Koit Brinkmann • 14. jaanuar 2019 kell 4:00

Kakaoärimehe võlgades firmad kriminaaluurimise all

Äripäeva Rikaste TOPi kuuluva Arkadi Gorlatši kakaoubade vahendamise ja jahvatamisega tegelevate ettevõtete võlad võivad ulatuda kokku 20 miljoni euroni, lisaks on prokuratuur algatanud omastamise paragrahvi alusel kriminaalasja.

Kakaoäriga tegelev Arkadi Gorlatš (paremal) tervitab enne pankrotiistungit hagejat esindavat vandeadvokaati Olavi-Jüri Luike.  Foto: Liis Treimann

Umbes 1,5 miljoni euro ulatuses võib kahju kannatada ka Kredex Krediidikindlustus.

Keilas endise TERKO territooriumil tegutsevad Gorlatši ja tema äripartneri Arkadiy Aleksandrovi ettevõtted Nord Cocoa ja Keila Veskid, kelle ruumidesse sisenesid lõppenud aasta novembri lõpunädalal läbiotsimiseks Põhja prefektuuri kriminaalbüroo uurijad.

Nord Cocoa ja Keila Veskid hooned Keilas.   Foto: Liis Treimann

Prokuratuuri kinnitusel alustati kriminaalmenetlust omastamise paragrahvi alusel. Kahtlustatavana ei ole kriminaalasjas kedagi üle kuulatud ning kuna menetlus on algusjärgus, siis rohkem uurimisandmeid prokuratuur ei avalda.

Arkadi Gorlatš ei ole avalikkuses eriti tuntud ettevõtja. Juba aastaid on ta tegelenud kakaoubade vahendamise, jahvatamise ning kakaomassi müügiga. Turgudeks on Gorlatši sõnul peamiselt Valgevene, Venemaa ning Kasahstan.

Nord Cocoa kodulehe järgi on ettevõtte tarnijate seas on kakaoubade tootjad Elevandiluurannikult, Ghanast, Nigeeriast, Kamerunist, Ecuadorist, Madagaskarilt ja Malaisiast.

Ettevõtte kauba ostjateks on suurimad kondiitrivabrikud Venemaalt, Ukrainast, Valgevenest, Balti riikidest ja Kasahstanist. 2014. aastal alustas tööd kakaoubade röstimistsehh ning 2016. aastal alustati kakaomassi tootmist.

Mitmel viimasel aastal on Gorlatš mahtunud ka Äripäeva Rikaste TOPi. Viimases, läinud sügisel avaldatud edetabelis oli ta 13,3 miljoni euro suuruseks hinnatud varaga 272. kohal. Vara väärtus oli hinnatud tema ettevõtete varasemate majandusaruannete põhjal. Kui veel 2015. aastal teenis Nord Cocoa 65 miljoni euro suuruse müügitulu juures üle 3,5 miljoni eurot kasumit, siis hiljem pole ettevõte majandusaruandeid esitanud ning äriregister on teinud ka juba kustutamishoiatuse.

Ettevõte on maksejõuetu

„Tunnistan maksejõuetust,“ sõnas Gorlatš läinud esmaspäeva pärastlõunal Harju maakohtus toimunud Nord Cocoa vastu esitatud pankrotiavalduse läbivaatamisel.

Läti faktooringettevõtte ERST Finance'i esitatud pankrotiavalduse aluseks on 200 000 euro suurune nõue. Kokku on Nord Cocoa Läti firmale võlgu 1,5 miljonit eurot.

ERST Finance'i esindaja, Lextali vandeadvokaadi Olavi-Jüri Luige sõnul on nende nõue kõigest piisk meres, sest Gorlatši firmade võlad küündivad vähemalt 20 miljoni euroni.

Gorlatš ütles, et nad on kakaoubade turul endises Nõukogude Liidu regioonis arvestatavad tegijad. Tema sõnul on see äri kasumlik, aga neile said saatuslikuks pankadest investeeringuteks võetud lühiajalised laenud. „Paigutasime ASi Keila Veskid ja OÜsse Nord Cocoa üle 10 miljoni euro. Pankadega sõlmisime aastased krediidilepingud,“ kirjeldas ta.

Kuna nii lühikese ajaga laene tagasi maksta ei suudetud, hakkasid võlasummat lumepalliefektina kasvatama viivised. „Sellest 20 miljonist pool on trahvid,“ iseloomustas Gorlatš praegust seisu.

Et pangad keerasid seepeale kraanid kinni, võeti krediiti juba nendelt, kelle küsitav intress oli kahekohaline. Näiteks ERST Finance andis laenu 14protsendilise intressiga.

Asjaga seotud ka Kredex

Kohtus heitis Gorlatš ERST Finance'ile ette, et see ronib oma nõudega Eesti riigi taskusse, kuna nõudel on Kredexi kindlustus peal. Äripäeva andmetel on Kredex kindlustanud vähemalt 1,5 miljoni euro eest Nord Cocoaga seotud oste.

Gorlatš kirjeldas, kuidas ta on viimastel kuudel pidanud intensiivseid läbirääkimisi võlausaldajatega, kelle laenude maht on umbes 8 miljonit eurot ning need oleks nõus koos välismaise uue partneriga panema veel 4 miljonit alla. „Kui saaksin veel kuu aega, lepiksin võlausaldajatega kokku ning saaksin tehase tööle. Kreeditorid juba kuulavad mind, välja arvatud ERST Finance,“ pahandas Gorlatš.

OÜ Nord Cocoa – juhatuse liikmed Arkadi Gorlatš ning Arkadiy Aleksandrov, osanikud Arkadi Gorlatš – 70% ning Arkadiy Aleksandrov – 30%.

Keila Veskid AS – juhatuse liige Nikolai Melnikov, nõukogu liikmed Arkadi Gorlatš, Aleksandr Viiner ning Arkadiy Aleksandrov. Aktsionärid Ardi Invest OÜ kaudu Arkadi Gorlatš – 74% ning Arkadiy Aleksandrov – 26%.

Allikas: Infopank

Lisaks on Gorlatši kinnitusel pidanud ta kolme välismaise huvilisega läbirääkimisi, et nad tuleks partneriks. „Praegu on sõelale jäänud üks Prantsuse ettevõte, kes omandaks 65-85 protsenti Keila tehasest. Asutaksime uue ettevõtte ja mind selles ettevõttes ei oleks. Plaan oleks maksta kahe aastaga kõik võlad ära. Tahan asjad korda saada ja enda head nime säilitada,“ lausus Gorlatš.

Küll raskendaks tema kinnitusel uue ettevõtte loomist Nord Cocoa pankroti väljakuulutamine.

Kohus teeb pankrotiavalduse osas otsuse järgmisel nädalal.

Tasub teada

Kohtutäitur Toomas Saarma oli pannud enampakkumisele võlgniku Keila Veskid kinnistu. Alghinnaks koos liisingseadmetega oli ligi 1,7 miljonit eurot.

Lisaks müüs kohtutäitur Nord Cocoale kuuluvat 3-toalist korterit Lembitu tänaval Tallinnas. Alghinnaks oli 163 000 eurot.

Mõlemal kinnistul olid hüpoteegid Citadele banka, Vintage Invest OÜ, SPD Investment OÜ ning SIA RBF-S kasuks.

Keila Veskid kinnistu omandas 1,5 miljoni euro eest üks võlausaldajatest Citadele banka. Nord Cocoa korteri müük on pankrotimenetluses esialgse õiguskaitse korras kohtu poolt peatatud.

Ka Arkadi Gorlatši Pirital asuvatel kinnistutel on hüpoteek Citadele banka kasuks. Samuti on seal 300 000 euro suurune hüpoteek Hans H. Luige ettevõtte Siireviire OÜ kasuks.

Nord Cocoa vallasvarale seatud kehtivad kommertspandid:

Citadele lizings un faktorings (Läti) – 325 000 eurot;

AS Citadele banka (Läti) – 1,3 miljonit eurot;

AS Transiidikeskuse – 2 miljonit eurot;

SIA Rogul (Läti) – 0,5 miljonit eurot.

Allikas: äriregister, kinnistusraamat

Kredex: teatud määral oleme asjaga kursis

Äripäeva info kohaselt on Kredex vähemalt 1,5 miljoni euro ulatuses teinud krediidikindlustuse Nord Cocoaga seotud ostudele.

Kas see info vastab tõele ning kui suur on summa täpselt? Kuivõrd on Kredex Nord Cocoa finantsraskustega kursis ning oma riski maandanud? Kas on Kredex olnud Nord Cocoa juhtide-omanikega kontaktis ning mida on ettevõtte raskuste põhjuste kohta räägitud?

KredEx Krediidikindlustuse juhatuse esimehe Erki Aameri kirjalik vastus:

"Kredex Krediidikindlustus kindlustab krediidiriski. See töötab nii, et juhul kui kindlustusvõtja kliendid teatud põhjustel ei tasu oma arveid, mis kvalifitseerub kindlustusjuhtumiks, siis katab need kulud kindlustusandja. Teisisõnu, krediidikindlustus ei ole võluvits, mis lahendab kindlustusvõtja mistahes muud ärilised või finantsilised probleemid. Teatud määral oleme muidugi kursis, mis Nordic Cocoaga on toimumas. Kredex Krediidikindlustus lähtub kindlustuslepingust ning kindlustusjuhtumite korral hüvitab klientidele tekkinud kahju. Klientide mistahes muud majanduslikud raskused, mida krediidikindlustuse leping ei kata, ei kuulu hüvitamisele Kredex Krediidikindlustuse poolt."

Hetkel kuum