Keskerakonna pensionilubadus läheks kalliks maksma

Keskerakonna valimiskonverents Lauluväljaku ruumides.  Foto: Raul Mee
Äripäev • 2. juuli 2018 kell 7:24

Keskerakond taotleb erakorralist pensionitõusu, mille toel kasvaks 2020. aastal keskmine vanaduspension 100 euro võrra.

"Erakorraline pensionitõus on vajalik, et parandada eakate igakuist toimetulekut ja heaolu,“ ütles Keskerakonna valimisplatvormi töörühma juht Tanel Kiik.

Rahandusminister Toomas Tõniste (IRL) ütles jaanuaris ERRile Keskerakonna erakorralise pensionitõusu plaani kohta, et see on ebareaalne, sest selle kinni maksmiseks oleks vaja iga inimese taskust 60 eurot kuus. "Tegemist on toreda, aga väga kalli valimislubadusega. Hinnanguliselt maksab see kuskil 500 miljonit eurot. Iga töötav inimene peaks iga kuu vähemalt kuskil 60 eurot rohkem makse maksme pensionide maksmiseks. Selline mõju tal meie maksukoormusele oleks," lisas ta.

Sellise pensionitõusuga Tõniste sõnul tasakaalus eelarvest rääkida ei saa. "Kui ei ole väga selgeid nägemusi, kust kokku hoida, siis tänaste teadmiste juures ei saa jah."

Populaarne lubadus

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituudi korraldatud ja täna avaldatud küsitlusest selgus, et erakondade praegustest lubadustest on just Keskerakonna pensionilubadus kõige populaarsem. Instituut alustas kuni valimisteni kestvat arvamusküsitluste seeriat, kus küsitakse iga kuu inimeste arvamust ühe parlamendierakonna esitatud idee kohta. Ühegi küsimuse puhul pole vastajatele märgitud, mis erakonnalt idee pärineb.

Keskerakond pakkus küsitlusele välja järgmise küsimuse: “Kas Teie toetate erakorralist pensionitõusu, mille toel tõuseks 2020. aastal keskmine vanaduspension 100 euro võrra?” Ideed toetas 85% küsitluses osalenud inimestest ning Keskerakonna valijate seas oli toetus 96%.

EKRE esitatud küsimus oli: “Kas leiate, et kohtunikud peaks olema kodanike poolt valitavad?” Ideed toetas 38% vastajatest, samas EKRE valijatest toetas seda 67%.

Reformierakonna pakutud küsimus oli: “Kuivõrd Teie toetate ideed, et 500eurone maksuvaba tulu kehtiks kõigile ning mitte ainult kuni 1200 eurot teenivale inimesele?” Sellele ideele väljendas toetust 61% kõikidest vastajatest ning 71% Reformierakonna valijatest.

Isamaa soovis näha toetust järgmisele ideele: “Kuivõrd toetate ideed, et teise pensionisambaga liitumine oleks vabatahtlik?” Mõtet toetas 68% küsitluses osalenud inimestest ning 70% Isamaa valijatest.

SDE küsimust ei saatnud ning inimestele pakuti välja järgmine idee: “Kuivõrd toetate ideed luua igale sündivale lapsele iseseisva elu alustamiseks tuleviku fond, kuhu panustaksid nii riik kui lapsevanemad?” Ideed toetas 72% kõikidest vastajatest ning 76% SDE valijatest.

Samuti ei pakkunud enda küsimust Vabaerakond ning inimestele esitati järgmine idee: “Kas toetate ideed, et Vabariigi Valitsuses oleks praeguse 15 ministri asemel 12 ministrit?” Nimetatud ideed toetas 81% kõikidest vastanutest ning 87% Vabaerakonna valijatest.

Vastajatel oli kõige keerulisem seisukohta võtta EKRE idee suhtes, mille puhul 19% vastajatest valis variandi „Ei oska öelda“. Samuti olid teistest keerulisemad pensionisambaga liitumist puudutav küsimus (15% „Ei oska öelda“) ja ministrite arvu puudutav küsimus (13% „Ei oska öelda“).

Uuringu taust

MTÜ Ühiskonnauuringute Instituut tegi juunis kõigile kuuele parlamendierakonnale ettepaneku nimetada kuni valimisteni iga kuu küsimus ühe oma idee kohta, mille seejärel saaks esitada arvamusküsitluses valijatele. Esimeses voorus saatis oma küsimuse kuuest erakonnast neli: Keskerakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), Reformierakond ning Isamaa. Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ja Vabaerakonna puhul valiti üks nende poolt viimasel ajal avalikult välja käidud ideedest.

Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Tanel Paasi sõnul võib küsitlus anda esimesed hinnangud selle kohta, kui hästi erakonnad valimiskampaaniaks valmis on. "Viie erakonna pakutud idee puhul näeme siinkohal üsna laialdast ühiskondliku toetust, mis võiks võimaldada üksteiselt häälte võitmist. Samas EKRE idee tundub olevat populaarne eelkõige nende endi valijate seas, mis võiks olla nii öelda olemasolevat valijaskonda kinnistav idee,” rääkis Paas.

Küsitluse viis Ühiskonnauuringute Instituudi tellimusel läbi veebikeskkonnas Turu-Uuringute AS 18.- 25. juunini 2018 ning sellele vastas 1017 18-aastast ja vanemat Eesti Vabariigi kodanikku.

Hetkel kuum