Artikkel
 • Jaga lugu:

  Ain Seppiku firmast sai kõrge rahapesuriskiga panga aktsionär

  Paari aasta eest laenuärisse sisenenud endise tipp-poliitiku Ain Seppiku ettevõte Opa Credit OÜ on omandanud hulga TBB Panga (endine Tallinna Äripank) aktsiaid.

  Ain Seppik (paremal) on firma kaudu saanud TBB Panga aktsionäriks. Pildil koos poeg Sulev Seppikuga.Foto: Andras Kralla
  Finantsinspektsioon hindas paari aasta eest panga rahapesuriski kõrgeks ning suvel pidas keskkriminaalpolitsei rahapesukahtlusega kinni kolm panga osakonnajuhti.
  Viimase TBB Panga aktsionäride üldkoosoleku registreerimisnimekirja järgi kuulub Seppiku firmale 9,57 protsenti aktsiatest.
  „OÜ OPA Credit majandusaasta kulges plaanipäraselt. Ettevõtte tegevusala on juriidilistele isikutele laenu andmine. Aruandeaasta intressitulude maht oli 60 271 eurot,“ kirjutas Seppik firma läinud majandusaasta aruandes. Majandusaastal ettevõttes töötajaid ei olnud ning juhatuse liikmele liikmeksoleku eest tasu ja hüvitist ei makstud.
  Eelmise aasta lõpu seisuga oli OPA Creditil nõudeid ja ettemakseid üleval ligi 1,3 miljoni euro eest. Pangakontol oli lisaks 570 000 eurot. Samal ajal oli ettevõtte laenukoormus kokku ligi 1,8 miljonit eurot, millest valdav osa ehk 1,4 miljonit oli laen eraisikult.
  Seppik on olnud ametis nii prokuröri kui ka kohtunikuna, politseijuhi ja siseministrina, aga ka Keskerakonna finantssekretärina ning riigikogu liikmena. Nüüd peamiselt ettevõtluses osalev reformierakondlane Ain Seppik ei soovinud rääkida panga aktsionäride ringi asumisest. „Ma ei kommenteeri seda, sest ma ei taha kommenteerida,“ sõnas Seppik napilt.

  Ma ei kommenteeri seda, sest ma ei taha kommenteerida.

  Ain Seppik
  TBB Panga aktsionär
  OPA Creditile kuuluvad aktsiad olid varem Asparagos OÜ nimel, kelle omanikuks oli firmade kaudu 2018. aasta jaanuarini Panama ettevõte Kelstec Alliance INC. Seejärel said Asparagose omanikeks Äripanga aktsionäride Andrei Žukovi, Sergei Elošvili ja Tatjana Levitskaja ettevõtted.
  Varifirmadest aktsionärid ongi praeguseks läinud
  Tallinna Äripanga äri on olnud seotud peamiselt Venemaaga, aastaid olid nad tihedalt seotud Vene riigifirma Almazjuvelireksport äri ja tippjuhtidega. Kaheksa aasta eest kirjutas Äripäev, et üle poole Äripanga aktsiate omanikest peidab ennast sisuliselt varifirmade taha.
  Veel läinud aastal olid panga kaks aktsionäri offshore-firma taga, kuid sel aastal on ka neis toimunud muudatused.
  Nii on varem Statik LTD-le kuulunud aktsiad läinud Paldiski Põhjasadama ühe omaniku Aleksei Tšuletsi ettevõtele Santones OÜ. Võrdselt Tšuletsi ja Elena Skvortsova ühisomandis olev Santones omab 9,66 protsenti TBB Panga aktsiatest.
  TBB Panga aktsionäride hulka on lisandunud ka Paldiski Põhjasadama omaniku Aleksei Tšuletsi (keskel) firma.Foto: Raul Mee
  Danasano ASi kaudu Plycado Investments Ltd.-le kuulunud 9,65 protsendi aktsiate omanikuks on nüüd Oxana Mikhaleva.
  Muudatus ka panga juhatuses
  Eelmisel nädalal lahkus TBB Panga juhatusest Andrei Žukov ning tema asemele asus sinna Eduard Kelvet, kes on töötanud kriminaalpolitseis ning Citadele bankis.

  TBB Pank

  Juhatuse liikmed: juhatuse esimees Igor Novikov, Eduard Kelvet, Sergei Elošvili ja Aivar Luik

  Nõukogu liikmed: nõukogu esimees Madis Kiisa, Aleksander Larionov, Sergey Gorny, Veiko Veskiväli

  Suurimad aktsionärid:

  Leonarda Invest AS (Andrei Žukov) – 48,45%

  Sergei Gorny – 9,8%

  Santones OÜ (Aleksei Tšulets ja Elena Skvortsova) – 9,66%

  Oxana Mikhaleva – 9,65%

  OPA Credit OÜ (Ain Seppik) – 9,57%

  Allikas: Äriregister

  Žukov on TBB Panga suurim aktsionär Leonarda Invest ASi kaudu 48,45 protsendiga.
  TBB Panga juhatuse liige Sergei Elošvili (vaskul) ning hiljuti panga juhatusest lahkunud suuromanik Andrei Žukov osalesid kunagise kaitsepolitseiameti peadirektori Jüri Pihli matusel. Pihl töötas aastaid Žukovi lennufirmas. Foto: Liis Treimann
  Rahapesujamad kummitavad
  Hiljuti Tallinna Äripanga nime TBB Panga vastu vahetanud krediidiasutusel on varasemast ajast üleval olnud kõrge rahapesurisk ning suve hakul peeti rahapesukahtlusega kinni panga kolm osakonnjuhti.
  Finantsinspektsiooni 2017. aasta lõpust pärineva järelevalvelise hinnangu järgi olid pangas kõrge riskiga nii panga juhtkonna tegevus, sisekontrollisüsteem, krediidirisk, kui ka operatsioonirisk. Kõrgest operatsiooniriskist tulenes finantsinspektsiooni hinnangul omakorda kõrge rahapesurisk.
  Selle aasta juunis pides keskkriminaalpolitsei kinni Äripanga rahapesu tõkestamise osakonna juhi Mait Kaselo, haldusosakonna juhi Aare Tederi ning kliendiosakonna juhi Julia Litvaki. Neist ühte kahtlustatakse rahapesus ning kahte nii altkäemaksu võtmises kui ka rahapesus.
  Kaselo ja Teder olid 1990. aastatel tööl Tallinna kriminaalpolitseis, kus nende ülemuseks toona oli praegune Tallinna Äripanga juhatuse liige ja üks panga omanikest Sergei Elošvili.
  Ligi viis aastat oli Kaselo ametis ka politsei sisekontrollis. Seejärel läks ta 15 aastaks tööle Krediidipanka, kus juhtis rahapesu tõkestamise ja turvaosakonda. Eelmise aasta kevadest töötas Kaselo Äripangas.
  Teder, keda peetakse pangas Elošvili usaldusisikuks, on varem olnud Äripanga tütarfirma TBB Invest juhatuse liige ning kuulunud lühikest aega panga teise tütarfirma AS Morgan Trade nõukogusse.
  „Kahtlustused olid esitatud nende isikute vastu, mitte panga vastu. Peamine on praegu, et olukord rahuneks maha ja me enda poolt teeme kõik, et pank töötaks edasi,“ selgitas panga juhatuse esimees Igor Novikov juunis.
  Küll tunnistas Novikov siis, et ta ise on masenduses. „Minu aastane töö on nüüd... ise näete, millega see on lõppenud,“ ütles ta.
  Nüüd kommenteeris Novikov, et Žukov lahkus juhatuse liikme kohalt omal soovil. "Eduard Kelvet on töötanud panganduses 14 aastat ja tema eelmine töökogemus administratiivdirektorina Citadele banka Eesti filiaalis aitab pangal automatiseerida ja muuta efektiivsemaks klientide kaasamist, teenindamist ja finantseerimist," iseloomustas Novikov panga uut juhatuse liiget.
  Ka on Novikovi kinnitusel praeguseks pangast lahkunud juunis rahapesukahtlustuse saanud osakonnajuhid.
  Tallinna Äripanga peamaja Tallinna vanalinnas.Foto: Andras Kralla

  Seppiku teised seosed Äripangaga

  Suurest poliitikast taandunud ning ettevõtlusmaailma sukeldunud Ain Seppikul on nii perekondlikult kui ka endise äripartneri kaudu olnud varasemaltki sidemed Tallinna Äripanga asjadega.
  Seppik hakkas OPA Crediti kaudu laenuäri ajama 2017. aasta kevadel. Toona kuulus talle ettevõttes kolmveerand osalusest ning endisele Äripanga laenuosakonna juhi Oleg Afanasjevi ettevõttele veerand.
  Aasta hiljem väljus Afanasjevi firma osanike hulgast ja praeguseni on Seppik OPA Credit ainuosanik.
  Umbes samal ajal, kui Seppik ja Afanasjev hakkasid koos laenuäri ajama, toimus Harju maakohtus istung hotelli Kolm Õde ümber toimuvas tsiviilvaidluses, kuhu oli tunnistusi andma kutsutud ka Afanasjev.
  Kohtus rääkis Afanasjev, kuidas hageja on pakkunud talle neljal korral raha, et ta nendega koostööd teeks ja jagaks infot Äripanga vastu. Korra pakkunud raha Lextali büroos advokaat Olavi-Jüri Luik, korra Irina Wientjes isiklikult ning teist korda ühe tuttava kaudu ja neljandal korral Irina Moskva sugulased.
  Luik ja Wientjes lükkasid rahapakkumise väited samas tagasi.
  Tollasel istungil oli peamiseks küsimuseks, kas endine TBB Liisingu juhatuse liige ning Tallinna Äripanga laenuosakonda juhtinud Afanasjev on hageja esindajatele näidanud ja kirjeldanud e-kirju, mis tõendavat Äripanga plaani hotelli kinnistu ülevõtmiseks ning ühe Veiko Kulla allkirjaga lepingu võltsimist.
  Tollase äripartneri kehv mälu
  Kui tunnistaja Afanasjev kurtis kohtuistungil kehva mälu üle ning enda kinnitusel ei mäletanud, et oleks selliseid e-kirju näidanud, siis ülejäänud kolm tunnistajat kinnitasid toimunut.
  Ain Seppiku naise, viimaseid päevi riigikohtu kohtunikuna töötava Malle Seppiku vend Madis Kiisa on olnud pikka aega Tallinna Äripanga nõukogu liige. Advokaadibüroo Laus & Partnerid vandeadvokaat Kiisa oli üks osaline kirjavahetustes, mida hageja kinnitusel on Afanasjev neile näidanud ja mis kinnitavat Tallinna Äripanga plaani hotelli Kolm Õde kinnistu ülevõtmiseks.
  Hotell Kolm Õde Tallinna vanalinnas.Foto: Andres Haabu
  Malle Seppik kuulus aga kolmeliikmelisse riigikohtu tsiviilkolleegiumi, kes tühistas hotelli Kolm Õde varasema omanikfirma pankrotimenetluses vandeadvokaat Tanel Mällasele alamates kohtuastmetes määratud kolmepäevase aresti.
  Irina Wientjest esindav jurist Mae Küttik saatis toona riigikohtule avalduse, et Malle Seppik taandaks end asja arutamisest, kuna ta on venna kaudu asjaga seotud. Selle peale esitas Malle Seppik taotluse kohtukoosseisust taandumiseks, kuid asja arutanud riigikohtu tsiviilkolleegium leidis, et taandumisavaldus ei ole põhjendatud.
  Teist korda saatis Küttik sarnase avalduse, kui riigikohtusse jõudis hotelli Kolm Õde ümber käiv tsiviilvaidlus ning algselt kohtukoosseisu määratud Malle Seppik siis asja lahendamises ei osalenud.
 • Hetkel kuum

Olulisemad lood

Ootamatult sügav majanduslangus paneb prognoose ümber tegema
Euroopa Liidu kõige sügavam majanduslangus Eestis ületas analüütikute kartusi ning paneb ümber hindama ka lähiaja prognoose, kuid paar kummalist näitajat annab alust arvata, et äkki korrigeeritakse SKP numbrit tulevikus ülespoole.
Euroopa Liidu kõige sügavam majanduslangus Eestis ületas analüütikute kartusi ning paneb ümber hindama ka lähiaja prognoose, kuid paar kummalist näitajat annab alust arvata, et äkki korrigeeritakse SKP numbrit tulevikus ülespoole.
Telia tehnoloogiajuht: peame peeglisse vaatama ja soolised stereotüübid murdma
Tehnoloogiaettevõtted saavad aidata kaasa soolise ebavõrdsuse vähendamisele, soodustades naiste töötamist IT-sektoris, kirjutab Telia tehnoloogiadirektor Andre Visse.
Tehnoloogiaettevõtted saavad aidata kaasa soolise ebavõrdsuse vähendamisele, soodustades naiste töötamist IT-sektoris, kirjutab Telia tehnoloogiadirektor Andre Visse.
USA aktsiaturud sattusid hea töötururaporti peale segadusse
USA aktsiaturud sulgusid eri suundades ja andsid segaseid signaale pärast värsket töötururaportit, mille kohaselt on tööpuudus endiselt ülimadal ja uusi töötajaid palgatakse prognoositust enam.
USA aktsiaturud sulgusid eri suundades ja andsid segaseid signaale pärast värsket töötururaportit, mille kohaselt on tööpuudus endiselt ülimadal ja uusi töötajaid palgatakse prognoositust enam.
Reaalajas börsiinfo
Suures kahjumis Operaili kaubaveod on tänavu vähenenud poole võrra
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
Riigile kuuluva raudteevedude ettevõtte Operail kaubamahud on Vene sõja tõttu kokku kuivanud ning kasumi asemel vaatab esimese 9 kuu tulemustest vastu 3,5 miljoni euro suurune kahjum.
“Lavajuttude” lemmikud räägivad oma portfellidest, rahapoliitikast ja juhtimisest
Tänavuse aasta säravamad ja kuulatumad ettekanded kõnelevad suuresti Äripäeva raadio kuulajate meelisteemast – investeerimisest. Praktikas kontrollitud põhimõtted, suurimad õppetunnid ja jätkusuutliku portfelli alustalad on märksõnad, mis iseloomustavad kuulatumaid esinemisi.
Tänavuse aasta säravamad ja kuulatumad ettekanded kõnelevad suuresti Äripäeva raadio kuulajate meelisteemast – investeerimisest. Praktikas kontrollitud põhimõtted, suurimad õppetunnid ja jätkusuutliku portfelli alustalad on märksõnad, mis iseloomustavad kuulatumaid esinemisi.
Head uudised tulevad Zaporižžjast: Vene väed taanduvad
Sõda Lõuna-Ukrainas koondub sealsetele maanteedele, Donetskis käivad tihedad lahingud Bahmuti pärast ning Zaporižžja oblastis on Vene väed sunnitud taganema.
Sõda Lõuna-Ukrainas koondub sealsetele maanteedele, Donetskis käivad tihedad lahingud Bahmuti pärast ning Zaporižžja oblastis on Vene väed sunnitud taganema.
Euroopa Liit kehtestas viimaks Vene naftale hinna ülempiiri Uuendatud: USA kehtestab sama ülempiiri
Pärast pikki vaidlusi otsustas Euroopa Liit kehtestada Vene toornaftale hinna ülempiiri 60 dollarit barrel. USA teatas samuti ülempiiriga ühinemisest.
Pärast pikki vaidlusi otsustas Euroopa Liit kehtestada Vene toornaftale hinna ülempiiri 60 dollarit barrel. USA teatas samuti ülempiiriga ühinemisest.

Olulisemad lood

Akkerman üritab piiriülese kaubanduse käibemaksuauku lappida
Rahandusminister Annely Akkermann saatis kooskõlastusringile käibemaksuseaduse muudatused, mille tulemusel hakkab maksuhaldur kvartaalselt saama andmeid piiriüleste maksete kohta ja paraneb käibemaksulaekumine.
Rahandusminister Annely Akkermann saatis kooskõlastusringile käibemaksuseaduse muudatused, mille tulemusel hakkab maksuhaldur kvartaalselt saama andmeid piiriüleste maksete kohta ja paraneb käibemaksulaekumine.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.