Äripäev • 15. märts 2018 kell 6:02

Europarlament nõuab eelarve hüppelist tõstmist

Euroopa Parlament  Foto: Scanpix/REuters

Uue prioriteedid tahavad täitmist ja vanad jätkamist, leidsid Euroopa parlamendi saadikud ja otsustasid eile õhtul, et ELi eelarve peab järgmisel perioodil kasvama tubli kolmandiku.

Euroopa Parlament otsustas kolmapäeval, et järgmisel eelarveperioodil 2020–2027 peaks Euroopa Liidu eelarve kasvama praeguselt ligi 1 protsendilt liikmesriikide SKPst 1,3 protsendile.

"Parlament soovib, et ELi eelarves oleks piisavalt vahendeid, et tegeleda poliitiliste prioriteetidega ning uute väljakutsetega rände, kaitse- ja julgeolekupoliitika ning kliimamuutuste valdkonnas," teatas parlamendi pressiteenistus. Samal ajal tuleb tagada vahendid ka põllumajanduse ja Euroopa vaesemate piirkondade toetamiseks.

Resolutsioonis öeldakse, et liikmesriikide sissemaksed peaksid ajapikku hoopis vähenema ning nende asemel peaks EL koguma ise makse.

Võimalike variantidena pakkusid saadikud välja reformitud käibemaksuvahendit, osa maksutulust, mis laekub rahvusvahelistelt ettevõtetelt äriühingu tulumaksuna, finantstehingute maksu, digitaalmajanduse õiglasemast maksustamisest saadavat maksutulu või keskkonnamakse.

Kaks vastuvõetud resolutsiooni on parlamendi sisend Euroopa Komisjoni poolt mais esitatavatele seadusloome ettepanekutele. Uue finantsraamistikku puudutava määruse vastuvõtmiseks on vaja Euroopa Parlamendi nõusolekut.

Hetkel kuum