Kadri Põlendik • 5. september 2015 kell 7:15

Lõpetage loomapiinamine

Kadri Põlendik  Foto: Andras Kralla

Jätame külastamata need kohad, kus loomi inimeste lõbu nimel halvasti koheldakse, paneb ette ajakirjanik Kadri Põlendik.

Popmuusik Harry Styles ütles oma kontserdil neli sõna, mis pani Wall Streeti pankurid muretsema ja viisid ühe ettevõtte allakäiguni.

Paljude noorte tüdrukute silmarõõm küsis publikult: kas kellelegi meeldivad delfiinid? Kuulnud heakskiitvaid hõikeid, ütles ta: „Ärge külastage SeaWorldi“. Sellele põgusale sõnumile järgnes ameeriklaste ühe armastatuma veepargi meeletu allakäik. Esimesed teated sellest tulid Credit Suisse’i pankuritelt, kes hoiatasid, et Stylesi sõnadele järgnenud negatiivne reaktsioon võib tõmmata kriipsu peale veemaailma tuludele, mis niikuinii olid allakäigutrepil. Kriisile aitas kaasa avastus, et SeaWorldi töötaja oli salaja imbunud loomakaitseaktivistide rühmitusse Peta. Eelmisel nädalal teataski muu hulgas mõõkvaalade ja delfiinidega etteasteid korraldav ettevõte, et nende kasum vähenes II kvartalis 84%.

Võimas, ent ebaeetiline

Selline asjade kulg rõõmustab, sest ühe võimsa, ent ebaeetilise suurfirma vastu astumine on pea võimatu ettevõtmine. Me käime loomaaias, et näha lähedalt loomi, keda muidu ei kohta. Mis oleks aga ägedam sellest, kui saaks vaadata ja katsuda (!) ookeanisügavuste elanikke. Mõtlemata, et oma loomulikus keskkonnas vajavad nad suuremat ruumi, kui ükski inimese ehitatud bassein suudab pakkuda, ja nende looduslikud elupaigad ei ole sedavõrd ohustatud, et neid peaks suletud keskkonnas säilitama.

Ameeriklaste SeaWorld võib tunduda kauge ja meisse mitte puutuvana. Kuid Euroopaski on sarnaseid asutusi, kus delfiinid ja mõõkvaalad ei ole üksnes inimestele vaatamiseks välja pandud, vaid neid sunnitakse neile ebaloomulikult käituma, et oma toit välja teenida. Siinsamas, Tallinnast vaid 350 km kaugusel korraldatakse hüljeste ja teiste loomade näidissöötmist, millega kaasnevad publiku ovatsioonid iga kord, kui hüljes on suutnud palli rõngast läbi ajada või lõuendile pildi joonistada. Meie kaasmaalastele meeldib käia ka Leedus ja põhjanaabrite juures delfiinide etteasteid vaatamas.

Loomadega ei pea äritsema

Võiksime jätta külastamata need kohad, kus loomi ei kohelda inimväärselt. Just nimelt: inimväärselt. Sest see, et nad meile arusaadavas keeles enda eest seista ei oska, ei tähenda, et nad oleks meist kuidagi viletsamad. Raha on see, mis sellist teguviisi toidab, seega: kui pole käivet, pole ka tulusid, ja see sunnib oma tegevuse üle vaatama. Kui osa tsirkusi on suutnud loomad oma etteastetest välja jätta ning tõmbavad sellest hoolimata publikut, saavad sama teha ka veepargid.

Igasugune ettevõtlus peab olema vastutustundlik. Loomadega äritsemine ei ole vastutustundlik.

 

Hetkel kuum