Koit Brinkmann • 29. aprill 2019 kell 11:01

Kakaoärimeeste vara pandi enampakkumisele

Pankrotihaldur pani enampakkumisele kakaoärimeeste Arkadi Gorlatši ning Arkadiy Aleksandrovi firma Nord Cocoa OÜ luksusautod ning Tallinna südalinnas asuva korteri. Samuti müüb kohtutäitur miljoni euro suuruse alghinnaga Gorlatši eramut ja tenniseplatsi Pirital.

Pankrotistunud Nord Cocoa OÜ luksusmasinad Audi A8 ning Porsche Cayenne on pandud enampakkumisele.  Foto: Nord Cocoa pankrotihaldur.

Keilas kakaoubade äriga tegelenud Nord Cocoalt soovivad üle kolmekümne võlausaldaja tagasi saada kokku 40 miljonit eurot.

Ettevõtte pankrotihaldur Oliver Ennoki sõnul on firmal vara paarisaja tuhande euro ringis. Korter Tallinnas Lembitu tänaval on enampakkumisel 163 000eurose alghinnaga.

Hiljuti sai enampakkumise tähtaeg läbi Nord Cocoale kuuluvate luksusautode Porsche Cayenne ning Audi A8 müügiks. Porsche alghinnaks oli 24 000 eurot ja Audil 32 000 eurot. Veel oli müügis Mazda 3, mille hinnaks oli 12 000 eurot. Ennok ütles, et selle hinnaga autodele ühtegi pakkumist ei tulnud.

Pankrotis oleva Nord Cocoa OÜ Porsche Cayenne oli enampakkumisel 24 000 euro suuruse alghinnaga.  Foto: Nord Cocoa pankrotihaldur.

Raamatupidamine on osaliselt üle antud

Märtsis toimunud võlausaldajate koosolekul oli arutluse all probleem, et pankrotihaldurile ei ole üle antud ettevõtte raamatupidamist. Ennoki sõnul põhjendas kohal olnud Nord Cocoa juhatuse liige, et neil on raamatupidajaga probleeme. „Minu praktikas tekib raamatupidajaga probleem siis, kui ei taheta midagi esitada,“ ütles Ennok siis.

Gorlatš rääkis aga, et kui pankrotihaldur ei raatsi raamatupidajale paarisadat eurot maksta, siis raamatupidaja tööd ei tee ka. „Lihtsalt on vaja natuke maksta, siis läheks asi edasi. Kui keegi ei maksa, siis ei lähe. Väga lihtne,“ märkis Gorlatš.

Nord Cocoa omanik Arkadi Gorlatš Harju maakohtus.   Foto: Liis Treimann

Praeguseks on Ennoki sõnul raamatupidamine osaliselt üle antud. Ka räägib Gorlatš endiselt, et kohe-kohe tuleb investor ja asi laheneb, aga võlausaldajad ei usu tema juttu enam, kirjeldas Ennok.

Gorlatš on varem ka Äripäevale öelnud, et tal on kindel kokkulepe müügitehinguks ühe Prantsuse investoriga, kuid selle aega ta ei ütle.

Ka märtsis kinnitas Gorlatš Äripäevale, et tal läheb väga hästi, kuid 40 miljoni euro suuruse võlasumma kohta ütles ta, et tema selliseid numbreid ei mäleta, ei näe ja ka ei kinnita.

Kohtutäitur Toomas Saarma on pannud miljoni euro suuruse alghinnaga enampakkumisele Gorlatšide kinnistud Pirital. Kõrvuti asuvatel kinnistutest ühel on eramu ja teisel tenniseplats. Kinnistutel on kokku üle 700 000 euro suurused hüpoteek Citadele banka kasuks, 300 000 euro suurune hüpoteek Hans H. Luige ettevõtte Siireviire OÜ kasuks ning 2,9 miljoni euro suurune hüpoteek Maksim Sorokini SPD Investment OÜ kasuks.

Ka teine ettevõte pankrotis

Gorlatši ja Aleksandrovi teise ettevõtte ASi Keila Veskid vastu esitas pankrotiavalduse Westford Trade Services DMCC. Nõude suurus ületab 800 000 eurot ja see tuleneb garantiilepingust, millega Keila Veskid garanteeris Nord Cocoa täitmata jäänud kohustust. Maakohus kuulutas veebruaris Keila Veskite pankroti välja ning määras pankrotihalduriks Urmas Ustavi.

Lisaks hiigelvõlgadele on Keilas endise TERKO territooriumil tegutsevatel Gorlatši ja tema äripartneri Aleksandrovi ettevõtetel kaelas kriminaalasi. Läinud aasta novembris otsiti ettevõtete ruumid läbi. Kriminaalmenetlus algatati omastamise paragrahvi alusel.

Kuigi Äripäev hindas läinud sügisel ilmunud Rikaste TOPis Gorlatši vara väärtuseks 13,3 miljonit eurot ning sellega platseerus ta 272. kohale, siis tegelikult olid tema osalusega ettevõtted siis juba suurtes raskustes.

Hetkel kuum