Äripäev • 18. juuni 2018 kell 6:28

USA naftatootjad löögi all

Nafta puurtornid.  Foto: epa

Hiina ootamatu ähvardus panna tollisõjas järgmisena maksu USA toornafta import langetab USA naftasektori aktsiaid ja kõigutab nafta hinda.

Kuna hoolimata märkidest, et USA ja Hiina kaubandussõda lükatakse edasi, hakkavad 6. juulil kehtima USA tollid Hiina kaupadele, siis ähvardab Hiina vastutollidega, millega muu hulgas võidakse rööbastelt maha ajada Hiina-suunaline USA naftaeksport, mis praegu ulatub miljardi dollarini kuus, kirjutab Reuters.

Eeldatavasti saavad selle tolliga pihta ennekõike USA kütusefirmad, nagu ExxonMobil ja Chevron, mille aktsiad on reedest langenud 1–2 protsenti, samal ajal kui USA toornafta hind on langenud 5 protsenti.

USA naftaeksport Hiinasse on siiani näinud tugevat tõusutrendi. Kuna OPECi riigid ja Venemaa on viimastel aastatel naftatootmist kärpinud, siis on USA toornafta müük Hiinas kasvanud 100 miljonilt dollarilt miljardile dollarile kuus.

Tollide kehtestamisel tõuseks Hiinas hoopis OPECi ja Venemaa toodetud nafta osakaal, samuti võib arvata, et osa nõudlusest kaetakse Iraani toornafta ostmisega, mille edu on USA lootnud sanktsioonide kehtestamisega pidurdada.

"Hiina ei karda USA sanktsioone praegu ega ole seda teinud minevikus, diplomaatiliste pingete kasvades võivad nad osa USA naftast lihtsalt asendada Iraani omaga," ütles konsultatsioonifirma JTD Energy Services juht John Driscoll Reutersile.

Naftatollide otsus üllatas ka hiinlasi, ühe suure riikliku naftafirma esindaja ütles Reutersile, et tegelikult valmistuti hoopis USA nafta suuremaks tarnimiseks, sest viimati lubas Hiina kaubandusdefitsiiti USAga vähendada. 

Hetkel kuum