Meelis Mandel • 7. märts 2019 kell 8:59

Kütusefirmad ja vedajad tahavad aktsiisi Läti tasemele

Neljapäevases hommikuprogrammis käis külas Eesti õliühingu juht Magnus Braun.  Foto: Liis Treimann

Diiselkütuse aktsiisi võiks minimaalselt langetada Läti tasemele, lausus Eesti õliühingu juht Magnus Braun Äripäeva raadio hommikuprogrammis.

Brauni sõnul on see peamiseks sõnumiks täna pärastlõunal toimuval pressikonverentsil, kus osalevad Eesti Rahvusvaheliste Autovedajate Assotsiatsiooni (ERAA) president Einar Vallbaum, Olerexi aktsionär Antti Moppel, AS Alexela Oil juhatuse liige Alan Vaht ning Eesti Õliühingu juhatuse liige ja Orlen Eesti juht Siret Liivamägi.

„Jaa, see asi võiks läbi minna küll,“ vastas Braun saatejuhi küsimusele, kas selline aktsiislangetus võiks uues valitsuses läbi minna. „Nüüd, mil võimule tulevad erakonnad on saanud valijatelt uue mandaadi, on väga hea võimalus midagi tõsiselt ette võtta.“

Brauni sõnul mõjutab diiselkütus pea kõikide tootegruppide lõpphindu Eestis. „Selle langetuse mõjul toodete hinnad alaneksid ja see stimuleeriks majandust,“ lisas ta.

Diiselkütuse aktsiis on Eestis 44 senti liitrilt, Lätis 37 senti.

Kuula tervet hommikuprogrammi Äripäeva raadio podcast'ide keskkonnast.

Reform ja Keskerakond mõtet ei välista

Reformierakonna liige Aivar Sõerd ja Keskerakonna liige Tanel Kiik arutasid Äripäeva raadio saates „Poliitikute töölaud“, et kui nende erakonnad moodustavad koalitsiooni, siis vajadusel saab ka erinevaid aktsiise korrigeerida. Sõerd märkis, et mõlema erakonna eesmärk võiks olla pidurdada maksutulu Lätti voolamise. Kiik lisas, et Keskerakond on lubanud üle vaadata kütuseaktsiisid, et need oleksid naaberriikidega konkurentsivõimelised.

Alkoholiaktsiiside osas on Kiige sõnul mõistlik kehtestada maksurahu, et oodata, millal Läti Eestile oma aktsiisidega järele jõuab. „Kuid see ei ole meile punane joon – kui analüüsid tõestavad, et vaja on korrektuure, siis oleme valmis läbi rääkima,“ märkis Kiik. Samuti tahaks tema sõnul Keskerakond langetada eratarbijate elektriaktsiisi Euroopa Liidu lubatud minimaalse määrani.

Hetkel kuum