Heigo Kaldra • 12. november 2015 kell 4:00

Lõpp erisoodustusmaksule

Heigo Kaldra  Foto: Raigo Pajula

Erisoodustusi tuleks soodustada, mitte maksustada, leiab Manpoweri tegevjuht Heigo Kaldra.

Erisoodustusmaksu ei ole vaja moodsas maailmas. Tänases Eestis tundub see aga lihtsalt nonsenss: riik lisamaksustab ettevõtjaid, kes soovivad oma töötajaid hoida. Lisaraha võetakse äridelt ja nende ettevõtlikelt omanikelt, kes hoolivad oma inimestest ja on valmis neisse investeerima rohkem kui hädavajalik. Samas kui võiks ja peaks hoopis toetama ja tunnustama selliseid ettevõtjaid ning maksumaksjate Eestis hoidjaid.

Täiendavat maksu maksavad ka ettevõtted, kes vähendavad töötust maapiirkondades, ehk tööandjad, kes toovad selleks töötajaid piirkondadest, kus pole tööd. Töötajate motivatsiooni ja konkurentsivõimelise pakkumise tagamiseks töövõtjale kas majutuse, toitlustuse või transpordi kompenseerimise võimaldamise maksustamisele ei näe ma mingit sisulist õigustust.

On arusaadav, et äri edendamiseks ja tööga hõivatuse suurendamiseks mingite täiendavate toetuste ja kompensatsioonimehhanismide loomine on keeruline ja aeganõudev ning kindlasti ka kulukas – valime lihtsama ja lühema tee ning kaotame ära takistused, mis on riigi poolt seatud ettevõtjatele, kes suudavad ja soovivad ise oma töötajate motivatsiooni eest täiendavalt hoolitseda.

Eestlase tervis on kehv

Eesti inimeste tervisenäitajad jäävad kõvasti alla arenenud riikide omale. Mitme negatiivse näitaja poolest oleme lausa Euroopa meistrid või ”tipule” väga lähedal. Igasugust inimeste tervisesse ja töötajate ning organisatsiooni tervisliku ja jätkusuutliku toimimise tagamise meetmetesse investeerimist tuleks toetada riiklikul tasandil, kui mitte rahaliselt, siis vähemalt verbaalselt ja mentaalselt ning lõpetada selle maksustamine!

On absurdne väita, et inimestele hakataks maksma palka sellisel juhul ujula pääsmete või spordipoe kinkekaartidega – selline arusaam on pehmelt väljendudes aegunud. Kogu ühiskond on piisavalt arenenud selleks, et rohkem usaldada töövõtjate suutlikkust iseseisvalt valikuid teha, mõistlikke kokkuleppeid sõlmida ning tööandjate vastutusvõimet ja soovi oma töötajaid hoida. Erisoodustusi tuleks soodustada, mitte maksustada! Sellest võidavad kõik tööturu osapooled.

Kuritarvituste vältimiseks on võimalik kehtestada piirmäärad, näiteks protsent palgafondist, mille võib maksuvabalt töötajatesse investeerida, kui selline lahendus oleks poliitiliselt vastuvõetavam.

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, EMT ja Elioni, ACE Logisticsi, Combimilli ning Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Hetkel kuum