Ken Rohelaan • 2. september 2015 kell 4:30

Tõmba palgasurvele pidurit!

Äripäeva arvamustoimetaja Ken Rohelaan.  Foto: Andras Kralla

Eesti ettevõtjad peaksid ohjad võtma ning julgemalt keelduma liiga suurt palka maksmast, leiab Äripäeva arvamustoimetaja Ken Rohelaan.

Tööandjad kurdavad, et pidev palgasurve sööb ettevõtte kasumit, mistõttu ei ole enam võimalik teha ka soovitud mahus investeeringuid. Ettevõtja pannakse justkui valiku ette, et korraliku töötaja saamiseks tuleb maksta korralikku palka või vastasel juhul astub ta uksest välja. Tegelikult on probleem ka tööandja võimekuses selgitada, miks mingi aeg ei saa palka tõsta ning konkurent, kes seda teeb, ei pruugi pikemas perspektiivis ellu jääda.

Võta hoog maha

Ettevõte ühtsus on alustala, mille pealt saab tööandja seada ka jätkusuutliku palgakulu ning loota ettevõtte paremale kasumile, et hiljem teha vajalikke investeeringuid. Kui joosta kõrgema palgaga nörritava konkurendi sabas, siis endale tehakse pigem kahju.

Tuleb olla piisavalt julge, et vajutada vajalikul hetkel pidurit. Pidurdamine ei tähenda tingimata seismajäämist, vaid senise hoo aeglustamist. See tähendab, et palgatõusu tuleks vähendada või sootuks mõneks ajaks ära jätta.

Töövõtjat ei tohi ära hellitada kui jõmpsikat, kes iga hüve järel tahab rohkemat. See oleks vaid halva harjumuse loomine. Need ettevõtted, mis suudavad palka tõsta, kasumit teenida ja vastavalt vajadusele ka investeerida, on tõenäoliselt ka parema sisekommunikatsiooni ja üksteise mõistmisega. Ettevõte on inimeste kollektiivne ponnistus, mitte üksikisiku soovitäitja.

Hetkel kuum