Ken Rohelaan • 14. aprill 2019 kell 22:24

Soome parlamendivalimised võitsid sotsid

Soome Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Antti Rinne (esiplaanil) võib tunda rahulolu – parlamendivalimistel saavutati esialgsete tulemuste järgi 1. koht ja Eduskunta uuest koosseisust 40 kohta kuulub neile.  Foto: Antti Aimo-Koivisto, AP/Scanpix

Soomlased valisid pühapäeval oma 200-liikmelist parlamenti. Seekordsed Eduskunta valimised võitsid sotsiaaldemokraadid napilt Põlissoomlaste ees, vahendab Helsingin Sanomat.

Sotsiaaldemokraadid said 2019. aasta Eduskunta valimistel kõige edukama erakonnana 17,7% häältest ja 40 mandaati. Järgnesid Põlissoomlased 17,5% ja 39 kohaga ning Rahvuslik Koonderakond 17% ja 38 kohaga.

Seni opositsiooni kuulunud sotsiaaldemokraadid on lubanud, et tõstavad makse ja vähendavad sissetulekute ebavõrdsust. Erakonna üks lubadusi on panna piir tervishoius planeeritavale erastamisele.

Senist peaministriparteid Keskerakonda toetas 13,8% valijatest, mis tähendab 31 kohta, aga samas eelmiste valimistulemustega võrreldes 18 mandaati vähem. Keskerakonda loetakse ka nende valimiste suurimaks kaotajaks.

Rohelisi toetas 11,5% valijatest, mis tõi erakonnale parlamendis 20 kohta.

Eduskuntasse pääsesid veel Vasakliit (toetus 8,2% ja parlamendis 16 kohta), Rootsi Rahvapartei (4,5% häältest ja 9 kohta) ning Kristlikud Demokraadid (3,9% häältest ja 5 kohta).

Valimisi jäi seekord iseloomustama suur aktiivsus: hääletamas käis 72% valimisõiguslikest inimestest. See oli parim näitaja pärast 1991. aastat. 2014. ja 2011. aastal oli osalus napilt üle 70%. Näiteks tänavustel Eesti riigikogu valimistel oli hääletamisaktiivsus 63,7%.

Soome erakonnad

Keskerakond – tsentristlik erakond, mille toetajad ja valijad elavad pigem maapiirkondades.

Rahvuslik Koonderakond – majanduslikult liberaalne erakond, mis on populaarne pigem linnades ja kõrgema sissetulekuga inimeste seas.

Sinine Tulevik – erakond, mis lõi lahku Põlissoomlastest pärast seda, kui äärmuslik seltskond 2017. aastal erakonna juhtimise enda kätte võttis.

Põlissoomlased – parempopulistlik erakond, mis on nii immigratsiooni kui ka Euroopa Liidu vastu.

Sotsiaaldemokraadid – vasaktsentristlik partei, millel on tugev seos Soome ametiühingutega.

Rohelised – juba 1970. aastatel loodud erakond, kelle platvorm on keskendunud keskkonnale. Muutub tasapisi populaarsemaks, eriti noorte ja linlaste seas.

Vasakliit – vasakpoolne erakond, mille juured ulatuvad kommunistlikku ideoloogiasse ning millel on tugev seos töölisliikumisega.

Rootsi Rahvapartei – liberaalne erakond, mille eesmärk on esindada Soomes rootsi keelt kõnelevat vähemust.

Kristlikud Demokraadid – väike, sotsiaalselt konservatiivne erakond, millel on tugevad sidemed kristlike ühendustega.

Allikas: YLE

Hetkel kuum