Äripäev • 13. september 2015 kell 14:30

Vaata, millist kehakeelt edukad kunagi ei kasuta

Lösakil olek ja igavlev nägu ei jäta tööolukorras kuigi head muljet.  Foto: Panthermedia/Scanpix

Olgu see juhuslik läbikäimine võõraga või ametlik kohtumine kolleegiga, kehakeel räägib meist rohkem kui arvata oskame ja paar väikest liigutust võivad paljastada meie tõelise olemuse.

Enesekindlatel ja edukatel inimestel paistab positiivne kehakeel olevat nende pärisosa. Business Insider koondas kokku kaheksa viga kehakeeles, mida edukate inimeste puhul kunagi ei näe (ja mida võiks teisedki silmas pidada).

Silmside vältimine

Kui sa ei suuda oma vestluskaaslasele silma vaadata, võib tunduda, et sul on midagi varjata või sa ei ole piisavalt enesekindel ega asjast huvitatud. Töökohas on silmside hoidmine ülioluline – see näitab, et sa oled kindel, juhtiv ja tugev.

Nõrk käepigistus

Kuigi kätlemine kestab vaid mõne sekundi, võib kehv käesurumine jätta kustumatu mulje. Iowa ülikooli uuringust selgus, et tööintervjuudel on paremas valguses alati need, kel on kindel ja tugev käepigistus, mitte need, kes ulatavad jõuetult oma käe.

Lodevus

Lodev või muul viisil kehv kehahoiak näitab, et sul on vähe enesekindlust ja vähe energiat. Kui su selg on küürus ja õlad ees, tundub loogiline, et sa paistad füüsiliselt väiksemana. Hea kehahoiak, st sirge selg ja tahahoitud õlad, aitab paremini tajuda su kohalolekut ruumis ja näitab, et ohjad on sinu käes ja sa suudad end kehtestada.

Käed rinnal risti

Ristatud käed tekitavad füüsilise barjääri ja annavad mõista, et sa ei ole avatud sellele, mida teine inimene räägib. Sõltuvalt kontekstist võib see mõjuda ka kaitsepositsioonina. Kui tahad, et inimesed näeksid sind avatuna ja huvitatuna, on kätele parim koht külgedel.

Ülepingutatud liigutused

Üliagarad või liialdatud žestid võivad jätta kaootilise ja vassiva mulje. Kui sa kaldud kätega suhtlema, proovi kasutada väikeseid, kontrollitud liigutusi, et näidata juhipositsiooni ja enesekindlust. Ühtlasi veendu, et kasutad avatud liigutusi, näiteks näitad oma peopesasid – see aitab mõista anda, et sul ei ole midagi varjata.

Nihelemine

Nihelemine võib tähendada juustega mängimist, huulte näksimist või sõrmedega trummeldamist. Tavaliselt näitab see, et sa oled rahutu ja ükskõikne ning parem on sellist käitumist vältida, kui tahad paista entusiastlik ja enesekindel. 2100 personalijuhi seas korraldatud uuringust selgus, et kolmandik neist pidas töölesoovijate suurimaks eksimuseks just nihelemist.

Isiklikku ruumi tungimine

Kellelegi liiga lähedal seismine (lähemal kui 45 cm) näitab, et sul puudub igasugune arusaam isiklikust ruumist. Isiklikku ruumi tungimine tekitab inimestes ebamugavust. Viisakas kaugus kolleegide, juhututtavate ja võõrastega suhtlemiseks on ligikaudu 1-2,5 meetrit.

Tõsine nägu

Naeratamine näitab enesekindlust, avatust ja energiat. Eriti oluline on see ametlikel kohtumistel, sest paneb kuulajas tööle peegelneuronid ja mõjutab teda vastu naeratama. Isegi närviline naeratus on parem kui üldse mitte naeratada, kuid oluline on mitte üle pingutada.

Hetkel kuum