Äripäev • 19. august 2015 kell 8:00

Putin Krimmis: miks mitte veiniteraapia?

Putin eile Krimmis, enne batüskaafiga Musta mere põhja sukeldumist.  Foto: epa

Krimmi poliitikud teavad lausa võluvitsa, millega kadunud turiste poolsaarele tagasi meelitada, kinnitasid kohalikud võimuesindajad eilsel kohtumisel Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Turistidele on plaan pakkuda veiniteraapiat.

Vene meedia kirjeldab aastaga Krimmis toimunud muutusi, mida on eelkõige näha hindades. Hotellihinnad on langenud kaks korda, sest välisturistid on kadunud. Juunis astus tagasi Krimmi kuurortide ja turismiminister Jelena Jurtšenko. Samas raporteeriti Putinile, et juuli lõpuks külastas poolsaart 2 miljonit turisti ehk 17 protsenti rohkem kui aasta varem: paraku ei ole need numbrid kuigi rõõmustavad, sest prognoos oli 4 miljonit puhkajat. Vaatamata neile „pisiprobleemidele“ loodab Venemaa juhtkond, et siseturism hakkab Krimmis peagi õitsema.

Putini sõnul „olukord pidevalt, aeglaselt, aga siiski muutub“, sest välismaal puhkamine on Vene inimesele kallis.

Vaatamata raskustele on Vene turismiarendajad optimistlikud ja loodavad välismaalased tagasi meelitada. Putin ütles Krimmis, et on valmis üle vaatama teatud viisaformaalsused, näiteks võimaldada reisigruppidele teatud juhul viisavabadust. Ta tõi näite Iisraelist, kui Venemaa ja Iisrael muutsid viisarežiimi leebemaks, kasvas Iisraeli turistide arv Venemaal üle kahe korra.

Euroopa Liidu riigid võtavad Venemaa turistidelt viisa taotlemisel sõrmejälgi, vastuseks sellele ilmselgelt ebasõbralikule sammule kavatseme me sisse viia sarnase süsteemi,“ teatas kohtumisel Krimmi juhtidega Venemaa turismiameti juht Oleg Safonov. Kuid ta lisas, et on tegelikult selliste meetmete vastane – õigesti asju korraldades võiks Venemaale reisivate välisturistide suhtes rakendada „pehmet jõudu“.

Krimmi Vabariigi juhil Sergei Aksjonovil oli aga välja käia oma retsept, kuidas turiste meelitada. Ta pani ette arendada veiniteraapiat ehk veiniga ravimist, ning sõnastada see ka seaduses.

„Meedikute ja teadlaste aastatepikkuste uuringute tulemused tõestavad veini positiivset mõju stressiravis, veresoonkonna ja südamehaiguste ravis,“ teatas Aksjonov. Siin aga on takistus: tervishoiuministeerium keelab sanatooriumides veini müümise, isegi tervislikel eesmärkidel. „Seepärast ostavad puhkajad mujalt, ja mitte enam veini, vaid midagi kangemat.“

„Mida arvavad sellest asjast arstid?“ küsis Putin seepeale. Arstid, nagu selgus tervishoiuministri asetäitja Tatjana Jakovleva vastusest, pole ideest vaimustuses: „Meditsiinitöötajad ei ole kultuurse veinitarbimise juurutamise vastu, aga see peaks toimuma väljaspool sanatooriume.“

„Hästi öeldud,“ kostis seepeale Putin, kuid leidis siiski: „Ma arvan, et loogika järgi on see ettepanek õige, sest no mis: inimene läheb väravast välja ja ostab ikka kõike, mida tahab. Mis mõte on siis keelata?“

Venemaa president Vladimir Putin on Krimmi annekteerimisest alates seal juba oma kolmandal visiidil, viimati käis ta seal aasta eest. Esmaspäeval esitas Ukraina valitsus Venemaale noodi, sest Venemaa kõrge juhtkonna visiit annekteeritud Krimmi ei ole kooskõlastatud Ukrainaga.

Hetkel kuum