Väärtpaberitulu teenijaid kõvasti juures

04. juuni 2018, 06:00
Maksu- ja tolliamet
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180604/NEWS/180609970/AR/0/AR-180609970.jpg
Ainult tellijale

Tänavu deklareeriti tulusid kokku 8,2 miljardi euro ulatuses hoolimata sellest, et deklareerijate arv vähenes ligi 26 000 võrra, eriti suure hüppe tegi väärtpaberitelt teenitud tulu.

Aasta varem jäi deklareeritud tulu 7,8 miljardi juurde.

„Tulude poolelt on sel aastal märksõnaks eelkõige varade müük,“ sõnas maksu- ja tolliameti teenuste osakonna juhtivspetsialist Hannes Udde tänavust tuludeklaratsioonide statistikat kommenteerides. „Võib-olla kõige suurem üllatus oli jah see, et väärtpaberite tulu deklareeriti nii palju ning et sealt saadi nii suurt kasumit.“

Kasu väärtpaberite võõrandamisest kasvas võrreldes eelmise aastaga 16,9 miljoni euro võrra (ehk tõus umbes 45%), välismaa väärtpaberitelt teenitud tulu kasvas 6,9 miljonit eurot.

Samuti kasvas oluliselt metsa müügist saadud deklareeritud tulu – 6,8 miljoni euro võrra. „Seal on nüüd omad põhjused. Üks põhjus tuleneb sellest, et metsamüügi puhul oli inimestel võimalik oma maksustamise hetke edasi lükata ehk seal on kolmeaastane valikuperiood. Näiteks kui mul tekkis selline seis, et ma ei tahtnud veel tulumaksu maksta, vaid tahtsin midagi muud teha, siis deklareerisin küll maksuametile, et on saadud tulu, kuid lükkasin maksustamist edasi,“ märkis Udde.

Maksuameti spetsialisti sõnul on sellega tegemist strateegilise ajatamisega ning selle üheks ajendiks on ka järgmise aasta tulumaksusüsteemi uus arvestus. „Nüüd oligi see teema, et kas maksta ära kohe 2017. aasta eest 20 protsenti ja saada siis 2018. aastal oma maksuvabastus kätte või vastupidi. Siin on mängimise teema, et inimesed vaatavad, kellele mis kasulikum on.“

Segadused intressidega

Deklaratsioonide täitmisel tekitasid inimestes peamiselt küsimusi süsteemimuutused – nii klassikalise abikaasade ühise tuludeklaratsioonide kaotamine kui ka see, et eluasemelaenu intressi piirsumma vähenes. „Eriti küsisid need noored, kes võtsid uue eluasemelaenu, ostsid endale korteri ning soovisid saada selgust, kas on õigus soodustust saada,“ lausus Udde.

Eluasemelaenu intresside vähenemine tekitas ka inimestes rahulolematust. Kui varasemalt oli kolme maksusoodustuse – koolituskulud, annetused ja eluasemelaenu intressid – piirmäär kokku 1200 eurot ning polnud vahet, kuidas see jaotus, siis tänavusest aastast võis viimast kasutada 300 euro ulatuses. „Jah, loomulikult tekitas see inimestes pahameelt, kuna päris palju jäi maksusoodustusi kasutamata,“ ütles Udde.

Möödunud aasta eest jäi soodustusi kasutamata kokku 476 miljoni euro ulatuses, mida oli 71 miljoni euro võrra rohkem kui 2016. aastal. Samas tõusis annetuste deklareeritav summa (1,6 miljoni euro võrra) ning koolituskulud (5,8 miljoni euro võrra).

Kui varasemalt oli abikaasade ühiselt esitatud tuludeklaratsioone umbes 69 000, siis Udde sõnul oli tänavu soodustuse jagamiseks reaalselt vajadus umbes 30 000 ringis.

Veel tekitas segadust sel aastal jõustunud maksuvaba tulu piirmäära tõus. „Nii mõnedki inimesed arvasid, et uus süsteem kehtib ka deklaratsioonides juba sellest aastast, kuna sellest on väga palju räägitud,“ märkis Udde.

Uue aja tulud

Samas nentis Udde, et veel on raskusi mõningate andmete kätte saamisega, näiteks, mis on seotud jagamismajandusega. Seni on olemas kokkulepped Uberi ja Taxifyga, kuid räägitakse ka läbi Airbnb’ga, selleks, et sealt saadud info laekuks automaatselt eeltäidetud deklaratsiooni ning inimestel jääks üle vaid andmed kinnitada. Tänavu oli Airbnb kohta deklareeritud tulu umbes 400 000 euro ringis. Udde sõnul on teiselt poolt peamine mure seotud andmete konfidentsiaalsusega.

„Nad on seni näidanud üles heatahtlikkust ning vastuseisu pole olnud. Samas on olnud vaja selgitada, et Eestis kehtib täielik maksusaladus, selle teema osas on nad kartnud kõige rohkem,“ sõnas ta.

Samuti pole veel leitud sobivat lahendust, kuidas saada vajalikku infot krüptovaluutade kasutamise kohta. Samas kinnitas Udde, et sel aastal ikkagi leidus neid inimesi, kes deklareerisid krüptorahaga arveldamise pealt tulusid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. June 2018, 15:46

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing