Marge Väikenurm • 18. juuni 2018 kell 12:20

Ettevõtja jäi süüdi altkäemaksu küsimises

Riigiprokuratuur süüdistas Teet Järvetit altkäemaksu küsimises firmalt E&G.  Foto: Andres Haabu

Ehitusfirmale E&G omanikujärelevalvet teinud ettevõtja Teet Järvet jäi riigikohtus süüdi altkäemaksu küsimises.

Läinud aasta novembris määras ringkonnakohus Järvetile kolme aasta pikkuse ettevõtluskeelu ja rohkem kui kolme aasta pikkuse tingimisi vangistuse. Toona ütles Järvet, et kavatseb minna vaidlusega riigikohtusse, sest “oodatud tulemust veel ei tulnud”. Viimase astme kohus aga ringkonnakohtu otsust ei muutnud. Järvet sõnas praegu, et tutvub värske otsusega. "Kuid kahtlemata on otsus pettumust valmistav ja ootamatu."

Järvet küsis Ida-Virumaa kutsehariduskeskuse rekonstrueerijalt, ehitajalt E&G altkäemaksuna 50 000 eurot. E&G juht Artur Fjodorov küsimisega kaasa ei läinud, vaid andis info juhtunu kohta õiguskaitseorganitele. Enamiku tõenditest hankis prokuratuur kohtumistelt ja telefonikõnedest. Allpool on kronoloogiliselt kirjas nii kohtumiste kui ka muu sisu.

Mitu kohtumist

Materjali kogunes neljalt kohtumiselt, kus oli teemaks altkäemaks. Kohtumistel pakkusid Teet Järvet ja tema partner Heigo Soppe võimalusi, kuidas saaks altkäemaksu tasuda. Altkäemaksu andmist oleks varjatud nõustamise nimetuse all.

Kohtupidamine Järveti ja tema tuttava Heigo Soppe ning elukaaslase Maarja Reinoki üle algas läinud kevadel. Altkäemaksu küsimise süüdistuse esitas riigiprokuratuur alguses mõlemale mehele. Lõpuks jäi süüdistus ainult Järveti õlule, sest kohus otsustas Soppe suhtes menetluse lõpetada, kohustades teda riigituludesse maksma 4000 eurot. Samuti mõistis kohus õigeks Järveti elukaaslase Maarja Reinoki, keda süüdistas prokuratuur narkootilise aine käitlemises. Kohus mõistis Järveti peale altkäemaksu küsimise süüdi ka dokumendi võltsimises ja kasutamises ning narkootilise ja psühhotroopse aine suures koguses ebaseaduslikus käitlemises. 

Aastal 2013 tunnistati Järvetile kuulunud Real-E State kõige konkurentsivõimelisemaks ettevõtteks arhitektuuri ja projekteerimise valdkonnas. Hiljem liikus ettevõte M. Haroon Hakimi nimele, kelle asukohaks on äriregistri järgi Araabia Ühendemiraadid. Järvet on olnud seotud ka poliitikaga, kui kuulus IRLi, mille ridadest lahkus mõni aasta tagasi.

Prokurör Triinu Olev on otsusega rahul. Tema sõnul ei ole korruptsioon ainult avaliku, vaid ka erasektori probleem. Olevi sõnul on prokuratuuri jaoks korruptsiooni vastu võitlemine tähtis, aga palju sõltub veel ühiskonna suhtumisest ja hoiakutest. „Seni, kuni on neid, kes peavad altkäemaksu eest reeglite painutamist või eiramist normaalseks, tuleb rääkida jätkuvast ennetusest ja teadlikkuse tõstmisest,“ ütles Olev.

Kuidas käis altkäemaksu küsimine?

Kohtumine. 12.01.2015

Tallinnas asuvas Tondi Restos kohtuvad E&G ehitusjuht ja Real-E State esindajad Teet Järvet ja Heigo Soppe. Kohtumisel küsivad Soppe ja Järvet ehitajalt 50 000 eurot selle eest, et E&G saaks objektil teha töid omanikujärelevalve takistusteta.

Kohtumine. 02.02.2015

Tondi Restos saavad taas kokku E&G ehitusjuht ning Teet Järvet ja Heigo Soppe. Sellel kohtumisel pakuvad Järvet ja Soppe võimalusena suurendada tehtud tööde aktil auditeeritavat summat 10 000 eurot, mille kohta esitaksid nad E&G-le eraldi arve mingi teenuse nimetuse all. Ehitusjuht keeldub pakkumisest.

Kohtumine. 13.02.2015

Pubis Kamikadze kohtuvad E&G juhatuse liige Artur Fjodorov ja Heigo Soppe. Viimane küsib 50 000 eurot selle eest, et aitab konsultatsioonina läbi viia, kooskõlastada ja kinnitada iga kuu E&G esitatavad tehtud tööde aktid – need on ehitajale aluseks tellijalt raha saamisel.

Soppe lubab ka vajadusel abistada ehitusobjektil lisatööde leidmisel. Nii saanuks E&G küsida tellijalt, Ida-Virumaa kutsehariduskeskuselt, raha juurde ning poleks kaotanud kokkuvõttes altkäemaksu andmisega, kuna saanuks tellijalt lisasumma. Soppe lubab altkäemaksu nõustumisel E&G-le, et ei järgi ehitustöödele kehtestatud nõudeid ja tööde mahtu.

Telefonikõne. 16.02.2015

Heigo Soppe ja E&G juhatuse liikme Artur Fjodorovi telefonikõne. Ehitaja nõustub andma altkäemaksuna 50 000 eurot. Soppe lubab selle kohta teha konsultatsioonilepingu, mis kiirendab protsessi.

Kirjavahetus. 17.02.2015

E&G talle edastatud ehitustööde nõustamislepingut, milles ulatub summa 50 000 euroni, ei allkirjasta. Samuti ei tasu E&G arvet summas 30 000 eurot.

Kohtumine. 05.03.2015

Marienthali keskuse esimesel korrusel söögikohas Kohvik & Bistroo kohtuvad E&G juhatuse liige Artur Fjodorov ning Heigo Soppe. Seekord on juures ka Teet Järvet. Soppe ja Järvet küsivad taas 50 000 eurot ning kinnitavad, et E&G-l ei teki raha andes Ida-Virumaa kutsehariduskeskuse ehitusobjektil probleeme ja tööde aktid saavad takistusteta allkirjastatud.

Hetkel kuum