Äripäev • 29. juuli 2018 kell 8:00

VIDEO: kuidas oma äriidee maha müüa… langevarjuhüppe ajal

Lennukist hüppas alla näiteks idufirma Hoopy asutaja Maiko Arras.  Foto: Superangel

Kevadel käivitunud Eesti riskiinvesteeringute fond Superangel korraldas liftikõnede võistluse, kus ettevõtjatel tuli oma ideed tutvustada langevarjuhüppe ajal.

Superangel lennutas kuus varajases faasis ettevõtte juhti 4 kilomeetri kõrgusele ja kõik tutvustasid oma ettevõtet, kukkudes taevast alla kiirusega 230 km/h.

Kui näiteks turundustööriista Outfunnel asutaja Andrus Purde oli rahul, et slaidiesitluse valmistamise asemel saab langevarjuhüppe ajal jutu ära rääkida, siis Modash.io looja Avery Schrader ei olnud kindel, kas ürituse korraldajaid armastada või vihata. „See on kõige hullem asi, mida ma elu sees teinud olen,“ ütles ta vabalangemise ajal vahetult enne seda, kui liftikõnega alustas.

Lennukist hüppasid alla Hoopy asutaja Maiko Arras, Modash.io looja Avery Schrader, Outfunneli asutaja Andrus Purde, Keystroke DNA looja Jeff Gawley, Gelatexi asutaja Mari-Ann Meigo Fonseca ja Bikeepi asutaja Kristjan Lind.

Vaata, kuidas ettevõtjatel läks ja kui lennukad nende mõtted pingeolukorras püsisid.

Võidulennu ja võidukõne tegi Maiko Arras Hoopyst. Hoopy loob lahendust laste nutitelefonidele, mis piirab liigset telefonikasutust ja tasakaalustab mänguaega arendavate tegevustega. Auhinnaks sai Hoopy 10 000 euro väärtuses fondi abi järgmise 12 kuu jooksul, see tähendab näiteks tööd finants-, personali- ning juurainimestega ning reise välismaale, et leida ekspordiks vajalikke kontakte. Lisaks otsustas Superangel Hoopysse teha 50 000 euro suuruse investeeringu, et aidata ettevõte järgmisele tasemele ning avada turg USAs.

Mis on Superangeli fond?

Superangeli riskifondi asutasid tänavu kevadel ettevõtjad ja investorid Veljo Otsason, Rain Rannu ja Marek Kiisa. Superangel plaanib nelja aasta jooksul investeerida 40 varajase faasi idufirmasse, kokku kaasatakse investeeringuteks 20 miljonit eurot. Otsason on rääkinud, et kuigi investeerimist alustatakse varajases faasis, soovitakse jätkata ettevõtte toetamist ka jätkuinvesteeringutes. Investeering ühe firma kohta jääb 50 000 euro ja 1,5 miljoni euro vahele.

Superangeli investorite ringi kuuluvad teiste seas Taxify asutajad Markus ja Martin Villig ning Oliver Leisalu, samuti endine Skype'i tegevjuht ja Telepordi asutaja Sten Tamkivi, Mobi partner Veiko Raime, Planet OSi asutaja Rainer Sternfeld ning TextMagicu asutaja Priit Vaikmaa.

Võib ka jääaugus supelda 

Äriideede tutvustamiseks on varemgi omapäraseid võistlusi korraldatud. Äripäev kirjutas kevadel, kuidas õpilasfirma Edible kaks esindajat käisid rahvusvahelisel äriideede esitlemise võistlusel Polar Bear Pitching, kus oma ideed tuleb tutvustada, seistes vööni külmas vees.

Tartu õpilasfirmade juhendaja, Tartu Ülikooli ettevõtluse ja innovatsioonikeskuse tehnoloogiasiirde eksperdi Sven Parkeli kirjeldusel oli Oulu teatrimaja kõrvale järvejäässe raiutud auk, võistlejad seisid nabani vees, oma äriidee tutvustamiseks ajalist piirangut ei olnud.

"On suur vahe, kas inimene esineb suhteliselt mugavates tingimustes lava peal või jääkülmas vees," rääkis Parkel. "Vead kipuvad kergemini tulema ja mõte hajuma, varem hästi läbi mõeldud ja selgelt struktureeritud esitlust on palju keerulisem ette kanda. Sa pead kogu aeg võitlema, et keha külmaga hakkama saaks."

Parkel lisas, et tema teada on Soomes korraldatud äriideede esitlemise võistlust ka teises äärmuslikus keskkonnas ehk kuumuses või näiteks suusaliftis.

Hetkel kuum