Millises poeriiulis valitseb Eesti toit?

Kauba valimine Selveris.  Foto: Andras Kralla
Äripäev • 15 veebruar 2017

Kaubaketid pakuvad rohkem kodumaist kaupa, aga mõnes tootekategoorias on väga suur osakaal välismaisel kaubal, selgus konjunktuuriinstituudi uuringust. Ühtlasi selgus, et kodumaise kauba saab kätte odavamalt.

Kui võrrelda eelmist aastat 2010. aastaga, on märgata muutust. Mullu oli kodumaiseid tooteid importkaubast rohkem 16 kategoorias, aga 2010. aastal oli ülekaal 13 grupis.

Kõige rohkem müüakse vaatluse all olnud kaupluste seas kodumaist kaupa Selveris (64%). Järgnesid Coop ja Rimi ning väikseim kodumaiste toodete osakaal sortimendis oli Maximas (46%).

Kõige rohkem leiab kodumaist kaupa keeduvorstide ja viinerite riiulist. Samuti hoiab kodumaine kaup võimu enda käes piima ja leiva kategoorias.

Importkaupa on kõige rohkem toiduõlide, küpsiste, kaerahelveste ja kala tootegrupis.

Kõige rohkem on Eesti poodides valida õllede vahel, mida oli keskmiselt 190 erinevat toodet kaupluse kohta.

Kodumaine on odavam

Uuringust selgus, et kodumaised tooted on säilitanud hinnaeelise. 24 vaatluse all olnud kaubagrupist olid kodumaised tooted odavamad 18 kaubagrupis ja importtoodete hind odavam 6 kaubagrupi osas (jäätis, sealiha, lihakonservid, keeduvorstid ja viinerid, kaerahelbed, konservkurgid). Samad importtooted olid odavamad ka 2010. aastal

Hetkel kuum