Äripäev • 1. mai 2018 kell 12:35

Armeenia parlament valib peaministrit

Armeenia opositsiooniliider Nikol Pašinjan  Foto: epa

Armeenia parlamendis käib praegu erakorraline istung, kus on arutusel vabariigile uue peaministri valimine.

Vajalikku toetust Pašinjan saanud: tema häältesaak oli 45.

Peaministri kohale ainus kandidaat on opositsiooniliider Nikol Pašinjan. Tema esindatud parteile Elk kuulub parlamendis üheksa kohta. Vastasparteid (31+7 häält) on teatanud, et hääletavad samuti Pašinjani poolt.

Pašinjani valituks saamiseks on vaja veel kuut häält, mis peaksid tulema võimul olevalt Vabariiklikult parteilt, kellel on parlamendis enamus, 58 häält.

Valituks saamiseks on Pašinjanil vaja saada 105liikmeliselt parlamendilt 53 häält.

Kes on Pašinjan?

Kes on Nikol Pašinjan, kelle korraldatud protestiaktsioonid Armeenia pealinnas Jerevanis viisid peaminister Serž Sargsjani tagasiastumiseni?

Pašinjan on sündinud 1977. aastal Armeenias, aastal 1995 lõpetas ta Jerevani ülikooli ajakirjandusosakonna. 1990ndate algusest on töötanud ajakirjaniku ja toimetajana erinevates väljaannetes ning 1999. aastast sai temast päevalehe Haykakan Zhamanak peatoimetaja.

Aastal 2008 oli ta uuesti presidendiks kandideeriva Levon Ter-Petrosjani valimismeeskonna liige. Pärast 1. ja 2. märtsi Jerevani rahutusi kuulutati Pašinjan tagaotsitavaks ning 2009. aastal andis ta end ise võimudele välja. Jaanuaris 2010 mõisteti ta rahutuste korraldamise eest seitsmeks aastaks vangi. Hiljem kohus lühendas tähtaega ning 2011. aastal vabanes Pašinjan tänu Armeenia iseseisvuse 20 aasta tähistamisele väljakuulutatud amnestiale.

Aastal 2012 ja 2017 valiti ta parlamenti, kus ta praegu kuulub opositsioonierakonda Elk.

Eelmise aasta septembris kandideeris Pašinjan Jerevani linnapeaks, kuid jäi teiseks, saades 21% häältest.

Selle aasta aprillis käivitas ta protestiliikumise peaminister Serž Sarksjani valimise vastu. 22. aprillil pidasid Pašinjan ja Sargsjan läbirääkimisi, kuid peaministriks nimetatud Sargsjan lahkus kohtumiselt pärast seda, kui opositsiooniliider oli talle teatanud, et see kohtumine on vaid selleks, et arutada Sargsjani erruminekut.

Armeenia poliitika võtmeisikud

Levon Ter-Petrosjan oli Armeenia president aastail 1991 kuni 1998. Seejärel, pärast aastaid poliitikast eemalolekut, otsustas ta naasta ja alustas 2007. aastal valimisvõitlust 2008. aasta presidendivalimisteks. Tema vastaskandidaat oli üks tema enda valitsuskabineti liikmeid, peaminister Serž Sargsjan. Ametlikel tulemustel sai Ter-Petrosjan valimistel vaid 21,5% häältest ning ta teatas, et valimisi oli võltsitud. See tõi tänavatele tuhandeid tema toetajaid, kes nõudsid uusi valimisi. Pärast nädal aega kestnud massimeeleavaldusi saatis valitsus inimestele peale politsei ja sõjaväe. 1. märtsil toimunud kokkupõrkes sai surma kümme inimest.

Serž Sargsjan on aastaid olnud Armeenia tipp-poliitik, kauaaegne välisminister, seejärel 2007-2008 peaminister ja 2008 kuni selle aasta aprillini president. 17. aprillist sai temast taas peaminister, kuid oli sunnitud 23. aprillil suurte meeleavalduste tõttu ametist tagasi astuma.

Hetkel kuum