Äripäev • 15. jaanuar 2018
Jaga lugu:

Hiina palkas hiigeltalikeskust kavandama soomlase

Lumememmepark Hiinas Harbinis  Foto: Reuters/Scanpix

Soomlase firma planeerib Kirde-Hiinasse hiiglaslikku talispordilinna ja tahab ehitajatena appi saada põhjamaiseid ettevõtteid, kirjutab Kauppalehti.

Hiina riigile kuuluv ettevõte Harbin Water Investment Group kavatseb ehitada Harbini  85 hektarile terve talispordilinna, kuhu tuleks tuhandeid kortereid, äripindu, hotell, mitmeotstarbeline spordiväljak ja muid spordirajatisi. Linna nimi on Nordic Sports Town. Kogu hanke maht on 2–4 miljardit eurot.

Linna hakkab planeerima soomlase Thomas Zilliacuse firma YuuZoo.

„Hiinlased tahavad ehitada Harbini maailma talispordikeskuse. Me kuulutame lähiajal välja piirkonna planeeringukonkursi ja tahame seal näha põhjamaa ettevõtteid,“ ütles Singapuris viibiv Zilliacus.

YuuZoo on platvorm, mis ühendab sotsiaalvõrke, e-kaubandust ja arvutimänge. Ettevõte on Singapuri börsil, kuid Zilliacus on endiselt selle peaomanik. YuuZoo käive oli eelmisel aastal 70 miljonit eurot. Zilliacus läks Singapuri kunagi Nokia juhina. Paarikümne aasta pärast rajas ta oma firma Mobile FutureWorks, millele YuuZoo kuulub. 

Zilliacuse sõnul oli algul juttu vaid jäähalli ehitusest Harbini. „Olin osanik Hartwall Arenas, enne kui see venelastele müüdi. Hiinlased tahtsid aga hoopis suuremat projekti, milles oleks põhjamaist kompetentsi,“ rääkis ta.

Üldplaneering peaks olema valmis juunis, rahastajatega on juba läbirääkimisi peetud. Ehitajateks loodab Zilliacus leida Soome firmasid koos hiinlaste endi ettevõtetega.

„Harbin on meile suur samm, sest meie planeerime kogu ehitushanget. Jääme projektiga seotuks ka pärast selle valmimist, sest seal kasutatakse maksmiseks meie loodud Yuupay-lahendust,“ rääkis Zilliacus. Harbin tahab saada maailmas tegijaks ka talispordivarustuse tootmises. „Selleks on meilt nõu küsitud. Kavatseme seal valmistatud tooteid oma e-poes müüa,“ ütles ta

Zilliacuse sõnul on Harbinis külm talv ja soe suvi. „Tahame sobitada sinna parimaid põhjamaise projekteerimise parimaid elemente. Helsingis olev mereujula Allas ja saunarestoran Löyly sobiks sinna jõe äärde suurepäraselt.“

Külmutustehnoloogiat müüv Huurre on teinud üheksa kuud tööd, et Hiina turule jõuda. Ettevõtel on äri Põhja-Euroopas, Skandinaavias ja Venemaal. „Oleme tegevusega üsna algusjärgus,“ märkis Huurre juht J.T. Bergqvist. „Meil tuleb leida kliendid ja kohalikud partnerid, kes on innovatsioonist huvitatud.“

Pekingis 2022. aastal toimuvad taliolümpiamängud on pannud Hiina ihkama esikohta maailma talispordialade turul.

Jaga lugu:
Hetkel kuum