Äripäev • 26. jaanuar 2018 kell 13:49

Nullbürokraatia maraton on veel poole peal

Majandus- ja taristuminister Kadri Simson  Foto: Andres Haabu

Lihtsustatud on ettevõtlusega seotud taotlusprotsesse, aruandluskoormust on vähendatud ning järjest rohkem rakendatakse andmete ühekordse küsimise põhimõtet, loetles majandus- ja kommunikatsiooniministeerium edusamme nullbürokraatia rakendamisel. Eesti Kaubandus-Tööstuskoja juhi sõnul on aga maraton veel pooleli.

Täna nullbürokraatia ministrite komisjoni kohtumisel osalesid majandus- ja taristuminister Kadri Simson, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo, rahandusminister Toomas Tõniste, riigihalduse minister Jaak Aab ja keskkonnaminister Siim Kiisler, lisaks ka ettevõtjate esindajana Eesti Kaubandus-Tööstuskoja peadirektor Mait Palts.

Majandus- ja taristuminister Kadri Simson ütles, et nullbürokraatia projekti raames ettevõtjate pakutud 164 ettepanekust, mille riigiasutused on lubanud ellu viia, on teostatud juba rohkem kui pooled.

"Meile on ettevõtjatelt laekunud väga erinevaid ettepanekuid, mõned neist on lihtsamini lahendatavad ja teised jällegi suuremad muudatused. Üks ettevõtjate soove oli tõsta käibemaksukohustuslaseks registreerimise piirmäära. 1995. aastast alates on Eestis olnud see piirmäär 16 000 eurot. Ebamõistliku paberimajanduse vähendamiseks tõsteti alates selle aasta algusest piir 40 000 eurole. Siinkohal on riigi eesmärk vähendada bürokraatiat väikeettevõtjate jaoks," sõnas Simson. "Alla 40 000 euro jääva käibega ettevõtja saab ise valida, kas end käibemaksukohustuslaseks registreerida või mitte," selgitas ta.

Ministeerium on teiste algatuste seas muutnud ka taotlusprotsesse, mis puudutavad taksoteenuse pakkujaid. "Nullbürokraatia projekti ühe osana lihtsustasime eelmisel aastal taksoveo tegevusloa, teenindajakaardi ja sõidukikaardi taotlemise menetlust. Nendeks toiminguteks vajalikud andmed on riigil tegelikult juba olemas ning inimestel ei ole tarvidust neid uuesti teist korda esitada," ütles Simson.

"Võtsime täna ministritega ühiselt vastu otsuse, et nullbürokraatia projekti tööd oleks vaja jätkata selle aasta lõpuni," sõnas Simson. "Ministeeriumid jätkavad oma haldusalades bürokraatlike nõuete vähendamisega, et muuta suhtlemine riigiasutustega ettevõtjatele järjest mugavamaks ja lihtsamaks," ütles minister.

Nullbürokraatia projekti eesmärk on vähendada ettevõtetele bürokraatlikke nõudeid riigiga suhtlemisel. Suuremad töös olevad algatused on maksu- ja tolliameti, statistikaameti ja Eesti Panga ühisprojekt Aruandlus 3.0, keskkonnaotsuste infosüsteemi KOTKAS ja uus e-maksuameti lahendus.

Mait Palts märkis, et bürokraatia vähendamine aitab kaasa efektiivsuse kasvule ettevõtluses, kuid selleni, et halduskoormuse tase oleks viidud miinimumini, on reaalsuses veel pikk tee minna. „Seetõttu on äärmiselt oluline nullbürokraatia algatusega edasi minna, kuni bürokraatia vähendamine ja halduskoormuse mõõtmine on kujunenud ametnike jaoks uueks normaalsuseks. Positiivne on see, et oleme võrdlemisi lühikese ajaga jõudnud juba poolele teele, kuid tegemist on siiski maratoni, mitte sprindiga.“

Hetkel kuum