Äripäev • 16. veebruar 2019 kell 7:00

15 tulevikuennustust, millega Bill Gates pani täppi

Bill Gates  Foto: Reuters/Scanpix

Aastal 1999 kirjutas Bill Gates raamatu “Business @ the Speed of Thought”, milles tegi mitu tulevikuprognoosi, mis on nüüd, 20 aastat hiljem, sisuliselt täitunud.

Väljaanne Business Insider vahendab Gatesi 15 tulevikuennustust, mis nüüdseks on täitunud.

Hinnavõrdlussaidid. Gates kirjutas toona, et tulevikus saavad inimesed kasutada veebisaite, mis võrdleb automaatselt toodete hindu. Seesugused on kasutusel üle maailma, seal hulgas Eestis.

Mobiilsed seadmed. Gates prognoosis ka, et tulevikus hakkavad inimesed endaga kaasas kandma väikseid seadmeid, mis võimaldavad neil äri ajada ükskõik kus. Samuti saavad inimesed seesugustest seadmetest vaadata uudiseid, jälgida finantsturge ja nii edasi. Ilmselt ei vaja selgitust, et Gatesi ennustus on täide läinud.

Rahaga toimetamine veebi vahendusel. Gates ütles aastal 1999, et tulevikus hakkavad inimesed tegema makseid läbi interneti. Samuti ütles Gates, et ka meditsiiniteenused kolivad osaliselt internetti, näiteks saab inimene läbi interneti oma arstiga suhelda.

Isiklikud assistendid ja asjade internet. Gates arvas, et tulevikus muutuvad seadmed meie isiklikeks assistentideks. Samuti saab inimese kõiki seadmeid ja vidinaid omavahel ühenduse hoida, samuti vahetavad need omavahel andmeid.

Kodukaamerad. Gates uskus samuti, et tulevikus saavad inimesed soovi korral mobiilsest seadmest jälgida seda, mis toimub nende kodus. Ka see on muutumas nüüd aina populaarsemaks. Ettevõtted nagu Canary, Amazon Ring ja mitmed teised toodavad kaameraid, mis võimaldavad inimestel oma nutitelefoni abil jälgida, mis nende kodus parasjagu toimub. Ja kui mõni inimene peaks lähedusse sattuma, saadab seade telefoni tõukesõnumi.

Sotsiaalmeedia. Gates nägi ette ka sotsiaalmeedia tulekut, kuigi, tõsi, ta ennustas pigem privaatseid veebisaite, mida inimesed saavad oma pere ja sõpradega suhtlemiseks kasutada. Kuigi niisuguseid saite me tänapäeval ei kasuta, on sotsiaalmeedia üks osa meie igapäevaelust.

Google ja Facebook pakuvad kasutajatele personaliseeritud reklaame.   Foto: DAMIEN MEYER

Automaatsed sooduspakkumised. Gates prognoosis, et tulevikus on olemas tarkvara, mis teab, kui sa oled endale broneerinud reisi ning hakkab lähtuvalt sellest tegema sulle soovitusi, mis omakorda kujutavad endast näiteks sooduspakkumisi, aga ka mõningaid tegevusi selles kohas, kuhu sa reisid. Ka see on tänapäeval levinud, näiteks teeb Facebook soovitusi selle põhjal, kus sa parasjagu oled ja mida sa oled guugeldanud ja mis sulle huvi võiks pakkuda.

Spordiülekanded ning otsefoorumid. Gates uskus, et kuna sporti saab vaadata televisiooni vahendusel, pakutakse ka teenuseid, mis võimaldavad spordisõpradel arutleda selle üle, mis parasjagu ülekandes toimub ning kes spordimadinast võitjana võiks väljuda.

Nutikas reklaamimine. Gates uskus, et tulevikus pakutakse kasutajatele reklaamina välja need tooted, mille vastu nad võivad huvi tunda.

Televisiooni ja interneti ühildumine. Gates uskus, et lisaks televiisorist saadavale infole saavad vaatajad lisamaterjaliga tutvuda mõnel internetisaidil. Tänapäeval vaadates võib selleks olla näiteks Twitteri kanal ja muu taoline.

Arutelufoorumid. Gates uskus, et tulevikus saavad inimesed läbi internetifoorumite arutada kohalike teemade, näiteks poliitika üle.

Huvidel põhinevad internetisaidid. Gates hindas, et tulevikus on hulgaliselt erinevaid internetisaite, mis põhinevad kindlatel teemadel või huvidel. Ei maksa vist öelda, et tänapäeval on oma veebisait olemas vaat et iga teema jaoks.

Veebivõimalused projektide tegemiseks. Gates ennustas, et tulevikus saab läbi veebi oluliselt lihtsamalt ka projekte juhtida, näiteks panna kokku meeskonna ning jagada ülesandeid ja mõtteid.

Veebipõhine värbamine. Gates pakkus välja, et tulevikus saavad olema tööotsinguportaalid.

Hankekeskkonnad. Gates prognoosis, et tulevikus saavad ettevõtted veebisaidi vahendusel otsida endale alltöövõtjaid.

Hetkel kuum