Eesti krüptolausuja jäi norrakate skeemis rahast ilma

Krüptorahaskeemi Nano Club Eesti üks müüginägusid Erik Nurm soovib skeemist UBW oma raha tagasi saada.  Foto: Andras Kralla
Kristel Härma • 24. mai 2018 kell 3:00

Norrakate Eestis loodud digiraha äri uurimiseks algatati kriminaalmenetlus. Kannatanute seas on ka neile võrkturundajana nõu andma läinud teise krüptorahaskeemi müügimees.

„Ma investeerisin mingitesse nende pakettidesse ja ma üritasin võrkturundajatega neile natuke kasulik olla. Aga me ei ehitanud üles nende äri kui sellist,“ ütles krüptorahaskeemi Nano Club Eesti tuntuim müüginägu Erik Nurm enda seotuse kohta UBW ehk Ultimate Business World skeemiga. Ka Nurm ise müüb Nano Clubi (koduleht on tänaseks suletud – toim.) alt pakette ning seeläbi oma rahast ilma jäänud on esitanud tema vastu politseisse avaldusi, mida ei ole seni menetlusse võetud.

Nurme sõnul läkski ta oma suure võrkturunduskogemusega UBW-le kui alustavale ettevõttele nõu andma. „Norrakad alustasid Eestis seda ettevõtet. Meie kui palavad võrkturunduse armastajad, kes eales oma tegevust ei lõpeta, olenemata sinu pingutustest (Äripäev on Nurme tegemistest korduvalt kirjutanud – toim), arvasime, et kuna on Eesti ettevõttega tegu, siis peaks neile nõuga suutma äkki toeks olla ka, et kuidas seadistus neil paremini toimiks,“ rääkis ta. Needsamad võrkturundajad panid Nurme sõnul ühtlasi mängu oma raha, millest on tänaseks ilma jäänud.

„Ükskõik kes võib konsulteerida mingit alustavat äri. See ei tähenda, et keegi teeb seda halbadel eesmärkidel,“ lisas ta. Nurme sõnul oli kannatanute ring laiem kui vaid UBW kontorilaua taha kokku tulnud võrkturundajad.

2017. aasta märtsis hakkas finantsinspektsioon uurima UBW tegevust pärast seda, kui Äripäev koos Norra majanduslehe Dagens Næringsliviga näitasid, et Paal Juul Aschjemile kuuluv Manhattan Securities OÜ tegi kümnetes tuhandetes väljamakseid skandaalse minevikuga Norra ärimehele Jim Aleksander Andersonile (endise nimega Jim Wolden).

Finantsinspektsioon ei saanud uurimise arenguid kommenteerida.

Aschjemil tuli tagasi astuda ka heategevusfondi Aitan Lapsi juhi kohalt.

Kuriteokaebus läks lõpuks läbi

Kannatanuid esindav vandeadvokaat Robert Sarv pidi kuriteokaebuse menetlemata jätmise kolm korda edasi kaebama, kuni see lõpuks läbi läks. Aprillis leidis politsei viimaks, et kriminaalmenetlus tuleb alustada, sest esineb kahtlus, et UBW OÜ ja Manhattan Securities OÜ (UBW taga olevad Eestis registreeritud ettevõtted) ning füüsilisest isikust esindajad võivad olla pannud toime pettusliku teo kannatanu suhtes, mille tulemusena tegi kannatanu tahtlikult eksimusse viiduna varakäsutuse Manhattan Securities OÜ-le.

„Olemasolevate andmete pinnalt ei saa tõsikindlalt väita, et UBW OÜ ja Manhattan Securities OÜ esindajad ei ole toime pannud kelmust ega vastuta toimunu eest. Seega vajavad kontrollimist kaebuses kirjeldatud asjaolud,“ seisab politsei kaebuse rahuldamise määruses.

Robert Sarv ei olnud loo ilmumise ajaks saanud kahe nädala jooksul oma esindatavatelt nõusolekut kaebuse kommenteerimiseks.

Aschjem: mingit menetlust ei ole

Varem oli UBW kodulehe andmetel UBW tegevjuht norrakas Paal Juul Aschjem. Aschjem teatas Äripäevale aga, et politsei on öelnud, et midagi uurida ei ole. „Mul on selle kohta dokument, et seal ei ole midagi uurida,“ väitis ta. Aschjem lisas, et tema ei ole teinud midagi ebaseaduslikku ning nad on alustanud raha tagasi maksmisega. Tegelikkuses seisavad politsei kaebuse rahuldamise määruses sõnad „riigiprokuratuuri kohustati  alustama kriminaalmenetlust“ ning kaebus on esitatud ühtlasi ka Aschjemi vastu.

Ehkki Aschjem väitis, et raha on hakatud tagasi maksma, näitab kannatanute pöördumine politseisse siiski, et raha nendeni jõudnud ei ole. Oma seotust UBWga varjanud norrakas Jim Aleksander Anderson teatas aasta tagasi, et maksab UBW omanikfirmale tagasi kogu saadud tasu äri kontseptsiooni loomise eest - kuni 300 000 eurot. Selle raha abil oleks saanud tagasi maksta kannatanute „investeeringud“, kuid nähtavasti ei ole selles osas siiski arenguid toimunud.

Vastupidiselt Aschjemi sõnadele kinnitas Põhja prefektuuri kriminaalbüroo talituse juht Hannes Kelt, et kohtumääruse alusel on alusttud kriminaalmenetlus, kontrollimaks avalduses väljatoodud asjaolusid.

UBW müüs „pakette“.

Iga pakett sisaldas õigust reklaamida teatud aja jooksul oma tooteid või teenuseid, kas või automüügikuulutust, digitaalsel turul. Turg ise oli aga alles käivitamisel.

Samuti kaasnes paketiga boonusena teatud hulk UBW coine, mille eest pidi hakkama nimetatud turul kauplemine toimuma.

Äri osa oli ka võrkturundus ehk pakettide müümine järgmistele kasutajatele, millega on sai teenida komisjonitasu.

Kuidas raha kaduma läks?

Kannatanute esindaja on politseile esitatud avalduses kirjeldanud, et advokaadibüroo kliendid investeerisid ajavahemikul detsember 2016 kuni jaanuar 2017 UBW projekti kokku 230 000 eurot, soetades erineva väärtusega pakette.

Rahaülekanded läksid ettevõtete Manhattan Securities OÜ, Star Securities (Suurbritannia) ja Microteam Network Ltd (Gibraltar) kontodele. Alguses olid kliendilepingud UBW veebilehe kaudu sõlmitud Microteamiga, 2017. aasta jaanuari alguses saadeti registreeritud kasutajatele aga muudetud üldtingimused, mille järgi on lepingupool Microteami asemel Manhattan Securities.

Äripäev selgitas möödunud aasta kevadel välja, et ettevõttest Manhattan Securities läksid kümned tuhanded eurod edasi eelpool mainitud skandaalse minevikuga Norra ärimehele Jim Aleksander Andersonile (endise nimega Jim Wolden). Anderson selgitas siis, et tema saab kokkuleppe järgi tasu äri kontseptsiooniga aitamise eest. Kokku oli seda ligikaudu 300 000 eurot.

Kannatanute esindaja sõnas politseile esitatud kaebuses, et esineb kahtlus, et UBW OÜ ja Manhattan Securities OÜ ning nende esindajad võivad olla pannud toime pettusliku teo, mille tulemusena andis kannatanu neile raha tahtlikult eksimusse viiduna. Ta viitab, et UBW projekti ei soovitudki arendada. „Tahtlikult ebaõige ettekujutus tegelikest asjaoludest loomise võib viidata asjaolu, et lubatud projekti arendamist ei alustatudki ja kannatanutelt saadud raha eest lubatud toiminguid ei tehtud, kuid raha on arvelt kadunud. Nimetatud asjaolud võivad sisustada kelmuse koosseisu.“

Polnudki krüptoraha

Advokaadibüroo Lextal advokaat Rauno Kinkar märkis 2017. aasta märtsis, et UBW kodulehe teatel ei tahetudki luua krüptoraha.

„Manhattan Securities OÜ loodud virtuaalne valuuta ei ole „krüptoraha“ ning seda ei „kaevandata“ – see asjaolu on koduleheküljel justkui auasjana välja toodud," ütles Kinkar toona UBW kodulehte analüüsides. „Tegemist on seega tsentraliseeritud valuutaga." 

Ta ütles, et UBW coinil puuduvad krüptorahale omased detsentraliseeritud ja krüptograafilised tagatised, mida pakub blockchain'i tehnoloogia.

Kinkari sõnul moodustatakse tsentraliseeritud valuutade puhul suur ja arhailine andmebaas, nagu näiteks Exceli tabel, kuhu kantakse kõik valuutaühikud ning nende omanikud. „Innovaatilisusest on asi kaugel," tõdes ta.

Hetkel kuum