Märt Belkin • 4. oktoober 2017 kell 10:38

EL kaebas Iirimaa Apple'i maksuasja pärast kohtusse

Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager  Foto: Scanpix/Reuters

Euroopa Komisjon kaebab Iirimaa kohtusse, kuna riik pole suutnud Apple’ilt välja nõuda 13 miljardi euro väärtuses tasumata makse.

Nimelt otsustas Euroopa Komisjon 2016. aasta augustis, et tehnoloogiahiiul on Iirimaale hiigelsumma võlgu, kuna Apple’ile loodud ülisoodsad maksutingimused on vastuolus ELi riigiabi reeglitega. Erikohtlemine kahandas Apple’i reaalse tulumaksumäära Euroopas teenitud kasumitelt 2003. aastal 1%-le ning 2014. aastaks kõigest 0,005%-le.

Sisuliselt võimaldas see firmal makse vältida pea tervelt Euroopa Liidu ühisturult Apple’i toodete müügist teenitud kasumilt, märkis Komisjon toona. Nimelt ajas tehnoloogiahiid kogu oma käibe läbi Iirimaa, mitte ei registreerinud seda riikides, kus müük tegelikult toimus.

Iirimaa viitas kohe, et ei taha maksuraha nähagi. Samuti leidis riik, et Euroopa Komisjon on tublisti oma võimupiire ületanud.

Maksutulu tagasinõudmise tähtajaks seadis Euroopa Komisjon selle aasta alguse. Nüüd on aga otsustatud pöörduda Euroopa Kohtu poole, kuna Komisjoni hinnangul pole Iirimaa nõudmisi täitnud.

„Enam kui aasta pärast Komisjoni otsuse langetamist pole Iirimaa ikka raha tagasi saanud, isegi mitte osaliselt,“ ütles ELi konkurentsivolinik Margrethe Vestager avalduses.

Voliniku sõnul on mõistetav, et teatud juhtudel võib raha tagasi nõudmine olla keerukam kui muidu. Siiski rõhutas Vestager, et terve konkurentsiolukorra taastamiseks tuleb liikmesriikidel teha piisavaid pingutusi ning et seni, kuni maksuraha tagasi nõutakse, saab Apple õigusvastast eelist edasi nautida.

Iirimaa rahandusministeerium teatel valmistas Euroopa Kohtusse pöördumine neile pettumust ning oli väga kahetsusväärne samm, vahendas Iiri rahvusringhääling RTÉ.

Ministeerium rõhutas, et pole kunagi nõustunud Komisjoni loogikaga Apple’i maksuotsuse taga. Samas aga järgib Iiri valitsus Euroopa Liidu seadusi ning teeb seega kõik, et väidetav riigiabi viivituseta tagasi nõuda, seisis avalduses.

Summa on väga suur ning Iiri rahandusministeeriumi teatel on riik teinud selle väga keerulise olukorra lahendamiseks märkimisväärseid edusamme ning on parajasti loomas deposiidifondi. Töö selle loomise kallal jätkub, lisas rahandusministeerium.

Hetkel kuum