Meelis Mandel • 30. oktoober 2015 kell 12:30

Ettevõtlusminister kutsub üles OÜtama?

Meelis Mandel  

Ettevõtlusminister Liisa Oviiri reageering Äripäeva kaaneloole paneb hämmastunult kulmu kergitama. Kas ettevõtlusminister kutsub üles OÜtama?

Äripäev kirjutas eilses kaaneloos, et Eesti tööseaduse jäikus on ettevõtjate hinnangul kinni 20 aasta taguses tootmisajastus.

Ettevõtlusminister Liisa Oviir leidis, et töösuhted on paindlikud. „Tinglikult on meil töösuhte loomiseks kolm varianti, sisuliselt aga kaks - töölepinguline ja võlaõiguslik suhe. Tööandja tahab ju, et töötaja annaks tööl oma maksimaalse panuse, ja sellise panuse saab anda vaid rahulolev töötaja. Soovitan olla mõlemal osapoolel lepinguliste suhete moodustamisel julgem," ütleb Oviir.

Võlaõiguslik suhe tähendab kas FIEt või OÜd. Jah? Kuna FIEndusega on Eestis pehmelt öeldes metsas, jääb üle vaid OÜ. Jah? Seega võiks ühele tööandjale teenust osutav inimene seda teha OÜ alt. Jah? Seega võiks ta unustada sotsiaalmaksu tasumise, saades hetkega 20% palgavõidu ja riik selle võrra vähem maksu. Jah? Mis siis, et maksuamet seda tauninud on. Mis siis, et see minu meelest aus kaup pole. Mis pagana ettevõtlus see ühele kliendile oma töö pakkumine on?

Ukraina majandusminister tõi sel nädalal Tallinnas esinedes välja Ukraina maksureformiplaani 20-20-20-20. Üks ja sama maksumäär käibemaksule, sotsiaalmaksule, eraisiku tulumaksule ja dividendidele. Eesti kontekstis võiks see plaan siis töösuhetes olla 20-0-0-20.  

Hetkel kuum