Silver Meikar: uskumatu, et Ansip nii nõmedalt valetab

23. mai 2012. Silver Meikar käis riigiprokuratuuris tunnistusi andmas. Riigiprokuratuur algatas uurimise kontrollimaks Silver Meikari arvamusartiklis välja toodud fakte, et Reformierakond on palunud partei liikmetel teha fiktiiviseid annetusi segase päritolu rahaga.  Foto: Raul Mee
Liisa Rebane • 19. märts 2018 kell 3:00

Silver Meikar lükkas tagasi Andrus Ansipi süüdistuse, et ta võttis osa Reformierakonnale mõeldud ärimeeste annetusi endale.

„Kolme ärimehe annetused haihtusid. Ja nende annetuste suurus oli sama suur, kui Silver Meikar maksis Reformierakonna arveldusarvele,“ ütles Euroopa Komisjoni asepresident, endine peaminister ja Reformierakonna juht Andrus Ansip Äripäeva raadio saates „Persoon“ 2012. aastal puhkenud Reformierakonna musta raha skandaali kommenteerides. „See konkreetne lugu on väga põhjalikult läbi uuritud ja uurimise käigus on selgunud, et Silver Meikar on saanud kolmelt ärimehelt annetusi. Vastuseta on jäänud küsimus, mis ta tolle rahaga tegi, kas ta omastas selle, mis ta ärimeeste käest sai?“ arutles Ansip.

Ansip väitis, et osa Meikari vahendusel erakonnale tehtud annetustest läks kaduma ja raha kadumisega seoses on tema hinnangul õhus palju küsimusi. „Seal on suured käärid. Meikar väitis kohtus, et andis erakonnale raha, mille ta sai kilekotist. Aga kuhu ta pani selle raha, mille ta sai ettevõtjate käest? Seda pole tema käest keegi küsinud. Ka uurimise ajal jäi see selgusetuks,“ sõnas Ansip.

Meikar: Ansip tunnistab skeemi

Endise reformierakondlase, praegu sotsiaaldemokraatide ridadesse kuuluva Meikari kinnitusel tema tegevuse tõttu raha kaduma ei läinud. „Ma võin teile kinnitada, et see ei vasta tõele. Aga kui Ansip midagi sellist väidab, siis ta kinnitab täiesti selgelt, et erakonnas oli varjatud annetusi, mis sel hetkel olid seadusevastased,“ sõnas Meikar, kes töötab praegu kultuuriministri nõuniku ametikohal.

Meikari sõnul tõestab õhku visatud süüdistus, et toimis skeem, mille kaudu ärimehed erakonda toetasid. Seda ning seaduserikkumist tunnistab tema hinnangul ka Äripäevale antud intervjuus Ansip ise. „Ta ütles, et sel ajal asjad käisidki nii. Kui mõni ärimees tahtis annetada, et siis sel hetkel annetas ta variisiku kaudu,“ viitas Meikar.

Meikar selgitas, et kogu kohtuvaidlus käiski skeemitamise üle ja kõik kohtus käinud kinnitasid, et nad annetasid enda raha. „Kui Ansip ütleb sellist asja, siis ütleb ta, et kõik, kes käisid prokuratuuris rääkimas, valetasid ja sel ajal olid need asjad tavaks,“ sõnas ta.

Meikar oli üllatunud, et vana teema taas tõstatus. „Täiesti uskumatu, mul on väga kurb, et ta (Ansip – toim) selle teemaga tahab tegeleda. Minu jaoks on see ammu mööda läinud ja Reformierakond võiks tegeleda muude asjadega,“ ütles Meikar. „See on uskumatu, et ta nii lamedalt ja nõmedalt valetab.“

Meikar oleks Ansipil soovitanud selle teema kohta öelda, et see on nii põhjalikult läbi vaieldud, et pole mõtet selle juurde tagasi minna. „Sinna oleks ta võinud ka lisada, et Meikar on vana jobu, aga sellisel kujul teemat üles tõsta…“ jättis Meikar mõtte lõpetamata.

Meikar: Ansip kahjustab erakonda

Oma väidetega kahjustab Ansip Meikari hinnangul eelkõige Reformierakonda. „Ma arvan, et Ansip on praegu visanud välja sellise väite, mis tekitab tema enda koduerakonnale suuri probleeme,“ tähendas Meikar.

Teema edasi uurimine ning Ansipi väidete kontrollimine pole Meikari sõnul Reformierakonna huvides. „Küsige siis Kalev Lillo või Kristen Michali käest, kas skeemis jäi mingi osa rahast saamata. Kui nad juba sellele vastama hakkavad, siis nad kinnitavad veel kord, et see, mida prokuratuur uuris, vastas kõik tõele,“ ütles ta.

Andrus Ansip: omal ajal käis rahastamine teisiti

Eelmisel nädalal kommenteeris endine peaminister ja praegune Euroopa Komisjoni digitaalse ühisturu asepresident Andrus Ansip Äripäeva raadio persoonisaates muu hulgas Reformierakonna musta raha skandaali. „See ei ole mingi saladus, et omal ajal käis rahastamine pisut teistmoodi, kui me praegu õigeks peame. Kui keegi ei soovinud end näida rahastajana, leidis ta selleks teise võimaluse,“ ütles Ansip.

Ansipi sõnul polnud vahet, milline oli erakond, kõik skeemitasid. „Sotsiaaldemokraatide valimiskampaania kulud olid reklaamiagentuuride hinnangul vähemalt kaks korda suuremad, kui nad ametlikult näitasid. Aga ajakirjandust ei huvitanud see, vaid ainult Reformierakond,“ meenutas Ansip.

Ansip tunnistas et see skandaal muutis erakondade käitumist kindlasti, aga rahastamine oli juba muutunud juba ka tolleks ajaks. „Põhjalik uurimine ei tõendanud mingisugust kuritegu,“ põhjendas Ansip. „Kui kedagi pole süüdi mõistetud, siis tuleb teda ka nii kohelda. Kogu probleem oleks lahenenud lihtsamalt, kui konkreetne süüdistaja (Silver Meikar – toim) oleks rääkinud tõtt. Aga ta valetas, ma ütlesin seda siis ja ütlen seda ka praegu, ja vastupidist ei ole mitte keegi suutnud siiamaani tõestada. Ja tähelepanuta jäi, et kolme ärimehe annetused haihtusid kuhugi.“

 

Reformierakonna rahastamisskandaal ehk Silvergate

RE musta raha skandaal puhkes 2012 mais, kui toonane reformierakondlane Silver Meikar Postimehes ilmunud kirjutises tunnistas, et annetas 2009-2010 Reformierakonnale raha, mis ei olnud tema oma ja mille päritolu ta ei teadnud. Meikari sõnul sai ta annetuste tegemiseks sularaha tollal RE kontoris juhtival kohal töötanud Kalev Lillo käest.

Riigiprokuratuur esitas juhtumi uurimise käigus kahtlustuse RE kõnealuse perioodi peasekretärile Kristen Michalile, Kalev Lillole ja Priit Kallakasele erakonna majandustegevusele ja varale kehtestatud piirangute rikkumises. Kahtluse all olid veel Kalle Palling pistise võtmise eest ning Marek Leenurm pistise andmise eest. Kriminaalasja materjalidest käib läbi ka RE praeguse esimehe Hanno Pevkuri nimi.

Prokuratuur lõpetas RE musta raha kriminaalasja süüdistust esitamata. Pretsedenditul moel avaldas prokuratuur kriminaalasja lõpetamise määruse, mis tõi avalikkuse ette hulga kaudseid tõendeid toimunu kohta.

Hetkel kuum