7. märts 2015 kell 14:30

Lumelauasõidu valus algus

Lumelauasõit  Foto: Meeli Küttim, Äripäev

Lumelauasõit on hobi, mis võimaldab lõõgastuda ning õpetab arvestama kaaslastega. Samas nõuab see tahtejõudu, sest õppimine võtab aega ja on valus.

Ehkki Põhja-Eestis võib tunduda, et lumelauasõiduks sobilik aeg on möödas, on Lõuna-Eesti suusakeskuste mägedel enamus nõlvu avatud ja ootavad huvilisi.

OÜ Fazer Food juhatuse liige Lauri Liipa jõudis lumelauasõidu juurde umbes 15 aastat tagasi, peale lühikeseks jäänud mäesuusatajakarjääri. "Peale nelja hooaega mäesuusatamist vihkasin kirglikult suuri, raskeid ning ebamugavaid suusasaapaid ja lumelauavarustus ning saapad tundusid palju mugavamad kasutada," tunnistas ta. "Niisiis kõmpisin ühel laupäeva hommikul laud kaenlas Väikesele Munamäele ja hakkasin proovima."

Lumelauasõidu õppimisel oli Liipa sõnul algul kukkumisi rohkem, kui mäesuusatamisega alustades. "Mäletan siiani, kuidas ma terve esimese päeva piltlikult öeldes ainult roomasin mööda lastenõlva ja järgmisel hommikul leidsin tagumikult hiigelsuure sinika," meenutas ta. Paari nädala pärast mäel hakkas asi sujuma ja meeldib siiani, lisas ta

Liipa on viimasel ajal suusad alla pannud selleks, et õpetada suusatama oma tütreid. Viimastel aastatel on ta koos sõpradega käinud Alpides. "Mäetippude majesteetlikkus tekitab aukartust emakese looduse ees," märkis ta. "Ükski pilt ega video ei anna edasi seda emotsiooni, kui pärast sombust hommikupoolikut järsku loetud minutitega taevas helesiniseks ja klaariks lööb ning päike välja tuleb! Või sõita päev läbi tihedas udus ühe rajapiirdeposti juurest teiseni ning kukud ümber lihtsalt sellepärast, et ei saa enam aru, kus lõpleb mäenõlv ja algab udulaam."

Väikeste lastega sobivad Liipa sõnul hästi Eesti ja Skandinaavia suusakeskused. "Suurema seltskonnaga palkmajaelu on tore vaheldus, saab õhtuti koos süüa teha ja sõpradega mõmiseda ning lapsed hoiavad üksteist ise," põhjendas ta.

Lumelauasõit sobib Liipa sõnul kõigile, kellele meeldib koos sõprade ja perega vabas õhus ja looduses viibida. "Hea füüsiline vastupidavus ja koordinatsioon tulevad muidugi kasuks, kuid tähtsam on, et meeldiks mägedes käia ja oleks lõbus seltskond," on ta veendunud. "Mulle tundub kuidagi loomuvastane puhkusele minekuks hakata trenni tegema, pealegi kulub kogenud sõitjal palju vähem energiat ja jõudu kui pinges algajal."Rebenesid põlve ristsidemed

Liipa sõnul pole mäesuusatamine ohtlikum mistahes muust spordialast. "Kogu selle aja jooksul on minul olnud ainult üks raskemate tagajärgedega kukkumine ja seegi oli rohkem oma rumalus," kinnitas Liipa, kes sõitis Himosel pargis liiga suurel kiirusel hüppekasse ja rebestas põlve ristsidemeid.

ASi Salvest tegevjuhi ja juhatuse liikme Lauri Betlemi sõnul oli see 1997. aastal, mil ta esimest korda lumelauda proovis. "Kuigi aasta kipub ununema, on mul väga hästi meeles kõik, mis mäel toimus," ütles ta. "Munamäel toimusid samal nädalavahetusel lumelauakrossi võistlused ja sellest võttis osa ka minu hea sõber, kelle eeskuju mind lauasõiduni tõigi."

Betlemi sõnul polnud tal õiget riietust, nii et ta oli pidevast kukkumisest ja lumel aelemisest läbimärg. "Kordagi aga ei läinud õppimise isu ära, sest see, mis kõrval võistlustel toimus, oli lihtsalt nii vinge," märkis ta, meenutades, et võistlustel kukkus üks tütarlaps käeluu katki, õhtul oli ta aga ööklubis rokkis kipsis käega koos teistega. "See oli hea näide lumelauaga kaasas käivast mõttelaadist ja jättis sügava mulje," sõnas ta.

Betlemi jaoks tähendab sõitmine eelkõige võimalust reaalsusest välja lülitumiseks. "See on võimalus unustada argiteemad ja keskenduda ainult hetkele," märkis ta. "See on puhkus, selle kõige paremas tähenduses."

Lumelauasõit õpetab Betlemi sõnul ka arvestama kaaslastega ja nende eest hoolitsema, sest üksi suurtelt mägedelt ei laskuta. "Samuti on väga oluline roll planeerimisel ja ettenägelikkusel," kinnitas ta. "Off-piste ilma eelneva hea plaani ja ohtude hindamiseta võib saada saatuslikuks."

Betlem märkis, et usub, et põhimõtteliselt sobib lumelauasõit kõigile. "Arvestama peab aga sellega, et tahtejõudu peab ehk keskmisest rohkem olema, sest õppimine võtab aega ja on valus," ütles ta, lisades, et mugavale inimesele lumelaud seepärast ei sobi. "Kõige suurema naudingu saab reeglina siis, kui oled pidanud läbi elama tõelise katsumuse - ronima läbi tuisu laud seljas mäkke või siis kaevama ennast välja vööni ulatuvast pehmest lumest," kinnitas ta, märkides, et ala ohtlikkusest tema meelest rääkida ei ole mõtet. Täpselt nii nagu kõigega siin elus, on ka lumelauasport täpselt nii ohtlik, kui ohtlikuks see ise teha, on ta veendunud.

Sõidumõnu värskel lumel Alpides

Sõitmas tasub Betlemi sõnul käia igal pool, kus selleks on võimalus. "Kõik sõltub sellest, mis tasemel sõitja oled ja kui palju ekstreemi soovid," märkis ta. "Tipp on vähemalt minu jaoks see, kui saad teha hommikul peale öist lumesadu värskele puudrisele nõlvale esimesed jäljed - selleks tuleb sõita Alpidesse."

ASi Via 3L juhatuse liige Elmer Maas tõdes, et kahjuks ei ole tal olnud võimalust viimastel aastatel rohkem kui üks-kaks korda aasta jooksul lauale saada. "Minu kogemus ütleb, et alati tasuks alustada sellest, et kasutada päev või paar kvalifitseeritud instruktori abi," soovitas ta. "Ise alustasin 1990ndate keskel ja proovisin ise pusida, kuid lugu lõppes sellega, et õhtuks olid kõikvõimalikud kohad ära kukutud ja isu aastateks otsas." Maas leppis toona sellega, et see ei ole tema ala. "Aastaid hiljem oli valu meelest läinud ja Austrias Ischglis otsustasime abikaasaga instruktori abil omale asja siiski selgeks teha," märkis ta. "Sellest ajast pole ma tavaliste mäesuuskade juurde tagasi pöördunud."

Lumelaudade müük läheb ülesmäge

Marden Muuk, Almare Hawaii Express

Lumelaudade müük läheb üldiselt ülesmäge, mida põhjustab kindlasti see, et Eestis on avatud uusi keskusi. Seda trendi pole pidurdanud ka meie viimased talved, mis on olnud suhtelsielt lumevaesed. Kui vaadata meie keskusi, siis ka seal on näha, et üha rohkem inimesi sõidab just lumelauaga, mis on hetkel suusatamisele odavam ning populaarsem alternatiiv.

Meie poolt pakutavatest toodetest kõige minevam kaup on kindlasti all-mountain lauad, millega sõitmine on kergesti õpitav ja lihtne. Nende eelis on ka see, et võimaldab võrdselt nautida sõitu nii meie kohalikel mägedel kui ka näiteks Alpides.

Lumelaua valikul tuleb silmas pidada ka inimese pikkust, kaalu ja jalanumbrit, millest oleneb laua jäikus ja pikkus. Meie valikus on alati olnud ka laiad lumelauad, mis on mõeldud suurema jalanumbriga sõitjale.

Erilist tähelepanu on viimastel aastatel saanud ka powder lauad ehk siis värskes lumes sõitmiseks mõeldud lumelauad.

Lumelauakomplekti hinda mõjutab kolm põhikomponenti: saabas, side ja laud. Kindlasti peab erilist tähelepanu pöörama saapale, et see oleks kohe esimese proovimisega jalas mugav. Enamasti on nii, et parema saapa juures on kasutatud paremaid materjale, mis on jalale mugavamad ning võimaldavad ka pikema päeva lõpus ennast hästi tunda. Teine oluline osa on side, meie soovitame kasutata step-in sidemeid, millega on sideme avamine oluliselt mugavam. Kasutaja saab saapa laua küljest kätte ühe lihtsa liigutusega, tavalise sideme puhul on see veidi keerulisem.

Kolmas ja tähtsaim asi on lumelaud ise. Laud tuleb valida eeldusel, et on teada, kus inimene sõitma hakkab. Lähtuvalt sõidukohast - park, mägi või värske lumi- tuleb valida  õige laud.

Algajal soodsam sõit Eestis selgeks õppida

Karel Kangro sõnul Lustilauduri Lumelauakoolist saab Eesti nõlvadel edukalt lumelauasõidu algtõed selgeks ja siin on soodsam sõit selgeks õppida, et siis minna suuremate mägede peale juba täiel rinnal puhkust nautima. "Alustada võiks kindlasti professionaalsest koolitusest," sõnas ta. "Sõber võib sõita osata, kuid algõppel on siiski oma kindel metoodika, millest sõbral pole aimugi." Kangro on veendunud, et paaritunnise põhjaliku koolituse läbimine ei ole kindlasti kehv investeering.

Varustuse saab Kangro sõnul mäekeskusest alustuseks rentida. "Oma varustuse ostmisel tasub pöörduda spetsiaalpoodide poole, kus osatakse vajadustepõhist nõu anda," soovitas ta. "Varustus tuleb valida vajadustepõhiselt, ehk selle järgi, kus seda kõige rohkem kasutatakse."

Lumelaud sobib Kangro sõnul kõigile, kellele meeldib talvel õues aktiivne olla. "Alguses võib lauasõit keeruline tunduda, kuna nõuab justkui eriliselt head tasakaalutunnetust imelikus külg ees asendis laskumiseks, kuid huvi korral saab pisut harjutades üsna kiiresti sellest eelarvamusest üle," kinnitas ta. Harrastajaid võiks tema sõnul rohkem olla, kuigi neid on viimastel aastatel jõudsalt lisandunud tänu eri piirkondades sõiduvõimaluste tekkimisele, näiteks Valgehobusemäe ja Kiviõli keskuste näol.

Maas soovitas algajatel omada isiklikku kiivrit ja saapaid. "Hea koht nende ostuks on A6t Sport kauplus," lausus ta. Kuna lauda on tülikas vedada, tasuks seda rentida kohapealt." Reeglina on Maasi hinnangul laenutuse lauad korralikult hooldatud.Liipa sõnul ei ole lumelauavarustus odav, kuid peab mõistlikult hooldades kaua vastu ning seda saab ka rentida.

Autor: Ketlin Rauk, kaasautor

Hetkel kuum