Alexela ostab terminaliehitaja

27. märts 2018, 16:15
Alexela grupi juhatuse esimees Andreas Laane.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180327/NEWS/180329680/AR/0/AR-180329680.jpg

Metallitööstuse enda üheks oluliseks tegevusvaldkonnaks võtnud Alexela soetab kontrollpaki terminaliehitajas Kohimo AS ning loodab tulevikus omandada firmas täisosaluse.

Alexela spetsiaalselt asutatud tütarfirma Raske Metall sõlmis kokkulepe, et ära osta 68,9% Kohimo aktsiatest. Kellelt aktsiaid täpselt ostetakse, pole teada – praegu on firmast 54,2% suurune kontrollpakk juhatuse esimehe Boriss Avdejevi käes, ent ülejäänud omanikke äriregistrist ei selgu.

Ka Alexela Groupi tegevjuht Andreas Laane ei soostunud tehingu tingimusi rohkem kommenteerima, viidates pooltevahelisele kokkuleppele. “Oleme soetamas ettevõttes kohe kontrollosalust ning võimalusel omandame ettevõtte 100protsendiliselt,“ ütles ta vaid. Ühtlasi tähendab see, et välja ei öelda tehingu hinda.

Küll aga selgitas Laane tehingu tagamaid ning rääkis, et Heiti ja Marti Hääle suurosalusega Alexelal on strateegiline huvi tegeleda ettevõtlusega peamiselt kolmes tegevusvaldkonnas, need on energiavaldkond, põlevkivikeemia- ja metallitööstus.

“Metallitööstuse valdkonnas kuuluvad Alexela gruppi AS Bestnet, mis on peamiselt tuntud Tiki kaubamärgi all autohaagiste tootjana ja AS Paldiski Tsingipada, mis omab Baltimaade moodsaimat kuumtsinkimistehast,” rääkis Laane. Paldiski Tsingipajast kuulub 20% ka praegu kaubaks minevale Kohimole.

Alexela Groupi tegevjuht rääkis, et firma on turul otsinud laienemisvõimalusi ning AS Kohimo soetamine on pikaajalise tegevuse tulemus. “Kohimo on tunnustatud suurte metallkonstruktsioonide ja mahutite tootja, neid kasutatakse tihti ka energiavaldkonnas, milles Alexelal on pikk kogemus,” selgitas Laane.

Lisaks on Alexelal positiivseid ajaloolisi kogemusi Kohimo kliendina, lisas tegevjuht. “Seetõttu on Kohimo soetamine metallitööstusvaldkonna laiendamisel loogiline valik,” ütles Laane.

Kohimo pole äriregistrile veel eelmise aasta aruannet esitanud, nii et viimased avalikud näitajad pärinevad 2016. aastast. Siis teenis vedelnaftasaaduste ja varisevate produktide töötlemiseks mõeldud terminalide ehitusele keskendunud firma müügitulu 2,7 miljonit eurot, puhaskasumit oli kokku 8800 euro eest. Aasta varem teenis Kohimo poole miljoni jagu miinust.

Viimastel aastatel on käive kahanenud: 2015. aastal vähenes müügitulu kolmandiku jagu, 2016. aastal veel 19 protsenti. “AS Kohimo põhieesmärk järgmisel majandusaastal on firma turupositsiooni säilitamine,” kirjutas juhatus tunamullu avaldatud aruandes eelmise aasta kohta. Juhtkond rõhutas ka, et oluline on suurendada tootmise tõhusust ning suurendada kuluefektiivsust.

Tallinnas Lasnamäel tegutsev ettevõte on üpris suur tööandja: 2016. aastal oli firma palgal 107 töölepingu alusel töötavat inimest. Lisaks oli keskmiselt neli võlaõigusliku lepingu alusel teenust osutavat isikut, mis teeb töötajate arvuks kokku 111. Keskmine kuupalk oli firmas aga vaid 687 eurot. Juhtkonnale maksti tasu 51 200 eurot.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. March 2018, 16:18

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing