Saksa metallurgid võitsid 28tunnise töönädala

Ametiühingu IG Metalli 24-tunnised hoiatusstreigid lükkasid läbirääkimistele hoo sisse.  Foto: EPA
Urmo Andressoo • 7. veebruar 2018 kell 9:00

Pea miljon Saksa metallitööstuse ametiühingusse IG Metall kuuluvat töötajat võitsid esmaspäeva õhul vaidluse tööandjatega ja saavutasid kõrgema tasu ja lühema töönädala.

Nii töötajad kui tööandjad tõdesid pärast öösse ulatunud läbirääkimisi, et on jõudnud tolereeritava kompromissini, milles on ka mõlemale poolele valulikke elemente, vahendab agentuur France Presse. Praegu kehtib lepe Baden-Wuerttenbergi tööstuspiirkonnas 900 000 töötajale, kuigi ei ole välistatud, et see võib levida ka üle riigi. Sellisel juhul mõjutaks leping kõiki 3,9 miljonit Saksamaa metallisektori töötajat.

Leppe põhipunktiks on kogemustega töötajate õigus vähendada töönädala pikkust soovi korral 28tunniseks. Võimalus pole aga piiramatu – 6 kuni 24 kuu jooksul tuleb töötajal täiskohaga tööle naasta.

Nimelt oligi ametiühingu peamine soov muuta töökorraldus paindlikumaks, et töötajad saaksid oluliste sündmuste, nagu lapse sünd, tervisemured või haige sugulase eest hoolitsemine, puhul vabu päevi. Leppe järgi säilib töötajatel õigus pärast mõningast aja mahavõtmist naasta täiskohaga tööle.

Tööandjad võitsid kokkuleppest võimaluse lubada soovijatele senise 35tunnise töönädala asemel töötada ka 40 tundi. Kohaliku tööandjate liidu Suedwestmetalli juhi Stefan Wolfi sõnul on kompromiss mõistlikult tasakaalus. „Töötajad saavad koormuse vähendamiseks rohkem võimalusi ning ettevõtted rohkem meetodeid tõsta töötundide koguarvu,“ tõdes ta.

IG Metalli juhi Jörg Hofmanni sõnul ei sündinud diil aga ilma põrutusteta. Läbirääkimised venisid aeglaselt ning rattad hakkasid veerema pärast seda, kui pool miljonit auto-, elektri-, elektroonika- ja metallisektori töötajat möödunud nädalal 24tunniseid hoiatusstreike korraldasid. Samuti ähvardasid ametiühingute juhid piiramatute streikidega, juhul kui nende nõudmistele alla ei kirjutata.

Lisaks paindlikumale töönädalale õnnestus ametiühingul läbi suruda ka 4,3protsendine palgatõus, mis hakkab kehtima aprillist. Hofmanni sõnul on tegu õiglase sammuga, mis mõjub hästi terve riigi majandusele. Tööandjadte esindaja Wolfi sõnul võib aga palgatõus osutuda keerulisema töökorralduse kõrval liialt mõruks pilliks. Palgapakett kehtib vähemalt 27 kuud.

Majandusvaatlejad on tõdenud, et üldine palgatõus Euroopa Liidu suurimas majanduses võiks kiirendada inflatsiooni kogu euroalal. Kui Euroopa Keskpangal on niigi üksjagu probleeme inflatsiooni surumisega seatud eesmärgini ehk alla kahe protsendi.

Metallurgide diili võivad ära kasutama hakata ka teised tööorganisatisoonid. Näiteks hakkavad lähikuudel töötingimuste üle läbi rääkima Saksamaa avaliku sektori teenistujad.

Hetkel kuum