Saksamaa kuumav kinnisvaraturg pole veel mull

Berliin  Foto: Scanpix/Reuters
Sirje Rank • 22. august 2017 kell 7:44

Viimase seitsme aastaga on elamukinnisvara hinnad Saksamaal Deutsche Banki andmeil suuremates linnades tõusnud üle 60%, Münchenis isegi kahekordistunud.

Tagajärjeks on, et 127 Saksamaa linnas olid eluasemete hinnad läinud aastal vähemalt 30% ülehinnatud, tõdes juunis avaldatud valitsuse raport. Kuna aga erasektori võlakoormus on madal, siis hinnati korrektsiooni risk sealsamas raportis väikeseks, vahendas agentuur Bloomberg.

Mulli ennetamiseks andis kantsler Angela Merkeli valitsus finantsjärelevalvele (BaFin) juunis lisavolitusi, mis võimaldavad jõulisemalt sekkuda, kui elamispindade hind ohtlikult kõrgele tõuseb. Näiteks saab BaFin sundida panku laenutingimusi karmistama, et turgu rahustada.

Lisaks on elamukinnisvara omanikel Saksamaal kalduvus vara pigem pikalt hoida ja mitte kiiresti edasi müüa, et vältida kinnisvaraga spekuleerimisele kehtestatud maksu. See on muutnud Saksamaa kinnisvaraturu stabiilsemaks ja vastupidavamaks järsule hinnalangusele, mis tabas finantskriisis näiteks Hispaania ja Iirimaa turgu.

„Neid on väga vähe, kes ostavad kortereid kokku lootuses, et saavad need kiiresti ja oluliselt kõrgema hinnaga edasi müüa,“  ütles maailma ühe suurima kinnisvarafirma Savills Plc Saksamaa turu analüütik Matthias Pink.

Saksamaa keskpank ei näe samuti põhjust kinnisvaraturul toimuva pärast veel muretseda. „Saksamaa kinnisvaraturul ei ole praegu mulli, mis kujutaks endast finantssüsteemile suurt ohtu,“ ütles Bundesbanki nõukogu liige Andreas Dombret tänavu aprillis tehtud ettekandes. „Kuid fooris vilgub kollane tuli.“

Mõnedes linnades on juba märke, et buumi hari hakkab läbi saama. Frankfurdis, Düsseldorfis ja Stuttgartis on üürihindade tõus pidurdunud. See on tavaliselt signaal, et sama juhtub varsti ka kinnisvara hindadega.

Hetkel kuum