Joel Zernask • 19. jaanuar 2018 kell 4:15

Maksuotsuste avalikustamine toob kahju

Joel Zernask  Foto: Andres Haabu

Maksuotsuste avalikustamine ei muuda ettevõtluskeskkonda ausamaks ja selgemaks, hoopis vastupidi, kirjutab KPMG Baltics maksuvaldkonna juht Joel Zernask.

Ettevõtjatele tehtud maksuotsuste avalikustamise ettepaneku tegi kaubandus-tööstuskoda ning seda toetab põhimõtteliselt ka maksu- ja tolliamet. Samuti on ettepanekut jõuliselt toetama asunud selle Äripäev 18.01. juhtkirjas.

Maksuotsus ei ole midagi enamat kui maksuhalduri arvamus mingi tehingu või ahela maksustamise suhtes. Näen sageli, et maksuhaldur kujundab oma seisukoha oma huvidest lähtudes, nagu seda teeb ju iga teinegi osapool ükskõik millises vaidluses. Maksuvaidluses aga on maksuhalduril ja maksumaksjal täiesti võrdsed õigused ning alles kohus otsustab, kummal on õigus, st kuidas mingit maksuseaduse sätet tuleb tõlgendada ja rakendada. On täiesti lubamatu ülendada maksuhaldurit otsustaja staatusse tehingute maksustamise suhtes. See on kohtu pädevus.

Maksuvaidlused ei ole peaaegu kunagi mustvalged. Mõnikord ei vaidlusta ettevõtjad ka ebaõiglasi maksuotsuseid, sest peavad sellega kaasneva aja- ja närvikulu liiga suureks võrreldes nõutava maksusummaga. Kuna kohtulahendid on avalikud, siis sageli ei soovita lihtsalt musta pesu nähtavale tuua. See aga ei tähenda, et niisugused maksuotsused tohiks kujundada Eesti maksupraktikat, millest teised ettevõtjad juhinduma peaksid.

Järelikult tähendaks maksuotsuste avalikustamine hüppelist koormuse kasvu kohtutele. Olukorras, kus detailid nagunii avalikustatakse, ei ole ju maksumaksjatel enam mingit mõtet maksuhalduri otsustega vabatahtlikult nõustuda.

See aga kahjustab Eesti ettevõtlus- ja maksukeskkonda väga tugevasti, kuna ettevõtjad pannakse sundseisu, kus nad peavad igasuguse erimeelsuse korral maksuhalduriga valima, kas lubada enda kohta avalikustada maksuhalduri kallutatud otsus (ning riskida äripartnerite ja avalikkuse pahameelega) või võtta oma õiguste, vara ja maine kaitseks ette pikk ja kulukas kohtutee.

Hetkel kuum