Uuring: alustava ettevõtja väljakutse on kõrge maksukoormus

SEB uuring hõlmas kolme Balti riiki.  Foto: Shutterstock
Äripäev • 5. juuni 2018 kell 7:29

SEB uuringu "Baltimaade ettevõtlusbaromeeter" tulemustest selgub, et kõigis kolmes Balti riigis on juba teist aastat järjest alustavate ettevõtjate suurimaks väljakutseks riikide kõrge maksukoormus ja liigne bürokraatia.

SEB Eesti jaepanganduse valdkonna juhi Ainar Leppäneni sõnul võib ettevõtte algusaastatel saatuslikuks osutuda liiga kõrge maksukoormus, kuna ettevõtlusega alustamisel on keeruline saavutada piisavat rahavoogu, et katta ettevõtte tegevuskulud. "Sarnane olukord on nii Lätis, Leedus kui ka Eestis. Maksud ja liigne bürokraatia on Baltimaades alustavatele ettevõtjatele kõige tõsisemaks väljakutseks ja nii juba teist aastat järjest."

 

Uuringu kohaselt on Eestis kahanenud nende alustavate ettevõtete arv, kes oma tegevuses keskenduvad ainult siseturule ning nende osakaal on 64 protsenti. Küll aga on 3 protsendi võrra kasvanud nende alustavate ettevõtete osakaal, kelle põhifookuses on toodete või teenuste eksport.

"Nii Leedus kui ka Eestis on kasvanud ekspordile keskenduvate ettevõtete arv: Eestis on see kasvanud 8 protsendilt 11-le ning Leedus 18-lt 23-le protsendile," lisas Leppänen.

Eestlased on Baltimaades uute ettevõtete loomisel kõige aktiivsemad ja 2017. aastal registreeriti Eestis 21 947 uut ettevõtet. Leedus asutati eelmisel aastal 11 378 uut ettevõtet ja Lätis 10 094.

SEB Baltimaade alustavate ettevõtete uuring tehti 2017. aasta detsembris ja 2018. aasta jaanuaris. Eestis, Lätis ja Leedus küsitleti rohkem kui 1500 ettevõtet.

Hetkel kuum