Kuhu sa ronid? Meie turg!

Alyona Stadnik  Foto: Erik Prozes

Bussiturul praegu toimuv kinnitab taas, et me ei salli uusi tulijaid. Arvame, et Eestisse ei peaks tulema maailmategijad, kes turgu sassi löövad ning väiksematelt tegijatelt leiva ära võtavad. Oleme harjunud mõtlema: kuhu sa ronid, see on meie turg!

Eesti bussivedude turgu ootab ees muutuste aeg. Kohalikud bussiärimehed on ärevil, sest turule on sisenenud rahvusvaheline gigant, kes on Soomes ja Poolas jõuliselt laienenud. Šotlasest miljardär Brian Souter tutvustas eelmisel kolmapäeval oma plaane Eestis.

Esialgu avab ta siseriiklikke liine suuremate linnade vahel: Tallinnast Narva, Pärnu ja Tartusse. Pikemas perspektiivis on kavas avada ka rahvusvahelisi liine või hakata sõitma väiksematesse asulatesse, ka ei välista ta rongiliini opereerimist.

Iga gigandi tulek tähendab, et tarbija jaoks muutub elu soodsamaks ja mõnd ettevõtet ootab uste kinnipanemine. Kas mulle meeldib, et väiksemaid süüakse turult välja? Kindlasti mitte. Souteriga kaasa tulev mudel lõi juba hinnad alla, tema suurim konkurent Hugo Osula on avanud sarnase mudeliga bussiliine. Seega Souter tunneb ennast juba võitjana.

Kuid välisinvestori tulekust on ka palju võita: uued töökohad, makstud maksud, parem teenus tarbijale. Me soovime, et meile tuleksid välisinvestorid, aga me ei oska neid vastu võta ilma kriitikata ja ära anda "oma" osa. Kuid ellu jäämiseks peabki pingutama ja uusi võimalusi otsima.

Hetkel kuum