Äripäev • 14 mai 2018

Ettevõtjate koorekiht asub riiki reformima

Liikumise üks vedajaid Olari Taal.  Foto: Andras Kralla

Rida tuntud Eesti ettevõtjaid lõi Riigireformi sihtasutuse-nimelise mõttekoja, mille eesmärgiks on pakkuda riigireformi edasi viimiseks välja ideid ning tuua see uutel valimistel arutelude keskpunkti.

Projekti vedajate teatel on see apoliitiline eraalgatus, mis töötab välja riigireformi kontseptsiooni ja selle elluviimiseks vajalikud mitmete eelnõude kavandid ning seletuskirjade teesid. Esimese sammuna tahetakse kodanikupäeval ehk 26. novembril riigikogule ja valitsusele üle anda riigireformi kontseptsiooni.

Tulevase sihtasutuse juhatuse liige Jüri Käo ütles, et eesmärgiks on saada riigireformi temaatika järgmistel valimistel üheks põhiliseks arutelu punktiks. "Ega me keegi ei ole sinisilmne, et usume, et kohe kuulda võetakse, aga tahame selgitada, veenda ja arutada seda avatud moel," selgitas Käo sihtasutuse eesmärke.

Käo sõnul on ettevõtmise osalised käinud maad kuulamas ka kõigi peamiste poliitiliste jõudude juures ning vastukaja on olnud pigem positiivne.

Teiseks märkis Käo, et sihtasutuses jääb põhiline töö siiski Rait Maruste ja Jüri Raidla juhitud meeskonna kanda, ettevõtjad vaid finantseerivad sihtasutuse tegevust ning annavad omapoolse sisendi.

Teine sihtasutuse asutajaliige Heldur Meerits avaldas lootust, et ehk õnnestub ühise töö käigus riigireformi mõtet pisut kontsentreeritumalt lahti töötada. "Ei näe, et riigi- või haldusreformil läbi mõtlemisel oleks riigil olnuks praegu erilist edu, küllap on siis vaja väljastpoolt kaasa aitamist ja survet, tuua teemat palgaliste poliitikute ringist välja,“ ütles ta.

Seda kas mõttekoja plaane ka kuulda võtavad ei saagi Meeritsa sõnul ette teada, kuid lootus ikka on. „Seal on toetajate hulgas nii palju inimesi, kes ilmselt elust ja asjadest midagi teavad. Poliitikutest oleks mõistlik neid ettepanekuid kuulda võtta ja kasvõi järgmistel valimistel kasutada,“ lisas Meerits.

Algatuse ühe eestvedaja Olari Taali sõnul on aeg Eesti riiklust uuendada. “Eesti riik ei ole katki, kuid vajab tuleviku tarvis tõsist uuenduskuuri. On hulk tõsiasju, millest ei tohi mööda vaadata. Eesti riigi üldised kulutused avalikule sektorile on taluvuse kriitilisel piiril. Eesti on ülereguleeritud, suureneva valitsusaparaadiga ning aina enam riigikesksemaks muutuv. Me teeme oma väga konkreetsed ettepanekud selle olukorra muutmiseks,” selgitas Taal pressiteates sihtasutuse loomise eesmärki.

Riigireformi Sihtasutuse nõukogu liikme Jüri Raidla sõnul uut erakonda ega poliitilist liikumist ei looda. "Oleme tänaseks ligi üheksa aastat pidanud tulihingeliselt ühiskonnas avalikku arutelu riigireformist ja riigi uuendamisest. Sihtasutuse asutajate toel saame lõpuks luua vajalikud tööriistad ja kava selle idee elluviimiseks. Meie soov ei ole senitehtut kritiseerida ega kellegagi võistelda või võidelda," rääkis advokaat.

Esimese tulemusena soovib sihtasutus kodanikupäeval, 26. novembril 2018 Riigikogu esimehele, valitsusele ning kõigile parlamendis esindatud erakondadele üle anda riigireformi kontseptsiooni.

 

Sihtasutuse asutajad on Eesti ettevõtjad: Andres Saame, Armin Kõomägi, Enn Kunila, Hannes Tamjärv, Heldur Meerits, Jaak Nigul, Jaan Pillesaar, Jaan Puusaag, Jaanus Otsa, Jüri Käo, Jüri Mõis, Koit Uus, Lembit Lump, Mark Berman, Mati Polli, Olari Taal, Olav Miil, Parvel Pruunsild, Peeter Mänd, Priit Kessa, Priit Piilmann, Raivo Hein, Tiina Mõis, Tiit Kuuli, Tiit Pruuli, Toomas Sildmäe, Viljar Arakas ja Vjatšeslav Leedo.

Sihtasutuse sisulist tööd veavad: endine Riigikohtu esimees ja Euroopa Inimõiguste Kohtu liige Rait Maruste ning õigusteadlane, vandeadvokaat ja Eesti Vabariigi põhiseaduse üks loojatest Jüri Raidla. Sihtasutuse juhatuse liikmed on Jüri Käo, Olari Taal ja Rait Maruste.

Sihtasutuse nõukogu liikmed on: Aivo Adamson, Alar Karis, David Vseviov, Jaak Aaviksoo, Jüri Raidla, Kristi Liiva, Marek Helm, Raivo Vare, Riina Varts, Ringa Raudla, Tarmo Jüristo, Tiit Pruuli, Toomas Tamsar, Urmas Varblane ja Viljar Arakas.

.

Hetkel kuum