Ave Lepik • 16. august 2018 kell 8:24

Tallinki suuromanikult ostis hotelli vene vilepuhujast miljardär

Tallinnas elav Putini kriitikust miljardär Sergei Kolesnikov.  Foto: Reuters

Eile teatas Tallinki suuraktsionär AS Infortar, et müüs Pirita Spa Hoteli ettevõttele Purje Vara OÜ. Viimases on osalus Putini režiimi poliitpõgenikul, väidetavalt Eestis elaval vene miljardäril Sergei Kolesnikovil.

Infortari juht ja suurosanik Ain Hanschmidt kommenteeris eile, et müügilepe sõlmiti selle nädala algul ja vara läks üle uuele omanikule. Tehingu hinda ta ei nimetanud.

Selle aasta 16. novembrist hakkab hotelli haldama BRE Hotels, hotelli omanikuks on aga Purje Vara OÜ, mis kuulub ettevõttele Rolan Investments OÜ. Rolan Investmentsi omanikeks aga on vene suurärimees Sergei Kolesnikov ja tema elukaaslane Tatjana Filippova, kirjutas The Baltic Course ja lisas, et Kolesnikovile ja Filippovale kuulub muude varade seas ka Tallinnas Tartu maanteel asuv Novira Plaza.

Ehitati 1980. aasta Moskva olümpiamängude Tallinnas peetud purjeregatiks. Peagi hoone käitajaks saava BRE Hotelsi müügi- ja turundusdirektori Tõnu Steinbergi sõnul läbib kompleks põhjaliku uuenduskuuri.

Hotellis on 267 numbrituba, restoran, grillbaar ja spordikeskus. Eelmisel aastal teenindas hotell üle 50 000 külastaja, kellest suurem osa oli Eestist, Soomest, Venemaalt, Lätist, Leedust ja Saksamaalt.

Kunagisest Putini liitlasest tema kriitikuks saanud Kolesnikovi seostatakse juba aastaid Tallinnaga. 70aastane Kolesnikov on erialalt biofüüsik, kellest sai edukas ettevõtja 1990ndatel aastatel Peterburis, kus ta sõbrunes ka Vladimir Putiniga.

Eksiili pöördus ta pärast seda, kui kirjutas 2010. aastal toonasele Venemaa presidendile Dmitri Medvedevile avaliku kirja, milles selgitas, et Musta mere äärde rajatav miljard dollarit maksev luksusvilla kerkib tegelikult Vladimir Putinile, ning et seda finantseeritakse korruptsioonist, altkäemaksudest ja vargustest saadud rahaga.

Ta on rääkinud, et nägi pank Rossija aktsionärina, kuidas keerulisi skeeme kasutades liigutas firmade ja offshore'ide vahel suuri summasid „Mihhail Ivanovitš“ – nii kutsuvad Putinit tema äripartnerid. Niimoodi suunati sadu miljoneid Musta mere äärde kerkiva 300ruutmeetrise nn Putini palee ehitusse. Putin on alati eitanud oma seost selle villaga, ning hiljem tehti ka avalikkusele teatavaks, et puhkekompleksi on omandanud oligarh Aleksandr Ponomarenko. Kolesnikovi sõnul kuulub kinnistu ühele Küprose firmale, mis omakorda kuulub Briti Neitsisaartel registreeritud firmale, „mille lõplikku omanikku ei tea mitte keegi“.

Kolesnikovist sai ajakirja Forbes andmeil sel aastal esimest korda dollarimiljardär. Tema varaks hindas väljaanne 1,2 miljardit dollarit ning ta on rikkuselt Venemaa 80. inimene. Aasta varem hindas Forbes tema vara väärtuseks 900 miljonit dollarit.

Kolesnikovile ja tema partnerile Igor Rõbakovile kuulub kontsern Tehnonikol, mis toodab ehitusmaterjale: katuse-, hüdro-, heli- ja soojusisolatsiooni. Ettevõtte kodulehe andmeil on neil tootmine lisaks Venemaale ja SRÜ riikidele veel ka Itaalias, Saksamaal, Suurbritannias, Tšehhis ja Leedus.

Aastast 2015 juhib Kolesnikov ühiskondliku organisatsiooni Äriline Venemaa monopolivastast komiteed, samuti kuulub Venemaa töösturite ja ettevõtjate liidu juhtkonda. Endise laskesuusatajana toetab Kolesnikov oma taskust Uljanovski ja Rjazani laskesuusatajaid, kirjutas Forbes.

Hetkel kuum