TOP: riigikogulane võib aastas teenida 100 000 eurot

Raivo Aeg  Foto: Andras Kralla

Värskelt avaldatud majandushuvide deklaratsioonidest selgub, et riigikogulase-ministri palk jääb riigiettevõtete juhtide omadele tublisti alla ning palgalõhest ei pääse ka riigiisad.

Kui äsja avaldatud andmete järgi teenib vaat et riigi kõvemat palka maksu-ja tolliameti juht Valdur Laid (ligi pool miljonit eurot), siis riigikogulaste-valitsuse liikmete palgad jäävad sellest numbrist kaugele maha.

Eesti president Kersti Kaljulaid teenib paremat palka kui ministrid: kokku teenis ta möödunud aastal 74 875 eurot. Lisaks on ta aktiivne investeerija, kes küll on öelnud, et praeguses ametis tal Eesti aktsiaturule asja pole.

Järgneb maaeluminister Tarmo Tamm 66 629eurose tuluga, mis on Jüri Ratase omast ligikaudu 3000 euro võrra parem tulemus. Neli ministrit – Siim Kiisler, Janek Mäggi, Riina Sikkut ja Sven Mikser – on oma deklaratsioonid esitamata jätnud.

Enamikul oma firmad

Riigikogu suurimat tulu teenis möödunud aastal keskerakondlane ja riigikogu sotsiaalkomisjonis tegutsev Viktor Vassiljev, kes on ka osaühingu Galenos ainuomanik – ligi 300 000 eurot.

Talle järgneb alles tänavu aprillis Andres Ammase asendusliikmena riigikokku pääsenud Enn Meri. Tema aastatulu jäi esitatud andmete järgi ligi 116 000 euro juurde. Lisaks poliitikutööle on tegu ettevõtjaga. Mere osaühing Sartex, mis toodab Soome turule moppe, jäi mullu 5000 euroga kasumisse. Meri on ka üks väheseid riigikogu liikmeid, kellel on kinnisvara välismaal: mehele kuulub suvila Rootsis, samuti kaks väikelaeva. Seost Rootsiga tuleb otsida tema juurtest: praegu Saaremaaga seotud Mere perekond põgenes teise maailmasõja eest Rootsi, kus Meri ka üles kasvas. Ka võlausaldajana on ta üks riigikogu võimsaimaid tegijaid, sest on andnud ühtekokku välja 200 000 euro eest laenu. Sealjuures on ta ise üks väheseid riigikogulasi, kel endal laene pole.

Kolmandalt kohalt leiab IRLi poliitiku ja endise kaitsepolitsei peadirektori Raivo Aegi ligi 100 000 eurose aastatuluga. Talle järgneb erukindral Ants Laaneots 88 000 euroga. Lisaks riigikogulase tööle omab Laaneots 2/3 osaühingust Laan ja Laer ning ligi kahte tuhandet Tallinna Vee aktsiat.

Keskmine riigikogulane teenis eelmisel aastal 57 595 eurot, mis on peaaegu sendipealt nelja eesti keskmise aastapalga suurune summa. Keskmist kergitasid oluliselt Viktor Vassiljev ja Enn Meri oma tuludega. 79st riigikogulasest, kes õigeks ajaks deklaratsiooni esitanud olid, suutis keskmist või enamat välja teenida 25 inimest, 55 jäid sellele alla. Kehvemini teenivate riigikogulaste seast leiab Peep Aru, kes pidi kevadel pensionipõlvest välja tulema ja ettevõtlusesse suundunud Remo Holsmeri asendusliikmena riigikokku suunduma. Aru aastatulu jäi 25 000 euro juurde – ikkagi veel 1,7 tavalist keskmist palka, kuid tervelt 12 korda vähem kui Viktor Vassiljevil.

Kokku teenisid ministird ühes riigikogulastega 5,2 miljonit eurot – samapalju oli kõikidel ühtekokku ka laene. Suurte laenude ja liisingute poolest paistsid silma Toomas Tõniste, kel kuluks praeguse 57000eurose palgataseme juures eluasemelaenu ja hüpoteegi tagasimaksmiseks veel umbes kuus aastat, lisaks veel intressid. Võlavabad on 22 tipp-poliitikut 92st.

Leidub patuseid

Andmete avaldamise tähtaeg kukkus eile, aga andmeid on jätnud esitamata 26 ministrit-riigikogulast. Vähestele, teiste seas värskele sotsiaalministrile Riina Sikkutile kehtib paarikuine armuaeg. Samas on deklaratsioonid jätnud esitamata mitu prominenti, teiste seas Jürgen Ligi, Martin Helme, Eerik-Niiles Kross, Kalle Palling ja Margus Tsahkna.

Hetkel kuum