Äripäev • 1. oktoober 2018 kell 13:07

Browder ootab Norra võimudelt tegusid

Bill Browder ootab, et Norra võimud taasavaksid rahapesu uurimise DNB pangas.  Foto: Bloomberg

Kui Norra võimud kahe aasta eest võimalikku kahtlust DNB pangas toimunud rahapesus uurima ei hakanud, siis viimased Danskega seotud sündmused võiksid selleks ikkagi lootust anda, loodab Hermitage'i fondi omanik Bill Browder.

Bloomberg vahendab Norra päevalehe Dagens Naringslivi uudist, kuidas 2016. aastal teavitas Browder riigi ametivõime pealt poole miljoni dollari liikumisest Norra panga DNB Eesti ja Leedu tütarpankade kontode kaudu. Toona uurimist ei alustatud.

"Olin üllatunud, et Norra isegi ei avanud uurimist 533 000 dollari ulatuses tehtud ülekannete puhul, mis olid seotud Magnitski kaasusega. Need summad tulid Danske Banki kontodelt, mis on nüüdseks selgunud info järgi olnud rahapesuga seotud. Huvitav, kas nad kavatsevad uurimise uuesti avada," ütles Browder sotsiaalmeedia vahendusel.

Sven Arild Damslora Norra majandus- ja keskkonnakuritegude uurimise büroost ütles lehele, et nemad olid aastatel 2007–2010 toimunud ülekanded üle vaadanud, kuid otsustanud edasisest uurimisest loobuda.

Browderi esitatud kaebuses oli kaheksa Norras registreeritud ettevõtet, mille kontode kaudu ülekandeid tehti. DNB kõneisik Even Westerveld kinnitas, et panga hinnangul ei paistnud ülekanded kuidagi kahtlased.

Investeerimisfondi Hermitage Capital Management omanik Bill Browder on pikalt ajanud jälgi, kuhu kadus fondist maksupettuse teel hangitud 230 miljonit dollarit. Korduvalt on ta teinud ka kaebusi mitmele riigile, et need avaksid kriminaaluurimise.

Viimati juulis saatis ta uued kaebused ka Taanile ja Eestile. Kuriteokahtlus on saadetud veel Prantsuse võimudele. Eestis otsustatigi augusti alguses alustada kriminaaluurimisega. Taanis käib kriminaaluurimine samuti, kuid siiani ei ole sealsed ametivõimud Browderile vastanud.

Hetkel kuum