Mari Mets • 18 mai 2015

Valla võlg pole mõisa köis

Äripäeva ajakirjanik Mari Mets.  Foto: Andras Kralla

Koduvalla võlg ei ole elukauge riigiasi, vaid mängus on maksumaksja raha, kirjutab Äripäeva ajakirjanik Mari Mets.

Koduvalla võla tõttu jääb renoveerimata kultuurimaja või ehitamata kergliiklustee.

Saaremaal asuv Lümanda vald pidi sadamaehituseks saadud PRIA toetusest osa tagasi maksma. Summa moodustas väikese valla aastaeelarvest viiendiku. Selleks võttis vald pangast laenu, sest intress on seal hulga soodsam kui PRIAs. Ühe vallaelaniku kohta oli aga võlg panga ees 170 eurot. Samal ajal ootab renoveerimist Lümanda keskusehoone.

1. jaanuaril kandus valdade ühinemisega Lümanda võlg üle uue Lääne-Saare valla inimestele. Nüüd on ühe elaniku kohta võlga 20 eurot – suur võit lümandalastele, aga kõigile teistele võõras võlg.

Kagu-Eesti juhtum

Sügisel maksis Põlvamaal asuv väike Orava vald seitse aastat kestnud vaidluse järel kohtuvõidust hoolimata EASile tagasi osa Piusa koobaste renoveerimiseks antud toetusest. Valla võlakoormus ühe elaniku kohta oli samal ajal 358 eurot.

Kodanikel tasub oma kodukandi rahakasutuse vastu kindlasti huvi tunda. Kui sinu koduvald teeb pidevalt ebaratsionaalseid valikuid, tasuks ehk ümber mõelda, kus oma makse maksta. Valla jaoks peaks olema tänapäeval meelitus see, kui kodanik otsustab oma maksutulu just sellesse omavalitsusse viia, olgu ta selle juures omakasupüüdlik või mitte. Valla võlg pole mõisa köis, mis võib lohiseda, kuidas tahab. Valla valgustatud kergliiklusteel tahaksid jalutada kõik maksumaksjad.

Hetkel kuum