Kadri Põlendik • 30. august 2017 kell 15:26

Kaalul 900 miljonit: stuudio peab tõestama vaimude olemasolu

Kui fillmistuudio Warner Bros. suudab tõestada, et vaimud on olemas, pääseb stuudio 900 miljoni dollari maksmisest.  Foto: Shutterstock

Filmistuudiot Warner Bros. ootab absurdne kohtuasi – kui nad ei suuda tõestada, et vaimud on päriselt olemas, peavad nad valurahaks maksma 900 miljonit dollarit.

Pealtnäha üsna tüüpiline Hollywoodi kohtuasi puudutab populaarset õudusfilmide seeriat „The Conjuring“, ehk eesti keeles „Kurja kutsumine“, mis räägib paranormaalsete nähtuste uurijate Ed ja Lorraine Warreni lugusid, kirjutas The Hollywood Reporter. Filmistuudio kaebas kohtusse ameeriklane Gerald Brittle, kes kirjutas Warrenitest 1980. aastal raamatu pealkirjaga „The Demonologist“ (tõlkes tähendab demonoloog). Brittle nõuab stuudiolt valurahaks 900 miljonit dollarit, samas kui filmide seeria on stuudiole sisse toonud 886 miljonit dollarit.

Brittle’i sõnul sõlmis ta Warrenitega kokkuleppe, mis andis talle kõik õigused nende lugu jutustada ja nn juhtumitoimikuid kasutada. See tähendab, et Warrenid ise ei saanud ilma Brittle’i nõusolekuta anda luba endast filmi tegemiseks. Väidetavalt oli Warner Bros. sellega kursis, ent sellest hoolimata sõlmis stuudio 1997. aastal abielupaariga lepingu filmi tegemiseks. Brittle väidab, et sellega mindi vastuollu temaga sõlmitud lepinguga ja seeria kõik kolm filmi, „Kurja kutsumine“, „Kurja kutsumine 2“ ja „Annabelle: loomine“ põhinevad nende juhtumitoimikutel ja tema raamatul.

Juba 2015. aastal püüdis Brittle peatada seeria teise filmi ilmumist, ent Warner Bros. teatas, et filmi sündmused ei põhinenud mitte raamatul „The Demonologist“, vaid ajaloolistel faktidel, vahendas Business Insider. Tänu sellele on teose autoril võimalik vaidlus võita, sest tema sõnul ei ole Warrenite juhtumitoimikutes mitte midagi faktipõhist, sest kummitusi, nõidu ja inimesi mõrvavaid nukke ei ole päriselt olemas. Nii Brittle kui ka teised skeptikud leiavad, et toimikud paranormaalsetest nähtustest on välja mõeldud.

Stuudio märkis ka, et kellelgi ei ole ainuõigust jutustada tõsielulisi lugusid inimestest, kes on päriselt olemas. Seepeale väitis Brittle’i advokaat, et kuna filmide sisu siiski ei põhine ajaloolistel faktidel, ei saa seda lugeda materjaliks, mille kasutamiseks on igaühel õigus. See tähendab, et kohtuasja võitmiseks peab Warner Bros. tegema ajaloo suurima avastuse ja tõestama, et kurjad vaimud on tegelikult olemas.

Warner Bros. üritas küll kaebust tühistada, ent sel esmaspäeval otsustas USA Virginia osariigi kohtunik stuudio palvet mitte rahuldada. See tähendab, et kohtuasjaga minnakse edasi ja esimene istung toimub järgmisel aastal 16. aprillil.

Hetkel kuum