Eesti idu kaasas kaks miljonit eurot

10. aprill 2018, 06:00
Idufirma 1oT tegevjuht Märt Kroodo (vasakul) oma meeskonnaga.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180410/NEWS/180409696/AR/0/AR-180409696.jpg

Eesti telekomi-idufirma 1oT kaasas kaks miljonit eurot, et hakata pakkuma maailmas veel üsna ainulaadseid eSIM-kaarte.

Ettevõtte tegevjuhi ja asutaja Märt Kroodo sõnul loodab 1oT ülemaailmse eSIM teenusega turule tulla aasta lõpuks. Investeeringu loodab ta tagasi teenida umbes kahe aastaga.

1oT on natuke üle kahe aasta tegutsenud idufirma, mis pakub tarkadele seadmetele ülemaailmset võrguühendust. Näiteks on nende klientideks tarkade jalgrataste, tänavavalgustite, sõidukiparkide haldajate jälgimisseadmete, ruuterite, aktiivsusmonitoride jms tootjad. „Kliente on seinast seina – näiteks üks internetti ühendatud välikäimlate tootja,“ rääkis Kroodo.

Uus teenus, milleks 1oT raha kaasas, on praeguse pakutava SIM-kaardi edasiarendus. Nimelt on eSIM-kaardi puhul tegu lahendusega, mis võimaldab operaatorit vahetada ilma SIM-kaarti puutumata. Kroodo selgitas, et füüsilisel kujul jääb tarka seadmesse SIM-kaart alles, kuid tulevikus võib operaatorit vahetada ilma SIM-kaarti välja vahetamata.

1oT tehnoloogiajuht Juhan Aasaru, endine Nortali süsteemiarhitekt selgitas, et näiteks kui Ameerika Ühendriikidest soetatud sõiduauto Tesla müüakse järelturul Eestisse, siis eSIMi olemasolul oleks võimalik valida uues asukohariigis kohalik operaatorteenus ilma SIM-kaarti puutumata. See aitab Kroodo sõnul kliendil hoida kokku nii aega kui ka raha.

Teenuse arendamiseks andsid raha Mobi Solutions OÜ, Euroopa Liidu teadusuuringute ja innovatsiooniprogramm Horisont 2020 ja Märt Kroodo ise.

Suur turg, pakkujaid pole

Kroodo rääkis, et maailmas on väga vähesed üritanud eSIM-kaarti üllitada. Näiteks on see kasutuses Apple'i ja Samsungi mõnel üksikul tootel.

„Globaalset teenusepakkujat, kes pakub eSIMi ja on koondanud paljud operaatorlepingud ühe katuse alla, turul ei ole,“ ütles ta. Tema sõnul on osad mobiilside operaatorid eSIMi teenust testinud, kuid neil puudub huvi toode laiale turule tuua – milline operaatorfirma ikka sooviks teha klientidele lihtsamaks valida mõne teise operaatori kasuks? Seega räägib 1oT kasuks Kroodo sõnul see, et nad on operaatorifirmadest sõltumatu ettevõte.

Tasub teada

1oT on 2016. aasta alguses Märt Kroodo, Rain Rannu ja Mobi Solutions OÜ asutatud Eesti start-up-ettevõte, mis koondab maailma paljude mobiilsideoperaatorite 2G-, 3G- ja 4G-andmesideteenused ühele teenusplatvormile ning võimaldab targa seadme tootjatel kasutada 180 riigis toetatud võrguühendust ühest kohast ja ühe SIM kaardi kaudu. Lisaks 1oT-le on 16-aastase ajalooga Mobi Solutions OÜ aidanud turule tuua sellised Eesti taustaga telekomiettevõtted nagu Fortumo ja Messente.

Juriidiliselt on 1oT veel emaettevõtte Mobi Solutions osa. Jagunemine Mobi Solutionsist eraldi juriidiliseks kehaks on Kroodo sõnul kavas aasta teises pooles. „Suurema emaettevõtte sees "inkubeeritud" ettevõttena oli meil võimalik kiiremini turule tulla ning saada maailma mobiilsideoperaatoritega head lepingud,“ selgitas ta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. April 2018, 16:32

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing