Rainer Saad • 11. oktoober 2014
Jaga lugu:

Sõltuvus nagu iga teine

Rainer Saad
Rainer Saad  Foto: Andras Kralla

Börsil raha teenimine on igati okei, probleem tekib siis, kui enesetunne hakkab sõltuma aktsiahindade muutumisest, kirjutab börsitoimetaja Rainer Saad.

On olemas inimesi, kelles tekitavad sõltuvust kasiinod, uimastid, ostlemine, alkohol, Facebook või näiteks nikotiin. Kuid on ka inimesi, kes sattuvad sõltuvusse finantsturgudest.

Mõni aeg tagasi õnnestus mul intervjueerida üht inimest, kes tunnistas enda sõltuvust finantsturgudest. Pealtnäha oli tegemist täiesti tavalise inimesega, keda tänaval kohates ei oskaks küll öelda, et tegu võiks üldsegi mõne sõltlasega olla. Ometi oli tal probleem ja see valmistas meelehärmi nii talle endale kui ka tema lähedastele.

Sellist diagnoosi nagu börsisõltlane või finantsturgude sõltlane pole ju tegelikult olemas. Küll aga on olemas tegevus, mida võrreldes teiste tegevustega harrastatakse liiga palju ning sellega kaasnevad inimesele tõsised tagajärjed.

Kuna mu intervjueeritavat olid alati lummanud finantsturud ning ta oli keskmisest haritum, valis ta endale lisaraha teenimiseks börsid. Kindlasti pole ta ka ainus ega ka viimane, kes finantsturgudel lisaraha teenib, ja selles pole ju ka midagi halba. Probleem tekkis tal alles siis, kui pärast suurt kaotust tulid mängu emotsioonid ja ta hakkas otsuseid börsil langetama emotsioonide põhjal.

Lootuses kaotatud raha tagasi teenida, klammerdus ta arvutiekraanile. Tema tuju ja enesetunne sõltus vaid sellest, mida tegid aktsiahinnad. Piltlikult öeldes sattus inimene lõksu, kus börs tundus olevat nagu ilus unelm, kus raha teenida, kuid samal ajal sõi see unelm teda elusast peast. Nähtusena pole see midagi uut siin päikese all, börsisõltuvus on sõltuvus nagu iga teine.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt