Artikkel
 • Jaga lugu:

  Uued omanikud süüdistavad tippfirmat miljonitega tüssamises

  Tööstusfirma E-Profiil uus omanik Technobalt süüdistab E-Profiili rahaasjade moonutamises, lisaks on üleval Luminori petmise kahtlus.

  Aasta tagasi E-Profiili aktsionäride ringi läinud Technobalt pööras peagi vanade olijate, nii juhatuse kui ka nõukogu liikmetega tülli ja hakkas mõtlema, kas ei ostnud põrsast kotis. Technobalt pani firmas tööle oma finantsjuhi.
  Hiljem tellisid kõik aktsionärid auditeerimisfirmalt GT Thornton erikontrolli, mis järeldas, et E-Profiil on bilanssi kirjutanud miljonites eurodes õhku. Jutt käib aastatest 2015 ja 2016. Peale selle pettis E-Profiil hiljuti panka Luminor, väidab Technobalt.
  Äripäev kirjutas hiljuti, et näiteks metallkonstruktsioone valmistav Technobalt ning nafta- ja gaasitööstusele seadmeid tootev eksportija E-Profiil on vaenujalal. Esimene süüdistab teist juhtimisvigades, E-Profiil uut aktsionäri aga firma päästmise takistamises ja nõukogu koosoleku protokolli võltsimises, et vangerdada oma inimene juhatusse. Viimase üle käib praegu kohtuvaidlus.
  Peitis kulusid
  Erikontrolli raporti põhjal võib öelda, et E-Profiil esitles ostja rollis olnud Technobaltile petlikult ilusaid numbreid. Technobalti esindava vandeadvokaadi Jaanus Mody sõnul näitas E-Profiil tulusid tegelikkusest suuremana. Näiteks pani kasumisse kirja lepingute mahu, samas projektide kuludega ei arvestanud. Bilanssi kogunes õhku kahe aasta peale kokku 15 miljonit eurot.
  Mody sõnul peitus ilusate numbrite taga täiesti teine pilt. Tegelikkuses pidanuks E-Profiili mõlema majandusaasta omakapital kukkuma miinusesse. 2015. aasta lõpus olnuks omakapital miinuses 3 miljoni euroga ja eelmisel aastal juba umbes 10 miljoni euroga.
  Mody pakkus välja, mida E-Profiil bilansimoonutusest võita võis. „See võimaldas näidata omakapitali positiivsena ja mitte esitada pankrotiavaldust. Sedasi kahjustati võlausaldajaid, kes eeldasid, et ettevõte toimib, kuid võlad tegelikult suurenesid,“ rääkis ta.
  Eelmise aasta majandusaasta aruannet ei ole E-Profiil siiani esitanud. E-Profiilil on Äripäeva teada umbes 37 miljoni euro jagu võlgu, oma raha ootab üle 140 ettevõtte. Suurimad võlausaldajad on pangad: LHV-le on firma võlgu 13,9 miljonit eurot ja Luminorile üle 10 miljoni euro. Mody andmetel oli firma mullune müügitulu 17,4 miljonit eurot ja kahjum ulatus 7 miljoni euroni.
  E-Profiil põhjendab muresid nafta-gaasituru kriisiga. Augustis andis E-Profiili juhatus sisse saneerimisavalduse. Oktoobri lõpus esitas Technobalti tütarfirma pankrotiavalduse. Praeguseks on kohus avaldused liitnud, nende läbivaatamine on veel ees.
  Technobalt ütleb nüüd, et nende teada pettis E-Profiili juhatus Luminori enne ja pärast saneerimisavalduse esitamist rohkem kui 3 miljoni ulatuses, kasutades fiktiivseid arveid. Luminor teemat ei kommenteeri, viidates pangasaladusele.
  Juht lahkus

  AS Technobalt (Tarmo Männasalu, Rain Helde)

  Lembit Soe

  AS Tesman (Lembit Soe, Aarne Raav, Karli Truumees, Tõnu Jõgi)

  Mettech Holding OÜ (Tarmo Männasalu, Rain Helde)

  OÜ Mastingo Holding (Toomas Jõgi, Martin Mehilane)

  Allikas: äriregister

   

  Novembris tõmbus E-Profiili juhatus koomale. Juhatusse jäi vaid Martin Mehilane, sest Toomas Jõgi taandus juhatusest, mille tõenäoliseks põhjuseks nimetas Mody faktooringupettuse ilmsiks tulekut. Jõge ei õnnestunud Äripäeval telefoni teel kätte saada ja Mehilase vastused jäid napiks.
  Erikontrolli kohta kõlanud küsimusele vastates lükkas Mehilane vastutuse Jõe õlule. „Ei oska kuidagi kommenteerida, kuna tol hetkel ei olnud ma vastutav E-Profiili finantsjuhtimise eest. Mina olen alates saneerimisavalduse esitamisest tegelenud üldjuhtimise küsimustega,“ lausus Mehilane.
  Miks Jõgi juhatusest lahkus? „See oli saneerimismenetluse kokkulepe,“ kostis Mehilane ja soovis seejärel küsimusi e-kirja teel, kuid ei vastanud nendele. Ka ei õnnestunud saada vastuseid E-Profiili pikaaegselt omanikult Lembit Soelt.
  Nõrk taustatöö
  Initsiatiiv aktsionäride ringi laiendamiseks tuli mullu E-Profiililt. Technobaltile näis see väärt mõte, samuti ei hirmutanud neid tulevase partneri läinud suvest kosunud maksuvõlg, mis mullu detsembris ulatus 600 000 euroni. Toona tundus Technobaltile, et E-Profiili on tabanud vaid ajutised raskused. Nüüdseks on E-Profiil riigile võlgu 1,6 miljonit eurot.
  Mody tõdeb, et Technobalt võinuks enne E-Profiiliga käelöömist teha due diligence’i ehk põhjalikult kontrollida firma finantsandmete usaldusväärsust. Ka Technobalti ärikontroller Kadri Heinla möönab, et nende tehtud taustakontroll jäi pealiskaudseks.
  Audiitor märkas kahtlaseid numbreid
  E-Profiili aastaid auditeerinud Ksenia Lukkanen märkas seekord, et kõik juhtkonna esitatud numbrid ei pruugi tegelikkusele vastata.
  Enne tellitud erikontrolli alustas KL Auditi audiitor Lukkanen E-Profiili mulluse majandusaasta aruandega tööd, kuid see jäi pärast tema küsimusi katki.
  „Me ei saanud aru, kas kulud, mida juhtkond on näidanud projektide kohta, on ikka õiged,“ kirjeldas Lukkanen ja lisas, et küsis juhatuselt täpsustavaid küsimusi, kuid vastuseid ei saanudki, kuna juhatuse liige Toomas Jõgi teatas, et auditeerimine tuleb lõpetada pärast puhkusteperioodi. Seejärel tuli firmasse juba erikontroll. Lukkanen ei tea enda sõnul raporti sisu, kuna seda pole talle esitatud.
  Lukkanen leiab, et erikontrolli järeldused ei pruugi olla lõpuni tõesed, kuna projektiarvestus on keeruline. „Projektiarvestuses on palju hinnangulist osa,“ selgitas Lukkanen, kelle sõnul pole ta varasematel aastatel võimalikke moonutusi avastanud. „2016. aasta auditi käigus, mis meil jäi lõpetamata, oli meil valimipõhise kontrolli läbiviimisel kahtlus olulises summas, kuid me ei saanud lõpuni vastuseid ja seega ei saa ma täna väita, et seal oli viga.“
  Audiitor kiidab klienti. „Mul on nii kahju sellest firmast. Nad olid ikka ülitublid – toodetele lisati aina rohkem tarka tööd juurde. Mitte keegi meie klientidest ei liikunud sellise sammuga edasi nagu nemad.“
   
  Võlausaldaja: lihtsalt uskumatu
  Juba pikemalt võlgadega maadelnud E-Profiili põhjaminek annab põntsu mitme valdkonna firmadele, rääkis üks võlausaldaja.
  „Ameerika mäed on E-Profiilil viimased paar-kolm aastat olnud,“ ütles plasma- ja gaasilõikusega tegeleva Terastooriku juht Dmitri Beljajev. „Olid suuremad võlad, saime raha kätte, kõik oli korras, kuid siis tekkisid võlad uuesti.“
  E-Profiil jäi Terastoorikule sel aastal võlgu üle 162 000 euro. „Suur osa võlast on kindlustatud, nii et meie olukord ei ole nii hull. Konkurentidel on palju-palju kehvem olukord,“ rääkis Beljajev.
  Ta nentis, et E-Profiili raskused mõjutavad mitme valdkonna ettevõtteid. „Teenindus, varuosad, tõsteseadmed… Ja teised alltöövõtjad. Uskumatu lihtsalt. See on väga valus ja mõjutab mõnda päris kõvasti. Mul oli väga hea tunne, et saame alltöövõtjana olla osa suurest asjast, mida Eestis tehakse. E-Profiil on tööstuse lipulaev,“ rääkis Beljajev, kellele põhjendas E-Profiil oma raskusi naftaturu kokkukukkumisega. „Hakkasid otsima uusi turge ning siis tekkisid need augud.“
  Info bilansi võimalikust ilustamisest on ka Beljajevi kõrvu jõudnud. „Viimasel ajal olen seda mitmest kohast kuulnud,“ märkis ta.
  Saaremaa firma S-Link omanik Ivo Uustulnd ootab E-Profiililt üle 54 000 euro. Ka Uustulndi sõnul ei suutnud firma raha tasuda, kuna sattus naftahinna languse tõttu raskustesse. „Lootsid sel aastal vee peale saada, aga paraku vist kõik asjad ei toiminud,“ lausus ta.
 • Hetkel kuum
Vastulause: tarneahelate ümberkujundamisega seotud väljakutseid maksab tõsiselt võtta
Tuleb küsida, mil määral õnnestub ettevõtetel kanda kasvanud sisendhinnad üle lõpptoodangu hindadesse, kirjutab Arenguseire Keskuse ekspert Uku Varblane vastukajas Eesti Panga ökonomisti Kaspar Oja kriitikale.
Tuleb küsida, mil määral õnnestub ettevõtetel kanda kasvanud sisendhinnad üle lõpptoodangu hindadesse, kirjutab Arenguseire Keskuse ekspert Uku Varblane vastukajas Eesti Panga ökonomisti Kaspar Oja kriitikale.
LHV aktsia tõus aitas Balti ja Tallinna indeksid kindlalt plussi
Balti börsiindeks Baltic Benchmark tõusis täna 1,39% ja Nasdaq Tallinna indeks 1,54% LHV aktsia enam kui viieprotsendise ralli tõukel.
Balti börsiindeks Baltic Benchmark tõusis täna 1,39% ja Nasdaq Tallinna indeks 1,54% LHV aktsia enam kui viieprotsendise ralli tõukel.
Uueks ehituse asekantsleriks saab Ivo Jaanisoo
Majandusministeeriumi ehituse asekantsleriks saab Jüri Rassi järel senine ministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna juhataja Ivo Jaanisoo.
Majandusministeeriumi ehituse asekantsleriks saab Jüri Rassi järel senine ministeeriumi ehitus- ja elamuosakonna juhataja Ivo Jaanisoo.
Comodule koondab ärid ühe katuse alla ja saab uue tegevjuhi Kristjan Maruste jätkab emafirma juhina
Eesti tehnoloogiaettevõte Comodule muudab ettevõtte struktuuri ja loob grupi, mis koondab enda alla kolm ettevõtet. Senine Comodule'i juht Kristjan Maruste asub juhtima emaettevõtet, Comodule'i ette astub teine asutaja Teet Praks.
Eesti tehnoloogiaettevõte Comodule muudab ettevõtte struktuuri ja loob grupi, mis koondab enda alla kolm ettevõtet. Senine Comodule'i juht Kristjan Maruste asub juhtima emaettevõtet, Comodule'i ette astub teine asutaja Teet Praks.
Karis NATO tippkohtumisest: Eesti julgeolek muutus veel tugevamaks
President Alar Karis ütles täna Madridis alanud NATO tippkohtumise kohta, et Eesti julgeolek on muutunud tänu tehtud otsustele veel tugevamaks.
President Alar Karis ütles täna Madridis alanud NATO tippkohtumise kohta, et Eesti julgeolek on muutunud tänu tehtud otsustele veel tugevamaks.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.