Äripäev • 25. jaanuar 2019 kell 11:40

USA telesaade seob Donald Trumpi Danske rahapesuga

USA president Donald Trump.  Foto: EPA

Deutsche Banki ja Danske üüratu rahapesu ja Donald Trumpi vahel leiab huvitavaid seoseid, vahendab MSNBC.

Trumpi ja Deutsche Banki vahel on aastakümneid püsinud kahtlaselt hea äridünaamika, mis tekitab nüüd küsimusi, sest samal ajal, kui Trumpiga äri aeti, liikusid Deutsche Bankist läbi miljardid dollarid kahtlase päritoluga Vene raha, kusjuures läbi Eesti Danske haru.

Mis täpsemalt on kahtlane?

MSNBC ajakirjanik Rachel Maddow kirjeldab, kuidas USA president Donald Trump oli enne presidendi ametit äris tegutsedes saanud pankade silmis halva maine, sest tal olid alatasa suured probleemid laenude tagasi maksmisega. Tema maine oli nii halb, et New Yorgi pangad ei soovinud talle enam laenu anda – ühe erandiga. Nimelt püsis aastate jooksul Donald Trumpi väga hea suhe Deutsche Bankiga.

Pank laenas Trumpile sadu miljoneid dollareid, isegi kui Trump polnud suuteline pangale oma varasemaid laene tagasi maksma. Eriti kummaline oli juhtum, kus Trump kaebas Deutsche Banki kohtusse ja nõudis panga käest 3 miljardit dollarit. Mille eest? Selle eest, et pank julges tema käest tagasi nõuda 400 miljonit dollarit, mis Trump neile võlgu oli. Justkui pank ise oleks tema võlas süüdi, kirjeldab Maddow saates.

Vaatamata tollasele juhtumile on pank püsinud Trumpi ja tema pere suhtes siiani lahke, kuigi sellised kohtuasjad ajavad tavaliselt äripartnerid igaveseks lahku. Donald Trump aga liigutati selle vaidluse ajal panga ärikliendi üksusest teise, wealth management’i ehk rikkuse juhtimise üksusesse, kus ta sai uuesti suuri laene võtta. „Ta ei suutnud seda 400 miljonit dollarit tagasi maksta, aga panga vastus oli liigutada ta ühest osa konnast teise ja laenata veel raha,“ kirjeldas saatejuht.

Rahapesu läbi väikese Eesti

Kui juba enne Danske rahapesuasja uuriti Deutsche Banki 10 miljardi dollari ulatuses raha pesemisele kaasa aitamises, siis nüüd on teemaks 150 miljonit dollarit Venemaalt tulnud kahtlast raha, mis liikus peamiselt läbi Taani panga Eesti haru, kirjeldas saatejuht. „Kummaline küll, aastaid ei osanud keegi pidada kahtlaseks, et hunnikute viisi raha käis läbi väikese Danske haru Eestis, ja see raha ei kuulunud ei eestlastele ega taanlastele, vaid venelastele. Ja see pank, kuhu enamik rahast edasi liikus, see oli seesama Deutsche Bank,“ kirjeldas saatejuht.

„Ega ei tea, kas Deutsche Banki rahapesu ja Donald Trumpi vahel on seos. Võib-olla Trump teab lihtsalt hästi, kuidas pangaga äri ajada. Aga huvitav, kuidas samal ajal, kui läbi Deutsche Banki liikus miljardeid dollareid kahtlase päritoluga Vene raha, leidis seesama pank nurgast summasid, mida laenata kliendile, kellest ükski teine pank linnas kuulda ei tahtnud,“ ütles ta.

Saatejuht juhtis tähelepanu, et Deutsche Bank on uurimise all ja ka Föderaalreserv tegeleb asjaga. Lisaks toimus eelmise aasta novembris politsei haarang Deutsche Banki peakontoris Saksamaal, kusjuures osakond, mis on suurima huvi all, on just seesama wealth management’i ehk rikkuse juhtimise üksus, kuhu ka suurtes võlgades Donald Trump liigutati.

Saate klippi saab vaadata SIIT.

Hetkel kuum