Äripäev • 30. august 2018 kell 7:29

Kõige julgemad laenajad on juhtivtöötajad

Foto: PantherMedia/Scanpix

Ligi 65% eestlastest kasutab ostude sooritamiseks väikelaenu, selgus suvel korraldatud SEB väikelaenu uuringust.

Laenamise aktiivsus kasvab proportsionaalselt sissetuleku kasvuga, kuid muutub olematuks väikse sissetulekuga (alla 500 eurot) inimeste seas. Kõige julgemad laenajad töötavad juhtivatel töökohtadel, on ametnikud või pärit teenindus- ja oskustöö sektorist.

Riigi kõige ettevaatlikumateks laenajateks koos madalapalgalistega osutusid pensionärid (neist võtsid väikelaenu vaid 36%), kelle madalamat aktiivsust saab põhjendada nii sissetuleku suuruse kui ka teatud vanuseliste piirangutega, mis laenamise turul valitsevad.

Endiselt võtab ligi 90% vastanutest väikelaenu pangast, 30% peab heaks lahenduseks ka ostukohast võetud järelmaksu; ainult 10% laenajatest arvestab laenamise variandina kiirlaenufirmat. Valdav osa vastanutest ehk 65% on võtnud väikelaenu kuni kolm korda, ligi 30% on pidanud väikest laenu sobivaks lahenduseks rohkematel kordadel.

SEB väikelaenu-uuring korraldati juunis eesmärgiga uurida eestlaste käitumist tarbimislaenude (väikelaen, arvelduslaen, järelmaks, krediitkaart) valdkonnas.

Hetkel kuum