Koit Brinkmann • 18. juuni 2019 kell 16:00

Ekspolitseinikest pangatöötajaid kahtlustatakse rahapesus

Rahapesu tõkestamise, klienditeeninduse ning halduse eest vastutavad Tallinna Äripanga osakonnajuhid said kahtlustuse rahapesus ja altkäemaksu võtmises. Kolmest kinnipeetud pangatöötajast kaks on endised politseinikud.

Tallinna Äripank on Eesti vanim tegutsev pank.  Foto: Raul Mee

Äripäev sai teada eelmisel nädalal keskkriminaalpolitsei poolt kuni 48 tunniks kinni peetud Tallinna Äripanga kolme osakonnajuhi nimed.

Nendeks on Äripanga rahapesu tõkestamise osakonna juht Mait Kaselo, klienditeeninduse osakonda juhtiv Julia Litvak ning haldusosakonna juht Aare Teder. Neist ühte kahtlustatakse rahapesus ning kahte nii altkäemaksu võtmises kui ka rahapesus.

Kahtlustuse saanud Kaselo kuulub lisaks Eesti Pangaliidu rahapesu tõkestamise toimkonda ning Teder on liidu turvatöö toimkonna liige.

Kaselo ja Teder olid 1990. aastatel tööl Tallinna kriminaalpolitseis, kus nende ülemuseks toona oli praegune Tallinna Äripanga juhatuse liige ja üks panga omanikest Sergei Elošvili.

Ligi viis aastat oli Kaselo ametis ka politsei sisekontrollis. Seejärel läks ta 15 aastaks tööle Krediidipanka, kus juhtis rahapesu tõkestamise ja turvaosakonda. Eelmise aasta kevadest töötas Kaselo Äripangas.

Teder, keda peetakse pangas Elošvili usaldusisikuks, on varem olnud Äripanga tütarfirma TBB Invest juhatuse liige ning kuulunud lühikest aega panga teise tütarfirma AS Morgan Trade nõukogusse.

Uudis tekitas masendust

Nii Teder kui ka kolmandana kahtlustuse saanud Julia Litvak on Äripanga pikaajalised töötajad ning Äripäevale kirjeldati, et pangas tuli uudis nende kinnipidamisest paljudele suure šokina.

Igor Novikov, Tallinna Äripanga juhatuse esimees

Ma olen masenduses. Minu aastane töö on nüüd... ise näete, millega see on lõppenud.

„Ma olen masenduses. Minu aastane töö on nüüd... ise näete, millega see on lõppenud,“ tunnistas ka eelmise aasta juunis Äripanga juhatuse esimehe kohale asunud Igor Novikov.

Tema sõnul on kahtluse all olevad osakonnajuhid praegu sundpuhkusel, kuid sealt naastes lõpetab Äripank nendega töösuhte.

„Kahtlustused olid esitatud nende isikute vastu, mitte panga vastu. Peamine on praegu, et olukord rahuneks maha ja me enda poolt teeme kõik, et pank töötaks edasi,“ sõnas Novikov.

Novikov ütles ka, et temal ei ole kahtlustuse detailide kohta infot. „Ma ei tea isegi, kas need on klientidega seotud või on kahtlus mingite asjade tegemises või tegemata jätmises,“ märkis ta.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo menetleb kriminaalasja, milles kontrollitakse rahapesu ja altkäemaksu võtmise kahtlusi panga töötajate poolt. Uurimisasutuse tähelepanu all on ka mitu mitteresidentide tehingut.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler kommenteeris eelmisel nädalal, et kriminaalmenetlust alustati 2018. aasta suvel ning nüüd tehti menetlustoiminguid panga töötajate suhtes, et tekkinud kahtluste kohta täiendavaid tõendeid koguda.

Kriminaalmenetlust juhtiv riigiprokurör Marek Vahing lisas, et olemasolevad tõendid viitavad kahe kahtlustatava altkäemaksu võtmisele sel ning eelmisel aastal ja kriminaalmenetluse käigus täpsustatakse nii kuritegude toimepanemise aega kui ka ulatust.

Hetkel kuum