Sild kiirmüügiohust: saame hakkama

Arco Vara juht Tarmo Sild  Foto: Eiko Kink
Eliisa Matsalu • 4. aprill 2017 kell 4:15

Arco Vara arendust Bulgaarias painab kiirmüügioht. Ettevõtte juhi Tarmo Silla sõnul on aga olukord kontrolli all.

Kui Arco Vara ei suuda pikendada lühiajaliste laenukohustuste maksetähtaegu, võib laenude tagatiseks panditud vara minna kiirmüüki, teatas audiitorbüroo PricewaterhouseCoopers (PwC) Arco Vara 2016. aasta majandusaruande järeldusotsuses.

PwC kirjutas, et Arco Vara majandusaruande järgi eeldab ettevõte panditud varadest majanduslikku kasu saada. Nende varade sekka kuuluvad kinnisvarainvesteeringud, põhivarad ja varud Bulgaarias jääkväärtuses 11,7 miljonit eurot. Kui aga ettevõte pole võimeline pikendama lühiajaliste laenukohustuste maksetähtaegu, võib ta olla sunnitud müüma laenukohustuse tagatiseks panditud varad kiirmüügi korras madalama hinna eest, kui on nende bilansiline väärtus eelmise aasta lõpu seisuga.

Kiirmüügioht ei morjenda

Tarmo Sild selgitas, et aasta lõpus täitub Arco Varal Bulgaarias asuva korterelamu Madrid Blvd hoonega seotud laenulepingu tähtaeg Kreeka pangaga Piraeus. Laenulepingut on plaanis sel aastal pikendada või refinantseerida.

„Oleme sellest börsiteatega varem teavitanud, vaadake näiteks minu kommentaare 2016 4. kvartali vahearuandes. Seega esiteks, siin ei ole uudist,“ teatas Sild. „Arvan, et refinantseerimine õnnestub, kuna Madrid Blvd hoone üüritulud kasvavad stabiilselt ning hoonel lasuva laenukoormuse suhe hoone väärtusesse pärast juhatuse tehtud vara allahindlust on 75% juures,“ lisas ta.

Sild täpsustas, et Madrid Blvd laen mõjutab ainult seda arendust ja mitte ühtegi teist Arco Vara arendust. Sild märkis, et Arco Vara teised arendused Kodulahe ja Iztok Parkside müüvad oodatust kiiremini. „Esialgu me veel hindu ei tõsta ja kiirmüügioht meid ei kurvasta,“ sõnas ta.

Jätkuv optimism

LHV analüütik Shana Vida Gavron usub, et kuigi audiitorfirma märkust tuleb kindlasti arvesse võtta, on vähe tõenäoline, et laenulepingut ei suudeta pikendada. „Varem on Arco Varal sama ülesanne õnnestunud, mistõttu LHV kiirmüügiohu pärast ei muretse,“ ütles ta. Kui aga peaks minema vastupidi, usub Gavron, et Arco Vara jääb oma tegevuses läbipaistvaks.

Hetkel kuum