H&Mi reklaam tõi ägeda protestilaine

Rünnaku alla sattunud H&Mi pood Lõuna-aafrika Vabariigis Sandtonis.  Foto: Reuters
Äripäev • 14. jaanuar 2018 kell 4:43
Uudised
Ainult tellijale

Rootsi rõivaketi H&M reklaam tõi Lõuna-Aafrikas rassismisüüdistused ja vandalismilaine.

Yle uudisteportaal kirjutab, et H&M on ajutiselt kõik Lõuna-Aafrika poed sulgenud.

Protesti põhjuseks H&Mi reklaam, kus mustanahaline poisike kannab kapuutsiga pusa, millel on kiri „Coolest monkey in the jungle“ – kõige lahedam ahv džunglis. Twitteri kaudu on pilt levinud üle maailma.

H&M palus juba nädala alguses reklaami avaldamise eest vabandust ja kõrvaldas selle kasutuselt ja korjas ka protesti põhjustanud rõivaeseme müügilt. See pole aga lõuna-aafriklaste viha jahutanud.

Kohalik uudisteportaal News24 kirjutas, et H&Mi poode on rünnatud Johannesburgis ja Pretorias ja et ründajad kandsid opositsioonierakonna Economic Freedom Fightersi (EFF) värve, vahendas Yle.

„Tundub, et EFF on juhtunut planeerinud ja koordineerinud,“ ütles Rootsi televisiooni aafrika korrespondent Johan Ripas SVT-le.

EFF on Lõuna-Aafrika vabariigi suuruselt kolmas erakond, mida peetakse revolutsiooniliseks vasakparteiks. EFF peab H&Mi reklaami rassistlikuks ja tahab, et rõivakett Lõuna-Aafrikast täielikult lahkuks.

„Riigi mustanahalisi võrreldi koloniaalajal ahvidega ja EFF on seda meelt, et H&M oleks pidanud seda mõistma. See, et H&M reklaami eemaldas, ei ole nii oluline kui see, et see üldse avaldati,“ rääkis Aafrika korrespondent Ripas.

EFFi parlamendisaadik Floyd Shivambu avaldas Twitteris pilte laastatud H&Mi poodidest. „H&M peab nüüd silmitsi seisma rassismi tagajärgedega. Kõik mõistlikud inimesed peaks aru saama, et kaupluste tegutsemine Lõuna-Aafrikas tuleb lõpetada,“ kirjutab Shivambu

EFFi esindaja Mbuyiseni Ndlozi ütles H&Mi vabanduse kohta: liiga hilja, liiga vähe, vahendas Reuters. „Rassismi pärast vabandamise aeg on ümber. Mustanahalistevastasele rassismile peavad järgnema tagajärjed ja punkt!“ kirjutas ta, postitades Twitteris pilte rüüstatud poest ja video skandeerivatest EFFi toetajatest.

H&M saatis Rootsi meediale teate selle kohta, et sulgeb ajutiselt poed. „Meie töötajate ja klientide turvalisus on meile kõige olulisem ja sulgesime protestide tõttu kõik Lõuna-Aafrika Vabariigi poed. Töötajad jälgivad kohapeal olukorda,“ andis rõivakett pressile teada.

H&Mi reklaami on kritiseeritud kogu maailmas. Nii on näiteks Kanada artist The Weekend teatanud, et lõpetab H&Miga koostöö, vahendab Soome leht Rootsi SVTd.

Hetkel kuum