Märt Belkin • 18. jaanuar 2018 • 3 min
Jaga lugu:

Investorid ei saa krüptomaaklerilt raha kätte

Bitcoin  Foto: Bloomberg

Üks populaarsemaid bitcoini ja teisigi krüptovaluutasid vahendavaid platvorme Coinbase on hädas maksetega – nii välja- kui sissemaksed viibivad nädalate kaupa ja investorid on juba üpris pahased. Probleem puudutab teravalt ka Eestit, kuna kõik Coinbase’i euromaksed käivad läbi LHV.

Coinbase on populaarne eeskätt seetõttu, et seda on väga mugav kasutada. Ehkki platvormi teenustasud on küllalltki kopsakad, on erinevalt paljudest teistest krüptosaitidest leheküljel kõik mugav ja arusaadav. Sama ettevõte jooksutab ka tavapärasemat krüptovaluuta kauplemiskeskkonda GDAX, kus tasud on palju madalamad.

Krüptoraha muutub iga päevaga üha populaarsemaks ning nii suurenevad ka Coinbase’i tehingute mahud. Näiteks kasvas tehingute tipptase tunni lõikes mullu neljandas kvartalis esimese kvartaliga võrreldes 7700 protsenti, vahendas Coinbase Twitteris.

Hulgal investoritel on aga probleeme oma raha kättesaamisega. Nimelt leiab veebifoorumitest hulgaliselt pahaseid inimesi, kes on kas Coinbase’i (või GDAXi) raha kandnud või sealt raha välja võtta üritanud, ent summad ei jõua kohale, ehkki tähtaeg on juba ammu kukkunud ning teenus ise teatab, et tehing on olnud edukas.

„Coinbase kaotas/võttis ära mu 20 000 eurot! Võtsin raha enda Coinbase’i (GDAXi) kontolt SEPA-maksega. Ma pole midagi kätte saanud, aga Coinbase näitab, et ülekanne tehti ära. Minu kontoseisus see ei kajastu,“ kurtis üks kasutaja Redditi veebifoorumis. Tema sõnul toimus tehing  kaks nädalat tagasi ning kasutajatoe poole pöördus ta nädal aega tagasi, ent vastust pole saanud.

Teine kasutaja kirjeldas, kuidas tal on detsembrist saadik Coinbase’is kinni 500 000 dollarit, ehkki summat läheb väga vaja, et maksta ära üks laen. Oma muret kurdab ka klient, kes vajab mitutsadat tuhandet, et maksta vähiravi eest. Kasutajatugi abipalvetele ei vasta või saadab vastu vabandava tüüpteksti.

Coinbase ise põhjendab probleeme sellega, et huvi krüptorahade ning nende teenuse järgi on plahvatuslikult kasvanud. Firma kinnitusel on kasutajatoe spetsialiste juurde võetud  – praeguseks on neid kaheksa korda enam kui aasta tagasi samal ajal – ning kõikide probleemidega tegeletakse.

Kodulähedaseks teeb asja see, et eurodes tehtavate SEPA-maksete jaoks kasutab Suurbritannias registreeritud Coinbase Eesti LHVd. Siit käivad läbi kõik keskkonna euroarveldused, olgu siis tegu sisse- või väljamaksetega või isikutuvastuseks tehtud väikeste proovimaksetega.

„Krüptorahanduse valdkonnas toimub maailmas  buum ja oleme näinud krüptorahaplatvormide tehingumahtude plahvatuslikku kasvu lühikese aja jooksul. Oleme teadlikud, et kasvavate mahtude tõttu võib Coinbase’i teenuse töös esineda viivitusi,“ ütles LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum.

Samas rõhutas ta, et Coinbase on küll LHV klient, kuid makseteenuse infot valdab ikkagi ettevõte ise ja LHV ei saa seda kommenteerida. Kui keegi teenuse kasutamisega hätta jääb, tuleks pöörduda Coinbase’i poole.

PwC Legal Eesti andmekaitse valdkonna juht Jaanus Prost ütles, et krüptovaluutadele keskendunud suhtluskeskkondades on tõesti jagatud probleeme seoses raha laekumise ja väljavõtmisega erinevatelt vahendusplatvormidelt.

„Selliste olukordade vältimiseks tuleb enne vahendusplatvormi valikut uurida nende senist maksekäitumist ning eelistada parema mainega keskkondi. Samuti peab arvestama, et enne raha väljavõtmist (ning tihti ka enne teenuse kasutama hakkamist) tuleb enda isikusamasus tuvastada. Selle protseduuri läbimine võib kesta tundidest kuni teatud juhtudel mitme kuuni, sõltuvalt valitud portaalist ning portaalide hetkekoormusest,“ rääkis advokaat.

Osa portaale võimaldab paigutada summasid vahendusplatvormi, makstes krediitkaardiga. Kui makstud summad ei kajastu portaali kontol, siis võib olla võimalik krediitkaardimakset hiljem tühistada, selgitas Prost.

Selleks tuleb pöörduda enda panga poole ning näidata, et klient pole lubatud teenust saanud. „Siinjuures pole oluline, kas saaja pank asub Eestis või välismaal. Ülekandega makstud summade tagasivõitmine on aga oluliselt keerulisem,“ ütles PwC Legali andmekaitse valdkonna juht.

Artikli autoril on Coinbase’ist laekumata 161 eurot, summa oleks pidanud kontole jõudma 19. detsembril.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt