Tule alla sattunud linnajuht lahkub ametist

Spordiameti juht Rein Ilves ütleb, et spordihallide hanked pole suunatud ja temal pole firmaga Be Active mingit seost.  Foto: Heiko Kruusi, Õhtuleht/Scanpix
Mari Mets • 6. detsember 2017 kell 7:25

Tallinna linnavalitsus vabastas tänasel istungil Tallinna spordi- ja noorsooameti juhataja Rein Ilvese tema soovil teenistusest, põhjuseks hooletus, mille tagajärjel mõisteti linnalt tagaselja välja tuhandeid eurosid.

Linnapea Taavi Aas ütles tänasel linnavalitsuse pressikonverentsil, et Ilves lahkus oma ametialase praagi tõttu. Äripäeva telefonikõned Ilvesele on jäänud täna vastamata.

Nimelt arutati tänavu sügisel kohtus spordiameti kureeritavale Tondiraba jäähallile esitatud nõuet, mis oli ca 7000 eurot. Ilves ei edastanud nõuet linna juriidilisse osakonda ega ilmunud ka ise kohtusse kohale, mistõttu mõisteti nõude alusel linnalt tagaselja raha välja. Aasa sõnul pole sellist asja viimase kümmekonna aasta jooksul juhtunud.

Pärast vestlust spordi- ja noorsooameti eest vastutava abilinnapea Vadim Belobrovtseviga esitas Ilves ise lahkumisavalduse. Aasa kinnitusel makstakse Ilvesele ka nelja kuupalga jagu hüvitist, maksimummäär oleks kuue kuu jagu.

Belobrovtsev ütles, et küsimusele, mike Ilves nõuet ei edastanud ega kohtusse kohale läinud, vastust ei olegi. Ta märkis, et tema meelest polnud tegu siiski tahtliku käitumisega, vaid see nõue jäi spordiametis lihtsalt piisava tähelepanuta. "Tundub, et tegemist on spordiameti apsakaga," ütles ta.

Huvide konflikti kahtlusega hanked

Äripäev kirjutas eelmisel nädalal, et Tallinn on ehitanud enam kui 3 miljoni euro eest kolm jalgpalli jt sportmängude sisehalli, mis on tellitud vahetult enne hanget loodud firmalt, mille omanik spordiameti juhi klassivend Mikk Pääru ja ainus teadaolev klient Tallinna linn. Pikemalt saab sellest lugeda siit

Lisaks selgus, et hangetel võidutses ka üks Ilvese sugulane. Kahel korral tellis Ilvese klassivenna Pääru firmalt Be Active OÜ sisehallid ehk pneumohallid ehitusettevõte KRTL OÜ, mille üks omanik ja juhatuse esimees Vahur Kets on Ilvese õepoeg. Seda lugu saab lugeda siit.

Pärast Äripäevas ilmunud lugu huvide konflikti kahtlust tekitavate spordihallide hangetest algatas linn siseauditi, mis peaks aega võtma umbes kuu. Täna kinnitas Belobrovtsev, et hoolimata Ilvese lahkumisest uurib linna sisekontroll Äripäevas ilmunud väidete tagamaid edasi.

Eelmisel nädalal ütles ta, et kui auditi käigus selguvad asjaolud, mis viitavad võimalikule seaduste rikkumisele, pöördub linn vastava teabega politsei poole.

Huvide konflikti kahtlust tekitavate hangete toimumise ajal ametis olnud spordivaldkonna eest vastutanud abilinnapea Mihhail Kõlvart (Keskerakond) ütles, et Ilvese sidemetest hanke võitjatega luges ta täna ajakirjandusest ja nendest varem ei teadnud. "See tuli mulle uudisena, ebameeldiva uudisena. Siin on sisekontrollile uurimismaterjali küll, mis muidugi ei tähenda kohe, et keegi milleski süüdi on," kommenteeris ta. 

Linnapea tegi linnavalitsusele ettepaneku määrata uue ameti juhataja ametisse nimetamiseni spordi- ja noorsooameti juhataja ülesannete täitjaks alates 7. detsembrist ameti juhataja asetäitja Ain Kivi, kes oli samuti seotud küsimusi tekitanud spordihallide hangete korraldamisega.

Rein Ilves töötas Tallinna spordiametis alates 2000. aastast ja viimased kümme aastat ameti juhina. Oktoobris kandideeris Ilves KOVi valimistel Keskerakonna nimekirjas Viljandi valla volikokku, kuid ei kuulu ise Keskerakonda. Ta kogus 11 häält ega pääsenud volikokku.

Jamad Tondiraba jäähallis

Napilt enne, kui algas uus linna siseaudit spordiameti pneumohallide hangete üle, sai avalikuks eelmisel aastal valminud linna siseaudit Tondiraba jäähallis siseelu kohta. See heidab samuti halba valgust Ilvesele, kelle juhitav amet jäähallis toimuva eest vastutab.

Õhtuleht sai kätte aasta eest valminud, kuid seejärel asutusesiseseks kasutamiseks mõeldud dokumendi, milles paljastus Tondiraba spordihalli juhtimisel tehtud vead.

Tondiraba spordihalli siseauditi lõpparuandes on välja toodud kümneid punkte, millest suurem osa viitab täielikule korralagedusele, mõned isegi korruptsiooniohule: "Kõige raskemad rikkumised tuvastati jäähalli tehnohooldustööde ja heakorrateenuse hanke puhul. Mõlema hanke puhul rikuti rängalt mitut riigihangete seaduse nõuet, mille eest võib juriidilist isikut karistada rahatrahviga."

Ehkki spordikeskuse juhina on figureerinud endine tippsportlane Elena Glebova, siis linnavalitsuse sisekontroll leidis, et reaalselt ei jaga endine iluuisutaja juhtimisest suurt midagi ja otsuseid tegi tema eest kuni viimase ajani hoopis Glebova asetäitja Mart Aare, kelle lepingut enam ei pikendatud, kuna Glebova kinnitusel on ta valmis nüüd töötama ka asetäitjata. 

Ilvese sõnul on mitmed auditis viidatud probleemid juba nüüdseks lahendatud. "Eestkätt just see, et vahetunud on tehnikadirektor ja ära on läinud juhataja asetäitja. Juurde on võetud töötajad, kes tegelevad dokumendihaldusega. Asjad liiguvad paremuse poole, teeme auditist tõsised järeldused," rääkis Ilves eelmisel nädalal Delfile.

Hetkel kuum