Ukrainlased loodavad Eestis jätkata kodus pooleli jäänud elu
Eestisse sõja eest pakku saanud ukrainlaste sisseelamine pole kulgenud keerdkäikudeta, kuid sellest hoolimata loodavad nad siin jätkata elu, mis kodumaal pooleli jäi.
Ukrainlanna Olga Sabanska sõnul soovivad paljud põgenikud Eestis pärast esmast tööd leida erialase ametikoha. "Tüdrukud naeravad, et sõda võib enne lõppeda, kui töö leitud on."
Foto: Andras Kralla
"Varssavist Tallinna väljunud täiesti täis evakuatsioonibussist hoiatas vaid kaheksa inimest ette, et neil pole Eestis kedagi, kes neile vastu tuleb. Ja isegi neil oli riigis vähemalt tuttavaid," räägib üks põgenikest.
Venemaa sissetung Ukrainasse on kannustanud väikeriiki Moldovat kasutama laenuraha majanduslöögi pehmendamiseks, kuid võib peagi sattuda liiga suurde võlasuhtesse, vahendab Bloomberg.
Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastamisele uuendatud toetuse andmise tingimused, mille kohaselt saavad tööandjad taas taotleda töötukassast toetust rahvusvahelise kaitse saajate töölevõtmiseks. Meetmest toetatakse nii tööalaste koolituste, eesti keele õppe, kvalifikatsiooni saamise ja tõlkekulude hüvitamist kui ka mentorluse tasu.
Kohalikud omavalitsused hakkavad maksma üürileandjatele toetust, et nad ei pelgaks Ukraina sõjapõgenikele elamispindu üürida. Samuti töötab sotsiaalministeerium välja hanget, millega leida ettevõte, kes rajaks põgenike jaoks konteiner- või moodulmaju.
Talviste toetusmeetmete kadumise järel täie mõjuga tuntav inflatsioon on saavutanud kiiruse, mida pole Eestis nähtud 1990ndate keskpaigast saadik. Leevendust enne aasta teist poolt ei paista ja vahepeal tasuks hakata kütteperioodiks raha koguma.
Hõbe on tänavu hinnatõusult kullale alla jäänud, sest investorid otsivad kullas geopoliitiliste pingete, kaubandussõja ja majanduslanguse riskide vastu kaitset. Samas püsib hõbeda tööstuslik nõudlus tugev ja tänavu on oodata turul suurt puudujääki, mis toetab hinda ka edaspidi.