Pensioniraha liigub toidupoodi

Lumi Capitali partneri ja uue fondi juht Lauri Henno  Foto: Andras Kralla
Eliisa Matsalu • 22. november 2017
Jaga lugu:

Kinnisvarainvesteeringute ettevõte Lumi Capital asutas fondi, mis keskendub kodulähedastele kauplustele. Ankurinvestor on Swedbanki pensionifondid.

Uue fondi nimi on Lumi Retail Property Fund. Fondi investeeringute kogumahuks on planeeritud 100 miljonit eurot ja pikkuseks 20 aastat. Kuna objektide hind jääb vahemikku 3–8 miljonit eurot, on Lumi Retail Property Fundi eesmärk leida paarkümmend sobivat objekti, millesse investeerida. Praeguseks on soetatud Tartus Võru tänaval asuv Aardla Selver ja järgmiste objektide otsimine käib. Lumi Capitali partneri ja uue fondi juhi Lauri Henno sõnul valitakse praegu kümmekonna objekti vahel. “Kui üks neist sõelale jääb, on hea,” ütles ta.

Nimelt on Henno sõnul Lumi Retail Property Fundi huviobjektiks ainult kodulähedased kauplused, kus ankurüürnik on toidupood ja mille suurus jääb vahemikku 1000–8000 ruutmeetrit. Samuti on objektide valikul oluline kindlustunne, et pood asub kohas, kuhu mõnda konkureerivat poodi kõrvale enam ei ehitata ja ankurüürnikku välja ei sööda. “See on kitsas segment, kuid objekte, mille vahel valida, on palju,” rääkis Henno. Huviorbiidist jäävad välja hüpermarketid ja kaubanduskeskused.

Henno sõnul on kodulähedastel kauplustel suur potentsiaal, kuna tarbijad eelistavad üha enam igapäevaostude tegemiseks väiksemaid ja mugavamaid poode. Ka ei ole e-kaubanduse kasv suureks ohuks, kuna Henno sõnul tahavad inimesed tavaliselt lisaks e-poest tellitud põhitoiduainetele osta näiteks värskeid toiduaineid, milleks sobib hästi just kodulähedane pood. Seega usub Henno, kes töötas varem Maxima Eesti kinnisvaradirektorina, kodulähedase poe jätkusuutlikkusse. “Tihti öeldakse halvustavalt, et kaubandust on liiga palju. Meile aga tähendab see, et turgu, mida vaadata, on palju,” ütles ta.

Turg on müüja oma

Henno sõnul on Lumi Capital huvitatud koostööst professionaalsete investoritega ja sellised on ka pensionifondid. Varem on Lumi Capital asutanud fondi, mis investeerib üürimajadesse. Suvel asutatud üürimajade projekti ankurinvestor on LHV pensionifondid. “Ju nägi seekord Swedbank meie projektis sisu. Samuti ei kattu meie kinnisvarafondi strateegia otseselt ühegi teise turul oleva kinnisvarafondiga,” põhjendas Henno, miks seekord löödi käed Swedbanki pensionifondidega.

Lauri Henno,, Lumi Capitali partner

Tihti öeldakse halva varjundiga, et kaubandust on liiga palju. Meile aga tähendab see, et turgu, mida vaadata, on palju.

Fond plaanib investeerida ka Lätis ja Leedus. Objekte valitakse linnades, kus on piisavalt elanikke. “Linnades, kus on rohkem kui 10 000 inimest ja kus rahvastik ei vähene dramaatiliselt, on kindlasti piisavalt neid, kes tahavad toitu osta,” ütles Henno.

Tema sõnul ei ole praegu Baltikumis teist nii konkreetselt kodulähedastele kauplustele spetsialiseerunud investeerimisfondi. Küll aga leidub taolisi Skandinaavias. Konkurentidest siiski puudust ei tule. “Colonna, Capital Mill ja paljud erainvestorid vaatavad samu objekte mis meie,” rääkis Henno. “Ainus erinevus on, et neile on need ühed objektid paljude seas,” lisas ta.

“Praegu on turg kindlasti pigem müüja oma,” märkis Henno.

Swedbanki Investeerimisfondide juhatuse esimees Kristjan Tamla.  Foto: Andres Haabu

Skandinaavia eeskuju järgmas

Swedbanki Investeerimisfondide juhatuse esimees Kristjan Tamla rääkis, et globaalselt suhteliselt kõrgele kerkinud finantsvarade hindade tõttu on Swedbanki pensionifondid juba viimased paar aastat näinud huvitavaid võimalusi Eestisse investeerimisel. Sel aastal on Swedbank pensionifondide raha paigutanud Eesti ettevõtete omakapitali ning ettevõtete ja kohalike omavalitsuste võlakirjadesse. “Meie hinnangul on Eesti ärikinnisvaraturg tsükli mõttes elukondlikust kinnisvarast natuke maas. Seetõttu otsime selles sektoris täiendavate investeeringute võimalusi,” ütles Tamla. Lumi Capitali kinnisvarafond ongi Swedbankile üks täiendav projekt selles valdkonnas.

 

Kristjan Tamla,, Swedbanki Investeerimisfondide juhatuse esimees

 Eesti ärikinnisvaraturg on tsükli mõttes elukondlikust kinnisvarast natuke maas.

Tamla rääkis, et nii Eestis kui ka teistes riikides teeb üha suurem osa inimesi igapäevaostud lähipoest. Elamukvartalite läheduses asuvate ühe ankurrentniku ja paari väiksema rentnikuga poodide ärimudel on majandustsüklitele mõnevõrra vähem tundlikum kui suurte kaubandus- ja meelelahutuskeskuste oma. “Suuresti seetõttu on näiteks Skandinaavia riikides pensionifondid investeerinud sellistesse projektidesse juba aastaid,” ütles Tamla.

Ärikinnisvaras kõrged hinnad

LHV portfellihaldur Kristo Oidermaa märkis, et LHV hoiab pidevalt kinnisvaraturul silma peal ja on uute projektidega kursis. "Praeguses olukorras oleme pigem ettevaatlikud ärikinnisvara turul küsitavate hinnatasemete suhtes ja seetõttu ei ole selles valdkonnas ka väga aktiivsed,“ sõnas ta. LHV-le pakuvad huvi just üürielamispindadega seotud uued projektid. Sel suvel asus LHV pensionifondide raha investeerima Lumi Capitaliga üürimajadesse. Selleks ostis LHV pensionifondid kaks kortermaja Pelgulinna uusarendusse Sitsi Õunaaeda. Oidermaa sõnul on esimesed üürmajad ehitamisel ja kõik kulgeb plaanipäraselt ning elanikud saavad hakata sisse kolima 2019. aasta esimeses pooles.

Vaata seoseid nende isikute ja firmadega:
Jaga lugu:
Hetkel kuum